dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Tom01
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-343
    Posty
    36

    Domyślnie Nietypowa lokalizacja urządzeń hydraulicznych PC

    Mam pytanie, które może się wydawać dziwne. Przebudowałem mały drewniany dom z parterowego na użytkowe poddasze i próbuję jakoś zmieścić instalację hydrauliczną pompy ciepła. Pierwotnie planowałem zagospodarować na "kotłownię" małe pomieszczenie na poddaszu, jednak waga zbiorników co i cwu jest na tyle duża a strop drewniany, że obawiam się tego. Pierwotnie w projekcie nie było to w ogóle przewidziane, koncepcja się pojawiła już po pracach konstrukcyjnych. Szczególnie chodzi o główny zbiornik, który przy pojemności ~500L będzie ważył razem z 800 kg plus zbiornik buforowy też ze 200 kg, czyli zgromadzi się spory ciężar na małej powierzchni. Na dole mam za to wolny kawałek wnęki w pomieszczeniu technicznym, ale z kolei za małe aby zmieścić wszystkie zabawki.

    Wymyśliłem więc, że umieszczę jednostkę wewnętrzną pompy ciepła i zbiornik buforowy na górze, najlepiej w ogóle na ogrzewanym strychu, a do głównego dużego bojlera doprowadzę calowe rury bardzo dobrze zaizolowane. Odległość licząc po rurze będzie 15m a różnica poziomów ponad 4m. Jak sądzicie? Właśnie pomyślałem, że potrzebna będzie druga pompa obiegowa, bo ilość wody w tym rurociągu będzie spora a wszelkie instalacje jakie widziałem opierały się na krótkich połączeniach między hydroboxem a zbiornikiem cwu. Pytanie czy to ma sens?
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 30-04-2020 o 23:53

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Lepiej niech się wypowiedzą fachowcy.... ale sugeruję umieścić hydrobox raczej "za ścianą" na parterze, niż na nieogrzewanym strychu. Wiele firm ma całkiem fajny design jednostek wewnętrznych. Może miałbyś krótsze rury do zasobnika i bez ryzyka zamarznięcia.
    Osobna sprawa czy jest Ci potrzebny bufor...
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Tom01
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-343
    Posty
    36

    Domyślnie

    Fachowców było u mnie kilku i nie podjęli się roboty. Wszyscy chcą piękny pokój - kotłownię, wszystko prosto i jasno. Cokolwiek trudniejszego, nie chcą robić. No więc opracowuję koncepcję samodzielnie, szukając informacji gdzie się da.

    Strych jak mówiłem będzie normalnie wykończony i ogrzewany. Ot, po prostu nieduże i puste pomieszczenie o trójkątnym kształcie sufitu, które aż się prosi o wykorzystanie na infrastrukturę. Zresztą w innym pomieszczeniu na strychu jest przewidziana cała dystrybucja do normalnej klimatyzacji, czyli skrzynki rozdzielcze, rury etc i rozdystrybuowane do jednostek wew w kolejnych pomieszczeniach, rekuperator, wentylator DGP.

    Na parterze, jak mówiłem, nie zmieszczę wszystkich urządzeń. Cel przeniesienia czegokolwiek na parter jest jeden jedyny - waga bojlera i obciążenie stropu. Resztę najchętniej zostawiłbym na górze.

    Bufor przy podłogówce nie jest niezbędny, ale prawdopodobnie go zainstaluję w celu korzystniejszej histerezy sterowania. Inna sprawa, że po wykończeniu góry planuję przerobić dół na podłogówkę, więc przyda się możliwość dywersyfikacji temperatur.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 01-05-2020 o 12:10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony