dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Zakup działki rolnej

    Witam.

    Chciałabym kupić działkę rolną o powierzchni 900m2. Mam już jedną działkę obok ale nie chcę tej nowej ziemi przyłączać do starej działki tylko tą nową chcę kupić jako odrębną. Czy jest możliwość zakupu odrębnej działki rolnej o powierzchni 900m2 (nie ma planu zagospodarowania przestrzennego). Czy kupując działkę rolną jest określone jakieś minimum powierzchni działki, jaką trzeba kupić?

  2. #2

    Domyślnie

    Jako właściciel działki sąsiedniej możesz ją kupić, nie ma minimum w tej sytuacji.

  3. #3

    Domyślnie

    [QUOTE=key1;7936392]Jako właściciel działki sąsiedniej możesz ją kupić, nie ma minimum w tej sytuacji.[/QUOTE

    Czyli mogę ją kupić jako oddzielną działkę? Bo nie chce jej przyłączać do tej starej. Czy w związku z tym że nowa działka będzie odrębną to sprzedający musi mi zapewnić drogę dojazdowa? Dzięki za odpowiedź.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.280

    Domyślnie

    Kupisz jako oddzielną działkę - inaczej się nie da. Potem jeśli masz taką fantazję to możesz (nie musisz) połączyć.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Kupisz jako oddzielną działkę - inaczej się nie da. Potem jeśli masz taką fantazję to możesz (nie musisz) połączyć.
    Pan Bambola pyta czy ustawowo jest przymus sprzedaży działki rolnej z drogą, nie biorąc pod uwagę że sąsiaduje ona z jego już istniejącą?
    Pewnie chodzi o działkę pod inwestycję, do odsprzedaży w przyszłości.
    Znalazłem taki artykuł:
    https://www.prawo.pl/biznes/nie-ma-g...ej,153964.html

    Czyli jeśli przy wydzielaniu tej działki przez geodetę nie było warunków odnośnie dostępu do drogi to można ją sprzedać. Tylko kto ją kupi? Sąsiad.
    Ostatnio edytowane przez DarekDawid ; 02-05-2020 o 12:34

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarekDawid Zobacz post
    Pan Bambola pyta czy ustawowo jest przymus sprzedaży działki rolnej z drogą, nie biorąc pod uwagę że sąsiaduje ona z jego już istniejącą?
    Pewnie chodzi o działkę pod inwestycję, do odsprzedaży w przyszłości.
    Znalazłem taki artykuł:
    https://www.prawo.pl/biznes/nie-ma-g...ej,153964.html

    Czyli jeśli przy wydzielaniu tej działki przez geodetę nie było warunków odnośnie dostępu do drogi to można ją sprzedać. Tylko kto ją kupi? Sąsiad.
    Znalazłem taki tekst w ustawie "Podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha, jest dopuszczalny. Pod warunkiem, że działka ta zostanie przeznaczona na powiększenie sąsiedniej nieruchomości ".

    I teraz pytanie co znaczy sasiednia nieruchomość? Czy mając już jedna działkę z drogą mogę kupić druga działkę która jest obok? Ta która chce kupić jest działka rolna powierzchnia 900m i chce żeby była odrębną osobna działka. Droga do nowej działki będzie. Zastanawia mnie tylko stwierdzenie "powiększenie sąsiedniej nieruchomości". Dla mnie oznacza to że mogę kupić 900m ale tylko przyłączając to do starej działki. Czy dobrze rozumiem czy jednak będę mógł kupić odrębną działkę? I czy mogę kupić mniej niż 0,3 ha jak jest to rolna działka? Skomplikowane to)

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    To dobre pytanie do Notariusza. Jak on ułoży akt notarialny. Czy transakcję sprzedaży dokona po przeniesieniu przez Sąd KW i nadaniu jednolitego KW już dla scalonej nieruchomości, czy może jak zwykle przeniesieniu własności nieruchomości bez zmiany KW.

    Jeszcze kwestia czy działka ma innych sąsiadów? Bo jeśli jest więcej to KOWR może zarządzić przetarg. Ten brak drogi działa w tym przypadku na Pana korzyść.
    Ale to nie dotyczy tego przypadku bo działka ma mniej niż 0,999 ha.
    Ostatnio edytowane przez DarekDawid ; 02-05-2020 o 16:38

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony