dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 66
  1. #21

    Domyślnie

    U mnie w Junkersie programuje się maksymalną moc pieca. Sposób musi być opisany w instrukcji obsługi.

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    hugo

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    252

    Domyślnie

    Przewymiarowany kocioł pracuje zrywami, rozgrzewa się do zadanej temp szybko i gasi palniki, potem wybieg pompy (od 1 min do nawet 12 min, zależy jak ustawiony). To zagrzanie jest pozorne bo kocioł ma tak dużą moc że rozgrzewa wodę tylko w kotle mimo napływające znacznie zimniejszej wody powrotnej) i niby na kotle 800C a grzejniki letnie i zużycie gazu znaczne, dlatego należy tak dobrać moc aby tych cykli przegrzewu zadanej temp było jak najmniej, układ c.o. rozgrzeje się równomiernie i powrót zbliży się do zasilania i oto chodzi.

  3. #23
    Guest

    Domyślnie

    Waldek -ok co15min
    hugo -no w zasadzie to miałem to na myśli (próbnie)
    marek13-poszukam

    Może ktoś wie jak to zrobić. Piec vaillant VK30\K-1E

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    hugo

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    252

    Domyślnie

    Do anonimowego, UWAGA jeżeli ograniczysz w ten sposób dopływ gazu do kociołka to może się okazać że nie zapali i wejdzie w stan awarii, ponieważ kotły zapalają przeważnie na mocy minimalnej dopiero po chwili przechodzą na maksymalne parametry, może na minimum być za mało gazu.

  5. #25
    Guest

    Domyślnie

    W moim kotle nie zauważyłem podnoszenia się mocy po włączeniu,raczej jest odrazu jest max.
    Zmniejszyłem dopływ i na razie zaobserwowałem mniejszą temp rury do odprowadzania spalin.Albo mi się wydaje

  6. #26

    Domyślnie

    Jak zmniejszyłeś dopływ?

  7. #27
    Guest

    Domyślnie

    zaworem do gazu za piecem

  8. #28

    Domyślnie

    Byłem na stronie Vaillanta w Niemczech. Nie mogę znaleźć Twojego kotła. Jednakże oznaczenie 1 w symbolu może sugerować, że jest to kocioł bez modulacji mocy. Czy na pewno masz taki symbol jak podałeś? Zobacz na tabliczkę znamionową. Czy jest to kocioł stojący?

  9. #29
    Guest

    Domyślnie

    Marku dokładnie tak stojący bez modulacji

  10. #30

    Domyślnie

    No to nie ma zbyt wiele możliwości regulacji. Jest to Twój pierwszy sezon grzewczy i należy mieć nadzieję, że zwiększone zapotrzebowanie wynika z konieczności osuszenia domu i ogrzania zimnych ścian.

  11. #31
    Guest

    Domyślnie

    Sytuacja uległa lekkiej zmianie
    na piecu gałe temp.z4 dałem na 7 to jest temp zasilania
    Mio że na termometrach zasilanie jest ok55 a powrotu 45
    zużycie spadło do 15m3
    Czy ta temp zasilania sama się podniesie np do 70 jeśli wzrośnie zapotrzebowanie na ciepło.
    Czt jeśli instalacja jest obliczona 70/60 to czy to zaczy że takie parametry osiągnie przy -20*C,a przy O będą np 50\40
    mówie o wskazaniach tetmometrów.

  12. #32
    Guest

    Domyślnie

    Coś chyba masz zepsute

  13. #33

    Domyślnie

    z tymi temperaturami to mniej wiecej tak jak piszesz. 70/60 bedzie przy -20. w innych warunkach rzezcywiscie bedzie mniej na zasilaniu, mniejsza bedzie tez roznica zasilanie/powrot.
    pewien pomysl przychodzi mi do glowy, jak w pewnym stopniu zmniejszyc skutki przewymiarowanego kotla. moze podsune Ci w ten sposob jakis pomysl. jezeli do istniejacego ukladu dolozysz zasobnik ok.200l (dobrze zaizolowany), wlaczany do instalacji CO, na zasadzie "akumulatora ciepla", wode w tym zasobniku bedziesz grzal do +80 lub nawet +90 stopni wowczas mozesz zmniejszyc czestoliwosc zalaczen kotla. kociol musi byc wowczas sterowany temp. w zasobniku (gdy ta spadnie ponizej 70 -zalacza - gdy dojdzie do 90 - wylacza). za zasobnikiem montujesz pompke, na grzejnikach masz termostaty, wiec uklad bedzie sie "rozladowywal" przez jakis czas.
    mozesz sprobowac wykorzystac swoj zasobnik, puszczajac co na zbiornik, a wode cwu na wezownice.

  14. #34
    Guest

    Domyślnie

    Gradziu
    dzęki za zaangażowanie coś spóbuje nad tym pomyśleć.
    Po kilku doświadczeniach mam następujące wyniki.
    Przypominam iż mam do ogrzania ok 180m2
    Na termostacie pokojowym mam ustawioną temp 22*C na syałe bez obniżania nocnego czyli maksymalne zapotrzebowanie.
    Rodzina 4 osobowa,czyli zużycie ciepłej wody z zasobnika to ok 3m* gazu
    Moje całkowite zużycie co+cwu+kuchenka to
    temp +5 ok 15m* gazu ziemnego
    temp 0 ok 20m*
    Jak ten wynik ma się do waszych i czy powinienem jeszcze eksperymentować?

  15. #35

    Domyślnie

    Za wczoraj miałem 8,7 m gazu (CO, CWU). Dom 180, temp 21,5. W moich poprzednich wiadomościach mówiłem o przypadku nowego domu, kiedy to w pierwszym sezonie spala sie dużo więcej. Według notatek z pierwszego sezonu grzewczego zużycie w moim domu wahało się w okolicach 15 m (fakt było trochę chłodniej -2 - 4 C).

  16. #36
    Guest

    Domyślnie

    Marek13
    Czyli powinienem jeszcze popracować
    Powiedz jaki masz piec,zasobnik jakie masz ustawienia,jak często włącza się piec itd.W jakim miejscu masz regulator temp.Czy urzywasz obniżania temp.Czy masz cyrkulacje cwu.

  17. #37

    Domyślnie

    Ale może dopiero w przyszłym sezonie. Obecnie proponuję:
    1. obliczenie teoretycznego zapotrzebowania na energię Twojego domu (może się okazać, że Twoje zużycie jest odpowiednie dla charakterystyki domu),
    2. notowanie zużycia gazu, najłatwiej w cyklach tygodniowych o tej samej godzinie,
    3. nastawienie w nocy temperaturę na 20 C,
    4. zainstalowanie zegara sterującego pracą pompy do CWU (niech pracuje wtedy kiedy woda jest potrzebna). Czy zaizolowałeś rury CWU ?
    5. sprawdzenie termostatów w pokojach, czy faktycznie są dobrze nastawione,
    6. sprawdzenie, czy masz zaizolowane rury w kotłowni
    7. jeżeli Twój piec jest przewymiarowany to zainstalowanie zegara sterującego pracą pieca. Niech pracuje w cyklach półgodzinnych.

    To są raczej tanie propozycje dwa zegary plus trochę otulin. Jest też radykalna. Jeżeli takie zużycie się utrzyma to rachunki za sezon grzewczy przekroczą 5000 zł. Może zastanowić się nad wymianą pieca na kondensacyjny. Niektóre źródła mówią o możliwej redukcji kosztów sięgającej 30%.

    Moja kotłownia to jednofunkcyjny Junkers Eurostar z zasobnikiem 160 l, zegar sterujący pompą cwu, sterowanie pogodowe do pieca. W domu temperaturą sterują poprzez krzywą grzania (temp zasilania) i termostatami w pokojach. W nocy obniżam temperaturę na ok 3 godziny. W dzień cały czas jest 21,5, ponieważ mam małe dziecko, które cały czas jest w domu.
    Sam dom to:
    ściany trójwarstwowe z betonu komórkowego (teraz się tak już nie buduje)24 + 8 styropian + 12. W tym sezonie przy okazji renowacji tynków ociepliłem dwie strony domu 5cm styropianu.
    Poddasze ocieplone wełną mineralną,
    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperator). Ostatnio zainstalowałem termometr powietrza wtłaczanego do pomieszczeń, na wyjściu z rekuperatora ma obecnie 19,9 C.

  18. #38
    Guest

    Domyślnie

    No to troszke inaczej
    Mimo to będe dzielny i próbuje dalej

  19. #39

    Domyślnie

    Jest jeszcze jedna fajna rzecz - programowalne termostaty grzejnikowe. Można automatycznie nastawiać temperaturę dla każdego z pomieszczeń z osobna. Dla próby nabyłem 3 do salonu. Rozwiązują problem spadku temperatury w nocy, osobiście nie lubię kiedy w sypialni jest poniżej 21 C, a tak w każdym pomieszczeniu tak jak chcę.

  20. #40
    Guest

    Domyślnie

    A ja z niewyjaśnionych przyczyn pale 20m*
    temperatura na polu się podniosła ale dla mojego systemu nie ma znaczenia.
    Mam jeszcze jedno pytanie.
    Czy przy czujniku pokojowym ma znaczenie temperatura zasilania.
    Pytanie może dziwne no ale trudno.
    Jest jeszcze jedno.
    Wiadomo że przymknięcie grzejników powinno zmiejszyć ilość gazu.W moim przypadku jest to fikcja.
    W normalnym układzie wszysto jest otwarte na termostatach przy kaloryferach na ok 22*C.Piec na nr7 a temp jest ok50/40.
    Wyłączyłem wszystkie kaloryfery oprucz tego w pokoju z czujnikiem i co?i apsolutnie nic.Temperatura zasilania podniosła się do 70/60 a czas pracy kotła jest bez zmian 13min przerwa 3.5min grzania czli gazu idzie tyle samo.
    I co wy na to?

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony