dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Drzwi wejściowe z naświetlem bocznym

    Stoję przed wyborem drzwi zewnętrznych. W grę wchodzą stalowe (bardziej) lub aluminiowe.
    Przeglądnąłem kilka katalogów i teraz mam w ogóle mętlik.
    Ale tak po kolei: mam otwór 164 x 210 (szerokość do ewentualnej modyfikacji).
    Chcę wstawić drzwi min. 100cm + doświetle boczne.
    Z zewnątrz wszystko jest osłonięte, nie mam możliwości padania deszczu, mocnego słońca itp.
    Otwieranie drzwi na zewnątrz (choć wg projektu było do wewnątrz, ale wydaje się, że na zew. będzie lepiej).
    Jeżeli chodzi i wygląd - to chciałbym czarne dodatki, zamiast inox.

    Podstawowe pytanie - czy w drzwiach stalowych z dostawką boczną z szybą, są osiągalne klasy typu RC2?
    Czy jest to typowe, czy wręcz przeciwnie?
    Bo zgłupiałem, w katalogach na początku chwalą się klasami RC2, RC3 , ale później przy konkretnych drzwiach już tego nie widzę.
    Mówię tutaj o szybie typu Reflex lub lustro weneckie (a nie o antywłamaniowej przezroczystej).

    Pyt. 2 - pochwyt - czy u wszystkich producentów jest tak, że jest stosunkowo ciasno między pochwytem a zamkiem? Wydaje się, że otwieranie kluczem jest dość kłopotliwe (u mnie ze względu na dostawkę powinno być lepiej).

    Pyt. 3. - Ościeżnica - jako termo widziałem alu z wypełnieniem (to rozumiem, ale przeważnie dostępna tylko w najgrubszych drzwiach), Alu bez wypełnienia (nie za bardzo rozumiem tego termo), stal z wypełnieniem drewnianym (wydają się bardzo solidne, ale też słyszałem opinie, że nie jest dobrze łączyć drewno i stal). Jak to jest?

    Konkretnie patrzyłem na Wikęda i Martoma, ten drugi wydaje się, że wyjdzie taniej (przy porównywalnej wersji).
    Aczkolwiek cena ostateczna zbliża się do 10 tys, a pamiętam, że kiedyś wstępnie wyceniałem Alu Wiśniowskiego i było coś 12 tys, tak więc mam wątpliwość, czy nie dołożyć do Alu.

    Czy wszędzie ceny są porównywalne: tj. cena katalogowa + montaż, czy można dostać rabat od cen katalogowych?

    Możecie coś doradzić?
    Ostatnio edytowane przez Janko. ; 12-05-2020 o 08:31

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Nie znam z praktyki Martoma, więc oprę się na katalogu Wikęda.
    Szerokość otworu w większości przypadków nie jest problemem, bo firmy zrobią naświetle na wymiar. Dopłata ok 60 zł nie jest warta ryzykowania nieprawidłowych luzów.
    Drzwi "100" ale mowa o świetle przejścia? To za dopłatą 180zł i niedostępne w najwyższej serii Termoprestige. Chyba że masz na myśli wymiar zewnętrzny ościeżnicy to by się mniej więcej zgadzało. Ale wtedy naświetle ok 60cm wygląda na dość duże.

    Drzwi z założenia spełniają klasę RC2 jeśli wybierzesz wersję z INOX (pewnie nie robili badań wariantu ze szkłem), szybą P4 (250zł do skrzydła + dodatkowo tyle za 1m2 naświetla x powierzchnia) i klamką kl. C (150-300zł dopłaty) oraz wkładką kl. C (115-180zł). Także RC 2 to jakiś tysiąc dopłaty.
    Wydaje mi się, że lustro weneckie nie występuje w wersji P4, więc musisz dopytać.

    Pochwyt -z tego co kojarzę w Wikędzie pilnują tego (nie zdarzyła mi się sytuacja o której piszesz). Mocowanie pochwytu jest tak zrobione, by nie kolidowało z zamkiem.

    Ościeżnica - czy ona będzie miała wypełnienie styrodurem czy nie - to raczej mało istotne. Nie zmienia to aż tak radykalnie parametrów termicznych. Hybrydy stal-drewno nie robiłem. Nie widziałem potrzeby. Za to widziałem drewno+okleina PCW. która odeszła po paru latach za pociągnięciem palca.

    Obawiam się, że wstępna wycena Wiśniowskiego była mocno wstępna, tj. "golasów" bez tych wszystkich dodatków..

    Ceny - osobiście uważam, że rabat na poziomie VAT 8% nie powinien być problemem, ale bardzo często dostaję do analizy oferty z kraju i tam firmy twardo trzymają się cen katalogowych. Ich sprawa. Drzwi to nie okna gdzie ceny są sztucznie napompowane..
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  3. #3

    Domyślnie

    finlandia - dziękuję Ci za wypowiedź. Widzę, że można na Ciebie liczyć

    Jeżeli chodzi o szerokość 100cm, to miałem na myśli w przejściu, czyli te z dopłatą (w większości przypadków).
    Wydaje się, że wtedy dostawka będzie w dobrych proporcjach. Tj drzwi 100 + 10 na ramy, dostawka wychodzi ok. 50, myślę, że wtedy szyba powinna mieć ok 35-40cm i to chyba będzie fajnie wyglądało (szerokości ramek podałem na oko, tak jak ja to widzę, pewno troszkę się różnią).

    Zrobiłem wycenę w Wiśniowskim - i tam zaproponowali mi dostawkę 30cm, a resztę drzwi - wg mnie trochę przesadzili w drugą stronę. Dodam, że wyszło 13 tys brutto z montażem dla drzwi pełnych (szyba tylko w dostawce) i niecałe 15 tys za drzwi z przeszkleniami. Mają klasę RC2. A szyby zaproponowali Stopsol (wg mnie taki pół lustro weneckie). Nie wiem czy w klasie RC2 te szyby są połączone jakoś z szybą antywłamaniową? Nie udzielili mi takich informacji. Ogólnie trochę drogo.... Będę jeszcze rozważał stalowe.

    Aczkolwiek po 2 wycenach to też jestem zdruzgotany - Wikęd (Optimum Temo, Glass Design GD01A + lustro weneckie) wyszedł 9.650, a KMT 9.600, jedynie Martom wyszedł poniżej 8.000 (to już jakoś wygląda). Ceny brutto z montażem.

    Wracając do RC2 - rozumiem, że musi być szyba P4 (antywłamaniowa). Tylko, że sądziłem, że jak jest P4 - to jest przezroczysta, ale może faktycznie można połączyć P4 z jakimś zmatowieniem lub lustrem? Tego do końca właśnie nie wiem.
    Klamki, wkładki rozumiem, ciekawe jak to jest z czarnym obramowaniem - może faktycznie nie ma jeszcze testów, bo to w miarę nowe rozwiązanie? No chyba, że nie spełnia.....

    W Martomie do wyboru jest albo ościeżnica alu, albo stal z wypełnieniem drewnianym, mają model do pokazania - na oko wygląda to dość solidnie.

    Co do pochwytu to właśnie widziałem w Wikędzie, (zamontowanym na gotowo, nie na wystawie) jak pochwyt jest dość blisko krawędzi (a pochwyt z bocznym mocowaniem).Tak, że została niewielka ilość miejsca pomiędzy pochwytem a ścianą, gdzie trzeba wkładać rękę z kluczem.... Oczywiście nie tak, że pochwyt jest nad zamkiem na wprost, oczywiście klucz można włożyć, tylko tak trochę niewygodnie. czy zatem miejsce montażu pochwytu jest dowolne, zależne od ekipy montujące, czy jest na to wyznaczone konkretne miejsce podczas produkcji drzwi?

    PS. Jak ktoś zna na Śląsku jakiś dobry sklep (z dobrym montażem), który daje jakiś rabat od katalogu to proszę o info. Ja do tej pory spotkałem ceny katalog netto + VAT 8% + montaż ok. 700 netto.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Mocowanie pochwytu instalowane jest fabrycznie, także montażysta nie ma możliwości jego przeniesienia. Na dzień dzisiejszy program do zamówień "nie puszcza" kolidujących ze sobą rozwiązań pochwyt/klamka. TO taki "drobiazg" za który cenię fabrykę.

    Kolekcja GlassDesing jest wyraźnie droższa od zwykłych. Ale jeśli KMT jest ledwie 50 zł tańsze, tzn. że chyba to realna cena..
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  5. #5

    Domyślnie

    Pytałem w kilku miejscach gdzie sprzedają Wikęda, Martoma, KMT - niestety nikt nie dawał klasy RC2 na drzwi z dostawką
    Więc jak to jest?
    Mogą być stalowe w klasie RC2, czy to tylko mrzonka?

    Na chwilę obecną uzyskałem tylko taką klasę w ALU Wiśniowski i Hormann.
    I tam jakoś nie ma problemu z dostawką...

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    A wyjaśnisz po co tobie ta klasa RC2?

  7. #7

    Domyślnie

    Sprawdź jeszcze ofertę Krispolu, oni chyba mają alu i teraz trwa promocja -20% obejmująca również drzwi.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janko. Zobacz post
    Na chwilę obecną uzyskałem tylko taką klasę w ALU Wiśniowski i Hormann.
    I tam jakoś nie ma problemu z dostawką...
    A uzyskałeś zapewnienie "na gębę" od sprzedawcy, czy coś na potwierdzenie tego też?
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    A uzyskałeś zapewnienie "na gębę" od sprzedawcy, czy coś na potwierdzenie tego też?
    Mam to wpisane w ofercie.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Chciałbym zobaczyć papier/badania Producenta a nie tylko ofertę. Ale kupuj jaka potrzebujesz.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Chciałbym zobaczyć papier/badania Producenta a nie tylko ofertę. Ale kupuj jaka potrzebujesz.
    Wiem, że jesteś tu dobrym doradcą, pomogłeś wielu osobom, ale nie rozumiem Twoich ostatnich kilku wypowiedzi.
    Kilka wypowiedzi wcześniej, utwierdzałeś mnie w przekonaniu, że RC2 są dostępne bez problemu, ewentualnie za drobna dopłatą. Napisałeś: "Drzwi z założenia spełniają klasę RC2 (...)". Przynajmniej ja tak odebrałem tę wypowiedź.
    A teraz piszesz tak jakby RC2 było nieosiągalne....
    Więc ja zgłupiałem

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Mówiliśmy o drzwiach klasy RC2 jako wariant jednodzielny. W Twoich wypowiedziach pojawiło się twierdzenie, że masz oferty wyłącznie od dwóch firm dla drzwi z naświetlami. Tu są moje wątpliwości. Ja nie znam metodologii badań, nie wiem czy wystarczy certyfikat dla skrzydła, czy potrzeba poddawać ocenie całość, z naświetlem. A jeśli tak, to jakim? Jednym? Dwoma, itp...
    I też od początku podchodzę sceptycznie do konieczności robienia drzwi w tej klasie do zwykłego domu. Dla mnie wystarczy, aby nie miały one akcesoriów kompletnie bezklasowych, przeznaczonych do drzwi wewnętrznych, bo takie są często oferowane na rynku..
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  13. #13

    Domyślnie

    1 - RC2 wystarczy w 90% przypadków. Patrz na konkretne informacje, bo firmy podają często, że klasa RC2 jest jak jest wkładka w klacie C w drzwiach
    2. masz pochwyty montowane pod katem 90 i 45 stopni. Ten drugi odsuwa "rączkę" od ściany.
    3. Ja nie jestem zwolennikiem drzwi stalowych i ościeżnicy drewnianej. Są oczywiście i zwolennicy takiego rozwiązania. Co do Termo takich jak masz np. w Wikędzie gdzie ościeżnica składa się z aluminium i kompozytu to OK. Szczególnie w Wikędzie, bo naświetla nie założysz do innej ościeżnicy u nich.
    4. patrz co dostajesz w określonej cenie, bo np. Wikęd ma ciepłe ramki w standardzie. Poza tym porównaj drzwi z przeszkleniem w Wikędzie i w Mar-Tomie i zobaczysz jakie Ud będzie dla takich drzwi z ramką ciepłą i zwykłą.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony