dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie PC monoblok na R290 propan

    Cześć,
    Czy znacie jakieś pompy ciepła (monoblok) na czynnik R290 (propan) o mocy 10-20kW w rozsądnych cenach? Szukałem, ale ceny rzędu 45000 mnie odstraszają. Temat trochę hipotetyczny - na razie
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  2. #2

    Domyślnie

    Takie pompy dopiero raczkują.
    Choć mówi się, że jest to jedna z najlepszych alternaty dla urządzeń z f-gazami.
    Jakiś czas temu w DE pochwalili się na targach urządzeniem 8 kW przeznaczonym do domów.
    Nie wiem na jakim etapie jest rozwój produktu:
    https://globenergia.pl/pompa-ciepla-...a-technologii/

  3. #3
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Na propanie robi pompy ciepła firma KOŁTON ale jak narazie tylko 12, 15,18 kw podobno w testach mają 5-ki oraz jak dobrze pamiętam 9-ki , wg ich testów do minus 7 parametry takie same jak topowych pomp ale już przy temp dużych mrozów te Polskie mają zdecydowanie lepsze parametry ,

  4. #4

    Domyślnie

    Propan to najlepszy z czynników do układów sprężarkowych - parametry pracy znacznie lepsze od f-gazów.
    Jego jedyną wadą jest palność i wybuchowość przy odpowiednim stężeniu w powietrzu i zamkniętym pomieszczeniu.
    Dlatego konstruują pompy o minimalnych napełnianiach, tak by potencjalne rozszczelnienie nie doprowadziło do wybuchu.
    KOŁTON robi monobloki, do postawienia w ogrodzie.
    Potencjalne ognisko w ogrodzie nie jest dla domu niebezpieczne.
    Moce robią duże, bo przy takich wydajnościach częściowa utrata sprawności - dodatkowy obieg (pompa) wymiennik i glikol - nie ma znaczącego udziału w całości sprawności układu.
    W przypadku pomp małej mocy 5 - 8 kW, gdzie walka jest o sprawność w okresach przejściowych, już tak kolorowo nie jest.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 15-05-2020 o 23:51

  5. #5
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    No i co to za problem że monoblok ? trochę glikolu i po sprawie .ale za to mamy towar w rozsądnej cenie ... wiem wiem firmy tego nie lubią bo mały zarobek ale tu chyba powinno chodzić o czyste powietrze a nie zarobki firm tak mi się wydaje .

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    No i co to za problem że monoblok ? trochę glikolu i po sprawie
    Trochę glikolu + sprzęgło? Czy dużo glikolu (w całym układzie)? I jedno i drugie powoduje że stwierdzenie "towar w rozsądnej cenie" staje się dyskusyjne.
    A jak puścisz glikol w wężownicę CWU to co się stanie, jak się rozszczelni?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Wg. mnie chodziło o trochę glikolu plus 2 wymiennik, taki split trochę
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    No i co to za problem że monoblok ? trochę glikolu i po sprawie .ale za to mamy towar w rozsądnej cenie ... wiem wiem firmy tego nie lubią bo mały zarobek ale tu chyba powinno chodzić o czyste powietrze a nie zarobki firm tak mi się wydaje .
    Trochę glikolu, wymiennik, kolejna pompa obiegowa.
    Wszystko to sprawia, że efektywność układu w porównaniu do jednostek f-gazowych wypada gorzej.
    A tak rynku się nie zwojuje, mając na uwadze "palność/wybuchowość" czynnika.
    Musi być rewolucja, by poszło to w produkcję masową i użytkownik miał w czym wybierać.

  9. #9
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Auta na gaz też wybuchają na codzień tak tak to oczywiste a pompka obiegowa to raptem kilka Watt no tragedia panie tragedia tu już lepiej dołożyć te skromne 10 czy 15 tysi byle instalator dobrze zarobił a to że zamiast 10-ciu zdecyduje się tylko jeden no cuż takie rzycie co ?

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał frobek Zobacz post
    Cześć,
    Czy znacie jakieś pompy ciepła (monoblok) na czynnik R290 (propan) o mocy 10-20kW w rozsądnych cenach? Szukałem, ale ceny rzędu 45000 mnie odstraszają. Temat trochę hipotetyczny - na razie
    No pewnie kuknij na firmę AUER.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony