dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matusz1044

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Jejkowice
    Kod pocztowy
    44-290
    Posty
    18

    Domyślnie Kocioł pelletowy + bufor dobra opcja?

    Na początku pragnę się z Wami przywitać. Witajcie.
    Jestem tu nowy, więc proszę o trochę cierpliwości.
    Moderatorów i Administratora proszę o przeniesienie tematu, jeśli jest założony w nieodpowiednim dziale.

    Proszę Was o poradę, opinie, generalnie o pomoc. 5 lat temu zaufałem instalotorowi i to był mój największy błąd. Nie będę na ten temat się rozpisywał, bo nie o to mi chodzi.

    Jestem na etapie wymiany kotła (zasypowego) węglowego na Kocioł automatyczny pelletowy.
    Dwóch różnych instalatorów poleca mi kocioł: Lumo bio max 20kw z palnikiem Kipi.
    Jeden instalator doradza mi montaż bufora minimum 800l, a drugi mówi, że to zbędny wydatek. Co mam zrobić? Co będzie lepsze..?
    Nie ukrywam fajnie by było gdyby kocioł działał min 30min pracy - 30 min przerwy.

    Teraz trosze danych o domu i istniejącej instalacji.

    Dom z lat 80/85
    Na chwilę obecną nieocieplony - ale jest w planach.
    Dom podpiwniczony, parter i piętro, dach płaski.
    Grubość ścian 40 cm ( budowane z 2 warst bodajże beton komórkowy i cegła pełna)
    Okna nowe dwuszybowe
    Grzejniki żeliwne żeberkowe.
    Rury stalowe.
    Instalacja grawitacyjna + pompka.
    Żeberek mam w całym domu 260 szt ( jak się nie mylę to 1,7l na sztukę)
    Cwu obecnie grzeję w bojlerach elektrycznych, ale rozważam instalacje C. W. U
    Na sezon spałam około 4-4,5 t węgla kamiennego typu groch w kotle 23kw.
    Powierznia do ogrzania to około 180m2.
    Proszę o opinię i porady.
    Ostatnio edytowane przez matusz1044 ; 15-05-2020 o 17:56

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    To najpierw ociepl budynek bo bardzo się zdziwisz ile pójdzie peletu w sezonie w takim budynku i będziesz miał żal do tego że ,Ci doradził piec na pelet bo pali 6-8ton na sezon.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matusz1044

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Jejkowice
    Kod pocztowy
    44-290
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    To najpierw ociepl budynek bo bardzo się zdziwisz ile pójdzie peletu w sezonie w takim budynku i będziesz miał żal do tego że ,Ci doradził piec na pelet bo pali 6-8ton na sezon.
    Dziękuję za pierwszą radę..
    Pytanie te 6-8 t to na sezon grzewczy czy cały rok?
    Przyznam, że zawsze mam kocioł na okres kwiecień - wrzesień mam wyłączony. Jak zachodzi potrzeba to dogrzewam z nadwyżki od fotowoltaiki..
    Znajomy ma podobny dom tylko trochę starszy i gorzej zaizolowany i twierdzi, że spała od października do kwietnia około 5 t... - ja mu do kotłowni nie zaglądam więc może tylko tak gadać...
    Wracając to tematu.. Załóżmy że termomodernizację wykonam za rok max dwa lata..
    Czy warto stawiać ten bufor? Czy raczej odpuścić...
    Przyznam szczerze, że po Twoim poście zastanawiam się coraz bardziej by dom docieplic jeszcze teraz.. Co by było najlepsze:
    Wełna 10cm
    Styropian grafit 15cm
    Czy pianka pur 10cm.
    Od północy mogę włożyć max 8 cm ocieplenia, wąska droga dojazowa do garażu

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Zwykle bufor jest zbędny bo kocioł na pellety bardzo dobrze moduluje moc.

    Obejrzyj dla porównania Skam Technix BIO 24 gdzie masz prosty, skuteczny palnik SV-200 a do tego kocioł jest dwupaliwowy więc w razie podwyżki cen lub braku pelletów można szybko go przezbroić na ekogroszek.

    Licz na to, że pelletów wagowo spalisz o około 50% więcej niż węgla, objętościowo to będzie o około 100% więcej [inny ciężar właściwy].

    Sprawdź czy masz suche miejsce do przechowywania bo typowe palniki i podajniki pelletów [jak w Lumio, który podałeś] są mocno wrażliwe na wilgotny pellet [w przeciwieństwie do SV-200 który spala spokojnie wilgotne np. z kuwet po kotach lub z wyprzedaży z marketu gdzie zawilgotniał w przechowywaniu co sam testowałem].

    Zorientuj się po ile w okolicy masz pellety np. na olx bo już mało kto wyrzuca 1000 zł / tonę Barlinka czy Olimu skoro po 730 zł można kupić workowany od lokalnego producenta [lub po 590 zł w bigbagu].

    Ocieplenie ścian zwykle jest znacznie droższe i mniej daje od ocieplenia dachu - zorientuj się jaką tu masz możliwość.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Najpierw dom trzeba ocieplic tzn dach sciany fundament. Jak ocieplisz twój dom bedzie potrzebował kotła o max mocy 8-10kW a nie 20 to pierwsza kwestia.
    Jak już ocieplisz może się okazać ze twój kocioł na węgiel nie jest taki zły i spali 1/3 wegla co spalasz obecnie

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matusz1044

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Jejkowice
    Kod pocztowy
    44-290
    Posty
    18

    Domyślnie

    Sprawdź czy masz suche miejsce do przechowywania bo typowe palniki i podajniki pelletów [jak w Lumio, który podałeś] są mocno wrażliwe na wilgotny pellet [w przeciwieństwie do SV-200 który spala spokojnie wilgotne np. z kuwet po kotach lub z wyprzedaży z marketu gdzie zawilgotniał w przechowywaniu co sam testowałem].
    Pomieszczenie suche około 7x3m
    Zorientuj się po ile w okolicy masz pellety np. na olx bo już mało kto wyrzuca 1000 zł / tonę Barlinka czy Olimu skoro po 730 zł można kupić workowany od lokalnego producenta [lub po 590 zł w bigbagu].
    Olczyk po 720zl
    Husar po 800
    Olimp po 850
    Od lokalnego producenta klasy A2 po 500zl, a klasy A1 po 620.
    W bigbagu mogę mieć Olczyk po 580zl
    Najpierw dom trzeba ocieplic tzn dach sciany fundament. Jak ocieplisz twój dom bedzie potrzebował kotła o max mocy 8-10kW a nie 20 to pierwsza kwestia.
    Dach płaski więc nie powinno być problemu z dociepleniem, chociaż podobno jest docieplony styropianem 5cm- tego nie wiem w 100%.
    Fundamenty mam już docieplone

    Jak już ocieplisz może się okazać ze twój kocioł na węgiel nie jest taki zły i spali 1/3 wegla co spalasz obecnie
    Raczej wymiana, bo kocioł już padł.
    Z węgla chcę już zrezygnować - z wiadomych przyczyn..

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Przy takich warunkach i cenach brałbym peleciaka Skam-a, a docieplić dach warto pianą [chyba, że jest tam >20 cm miejsca i można to zrobić samemu to wyjdzie taniej].
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matusz1044

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Jejkowice
    Kod pocztowy
    44-290
    Posty
    18

    Domyślnie

    Przy takich warunkach i cenach brałbym peleciaka Skam-a, a docieplić dach warto pianą [chyba, że jest tam >20 cm miejsca i można to zrobić samemu to wyjdzie taniej].
    Myślę, że z 5 - 10 cm powinno być miejsca.. Muszę tylko znaleść plany budowy i posprawdzać.

    Ale czy warto montować ten bufor czy nie?
    Z wyliczeń wychodzi mi, że w instalacji znajduje się 500-550l wody.
    Jestem wstanie finansowo założyć każda pojemność do 800l, potem nie puszcza mnie wysokość kotłowni (1.95m).
    Moge również założyć 2x300l bądź 2x800l wszystko zależy czy inwestycja się sprawdzi.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Woda w instalacji jest już buforem, nie widzę sensu dokładania kolejnego.

    Jedyne co musisz mieć na uwadze, że rozruch ogrzewania będzie trwał trochę zanim się nagrzeje cały zład wody w instalacji.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Bufor przy kotle na pelet jest zbędny. Kocioł ma najczęściej dość dobre sterowanie i może pracować na rożnej mocy bez spadku sprawności.
    To taka generalna zasada.
    Ale są wyjątki.
    1. Gdybyś chciał dołączyć inne źródło ciepła.
    2. Gdybyś chciał grzać wodę nie w bojlerze ale wężownicą w buforze.
    3. Jeżeli zainstalujesz teraz kocioł, potem docieplisz dom i okaże się że kocioł jest mocno przewymiarowany i nigdy nie będzie pracował na mocy nominalnej a najczęściej na kilkadziesiąt lub kilkanaście procent to bufor zabezpieczy Cie przed takim problemem.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matusz1044

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Jejkowice
    Kod pocztowy
    44-290
    Posty
    18

    Domyślnie

    Woda w instalacji jest już buforem, nie widzę sensu dokładania kolejnego.

    Jedyne co musisz mieć na uwadze, że rozruch ogrzewania będzie trwał trochę zanim się nagrzeje cały zład wody w instalacji.
    Wielkie dzięki.
    Gdybyś chciał dołączyć inne źródło ciepła
    Np. Mam nadmiar Energi elektrycznej z PV to mogę to wykorzystać jako dogrzewanie instalacji przez grzałkę ?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Możesz grzałkę nawet wkręcić w króciec w kotle jeśli będzie taki przygotowany - ostatnio miałem zapytanie na takie rozwiązanie i spokojnie można kocioł pod grzałkę przygotować.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Cytat Napisał matusz1044 Zobacz post
    Wielkie dzięki.

    Np. Mam nadmiar Energi elektrycznej z PV to mogę to wykorzystać jako dogrzewanie instalacji przez grzałkę ?
    Ja tez wykorzystuje nadwyżki energii z PV do grzania bufora. W tym przypadku bufor ma tę zaletę, że grzejemy go w ciągu dnia, gdy panele produkują energię i nie traci sie 20% na magazynowanie w sieci.
    Do tego celu nie potrzebujesz bardzo dużego buforu. Jeżeli jeż zdecydujesz się na bufor to warto zainstalować taki z górną wężownicą do CWU.
    Grzałka wkręcana w bufor to najtańsze rozwiązanie ale ma dużą wadę, na ciepłą wodę czeka się czasami kilka godzin, lepszym rozwiązaniem jest grzałka w rurze lub zespół grzejny wówczas ma się gorącą wodę natychmiast i taką ilość jak jest Ci potrzebna.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matusz1044

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Jejkowice
    Kod pocztowy
    44-290
    Posty
    18

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za opinie, rady.
    Uważam, że temat do zamknięcia.

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    cichywilk

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Tarnówka
    Kod pocztowy
    33-500
    Posty
    3

    Domyślnie

    cieplowlasciwie . pl
    polecam, uzupełnisz sobie kilka informacji i pokaże Ci co i za ile, fajne zestawienie....

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał cichywilk Zobacz post
    cieplowlasciwie . pl
    polecam, uzupełnisz sobie kilka informacji i pokaże Ci co i za ile, fajne zestawienie....
    Co i za ile???, zeby to chociaz było wiarygodne, akurat "obliczenia" dotyczace kosztów, opłacalnosci są najbardziej niedokladne w CW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony