dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Gaz+kominek z PW+prąd - modernizacja instalacji

    Witajcie,
    Obecnie mam tak:
    piec Vitodens 100 wraz ze zbiornikiem Vitocell 120L
    kominek z PW w układzie otwartym, podłączony do instalacji poprzez wymiennik płytowy.
    Sterowanie w taki sposób że z i z pieca i z kominka mogę grzać zarówno cwu jak i co.
    Domek 115 m2, 2 kondygnacje, ocieplony, mieszkają 3 osoby.


    Piec działa w zasadzie wyłącznie latem, grzejąc zbiornik z cwu (kominka nie odpalam wtedy .
    W sezonie grzewczym piec załącza się może 3-4 razy.. generalnie codziennie palimy w kominku i to wystarcza i do cwu i do ogrzewania.
    Ale... nie mam w instalacji żadnego bufora... Dlatego, gdy z kominka ogrzewane jest cwu (które ma priorytet), kominek ładnie idzie na dość wysokich temperaturach, nie zachodzi sadzą i generalnie jest ok.
    Natomiast po zagrzaniu cwu, gdy układ przełącz się na co, kominek zaczyna pracować w cyklach... 10-15 minut pompy nie chodzą, kominek sie grzeje (temp startu pomp ustawiona na 60 stopni ale jej zmiany nie daja znaczących różnic), jak sie zagrzeje, pompy startują, cieplo idzie w grzejniki, po kilku minutach kominek sie ochładza na tyle że pompy stają i cykl się zaczyna od nowa... Efekt - po godzinie czarna szyba w kominku.

    I teraz tak - zakładam prąd na dach, z planem wykorzystania również do ogrzewania.
    Kombinuje tak - kominek nadal jako podstawa ale z buforem (kominek ma około 8 kW mocy wodnej) czyli bufor pewnie 300-400 litrów bedzie ok. Bufor połączony z grzejnikami co. W buforze wężownica przepływowa do cwu i grzałka z termostatem do ewentualnego dogrzewania wody. A na wyjściu wężownicy, terma przepływowa do grzania cwu latem - żeby nie grzać całego baniaka. Czy taki układ będzie działać i ma sens? Czy możecie np cos innego zaproponować ?
    I co wtedy z gazem? Zlikwidować całkiem czy da się go jakoś wykorzystać w tym układzie (np latem)? W sumie piec i zbirnik mają 7 lat, ale przy średnim rachunku za gaz na poziomie 120 pln sa na prawdę mało używane

  2. #2

    Domyślnie

    Jaki jest sens palenia w kominku skoro wychodzi to drożej od gazu i jesteś palaczem CO w salonie? chyba że masz drewno za darmo...
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wszystko jest wyłącznie ekonomią
    W tym przypadku sens jest taki że żona lubi... ja również... Kominek jest więc odpalany codziennie, od końca września do kwietnia - mniej więcej oczywoście.
    W tym czasie zużywam około 12-15 mp drewna, co kosztuje mnie niecale 3000 pln. (jeśli juz rozmawiamy o ekonomi).
    Sąsiedzi, którzy mają identyczne domki ale grzeją wyłącznie gazem, płacą za podobny okres co najmniej kilkaset zl więcej .

    Ale nie o to chodzi - lubimy kominek, palimy w nim i niejako przy okazji wykorzystujemy produkowane przez niego ciepło również do grzania wody.
    Tak więc z założenia, kominek jest u nas głównym źródłem ciepła w sezonie grzewczym, dodatkowe chcemy zmienić z gazu na prąd, a w sezonie letnim prąd ma byc podstawowym a gaz jako backup

    Moje pytanie brzmi, jak zoptymalizować kotłownię, tak by kominek mógł chodzic na właściwych parametrach i by sporzytkować prąd ze słońca

    Rozważam jeszcze układ taki:

    Zbiornik 400-500 litrów jako bufor, w układzie pod ciśnieniem z grzejnikami (zład wody kotłowej wyniesie wtedy - pojemność bufora plus pojemność instalacji)
    W zbiorniku, u góry, wężownica do przepływowego grzania CWU (tylko jaka duża dla 3 osobowej rodziny)
    Do takiego zbiornika można bez problemu wsadzic grzałkę i w lecie grzać prądem

    Podłączenie kominka:

    Albo wykorzystać wymiennik płytowy który juz mam i podłączyć bezpośrednio do wzbiornika, albo druga wężownica w zbiorniku, i wówczas kominek można do niej podpiąć, zachowując układ otwarty.

    Nie wiem tylko jak w to wszystko wkomponować piec gazowy... jednofunkcyjny kondensat, czyli grzeje albo cwu albo co, nie ma grzania przepływowego...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony