dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31

Temat: murłata

  1. #1

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Mam takie pytanie: czy można wykonać murłatę jako belkę betonową z wypuszczonymi kotwami do mocowania krokwi? Czy ktoś tak robi?
    Pozdrawiam Forumowiczów

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Możesz tak robić, drewniana lubi gnić od muru w pierwszej kolejności.

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    A tak będą Ci gniły krokwie!

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Brzoza - jakie masz mury, że Ci murłata gnije? Pod murłatę daje się papę, by zapobiec podciąganiu wilgoci z murów.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Nie pisałem, ze mi murłata gnije - ale będzie w pierwszej kolejności gnić fragment wystawiony na zewnątrz. Sam nie zdążyłem wykonać żelbetowej - chciąłem pokryć dach przed zimą i wybrałem rozwiązanie szybsze ale zazdroszczę kolegom którzy zdążyli, a papę kładzie się w przypadku żelbetowej - na murłatę aby krokwie nie stykały się z betonem.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Brzoza - nie będzie problemu z murłatą, jak zaraz po więżbie wejdzie dekarz. I tu dajmy ostrzeżenie innym - dach robi się cięgiem, bo ani więźba sam ani pokryta folią czy deskami nie powinna długo stać. Tu plusem są firmy, które oferuję stawianie i krycie razem. Albo dwie współpracujące firmy. U mnie robili bracia i wiedzieli, że jak sknoci jeden, to drugi się napoci. Umawiając się z nimi zaznaczyłem, że jak jeden skończy, to drugi wchodzi. Na dach trzeba się umawiać najpóżniej na wrzesień, bo się może omsknąć, a i tak ujdzie nam na sucho. Najlepiej mieć umowę z wykonwcą z terminem i karą. Jak się tam dopisze czarno na białym, że są kary to się postara. Kolega stara się wcisnąć zapis, że w przypadku złego lub nieterminowego wykonania prac ma prawo wezwać inną firmę, a kosztami obciążyć niesłownego wykonawcę - bardzo ich taki zapis motywuje.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Mozesz wykonac taka belke zelbetowa zastepujaca murlate z wypuszczonymi kotwami mocowanymi do zbrojenia belki i dac na styk betonu i krokwi pape lub folie budowlana

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki za interesujące wypowiedzi. Bałem się, że to tylko maja ekipa wszystko robiłaby z betonu. A mają robić zarówno mury, więźbę jak i kryć dach - problemu chyba nie będzie z czekającą więźbą na dekarza.
    hej

  9. #9

    Domyślnie

    Przepraszam, że się wtrącę z jednym pytaniem: Jak ocieplacie część murłaty wystającej poza obrys budynku? Przy poddaszu nieużytkowym to może pryszcz, ale przy użytkowym ??????????? Ja osobiście takiego knota bym sobie nie zamontował, bo i po co.

  10. #10

    Domyślnie

    Greg, radziłbym jednak wykonać murłatę drewnianą, która w przeciwieństwie do betonowej spenia kilka pożytecznych funkcji.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Brawo Budowlaniec.
    Ludziska to zapominają czasem o izolowaniu wylewanej płyty balkonowej. Jak wszystkim wkoło mówię, że sobie zaizoluję to się pytają po co? A ja im jeszcze, że wezmę polistyren (2*5 zamiast 2*8cm), by balkon nie wyglądał jak czołg.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Budowlaniec, nie wszystkie murlaty wystaja poza obrys budynku. W dachu kopertowym zadana murlata nigdzie nie wystaje i ocieplisz ja tak samo jak drewniana. Natomiast taki problem widze przy dachach dwuspadowych.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Frankai, to ze sobie zaizolujesz gore plyty balkonowej zakotwionej w wiencu sciany nie znaczy ze zlikwidowales mostek cieplny

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Aha, sorry ze tyle razy ale mi jeszcze przyszla jedna sprawa, moze podstawowa w rozumieniu problemu. Ja ta murlate zelbetowa widze jako belke wylewana na wiencu o w wymiarach zblizonych do murlaty

  15. #15

    Domyślnie

    Mam prosty dach dwuspadowy i murłata będzie jednak wystawać. Czyli byłby problem z izolacją takiego mostka termicznego?
    Mam jeszcze czas z wyborem rozwiązania bo dopiero zaczynam wznosić mury. Chcę teraz kupić jedynie drewno na więźbę żeby sobie trochę poleżało.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Pitbull - czy podejrzewasz mnie, a znasz mnie już z Forum, że dam tylko z góry? A o balkonie i tarasie jeszcze zrobię osobny wątek.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Frankai znam Cie z Twojej najlepszej strony - chyba (nie podejrzewam Cie o to, napisalem to poniewaz bylo to niedopowiedzenie).
    Greg, myslalem ze Ty ta murlate robisz za 3 dni. Jesli to sa plany i dach dwuspadowy to jednak zrob drewniana, z uwagi m. in. na to co powiedzial Budowlaniec

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    JAN069

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    8

    Domyślnie

    ...Mam prosty dach dwuspadowy i murłata będzie jednak wystawać. Czyli byłby problem z izolacją takiego mostka termicznego?..” /greg/

    Myślę, że ocieplić da się wszystko, inny problem to jak TO będzie wyglądać ?!
    Po pierwsze: zależy na jaką dł. będzie wystawać murłata ? /jeżeli niewielką, np. do podparcia jednej krokwi, to projektant może przyjąć mniejszy przekrój belki/mułaty i po ociepleniu nie będzie całość wyglądać na grzmota!
    Po drugie: niektórzy architekci projektują elewacje szczytowe w taki sposób, że zabudowują miejsca wysuniętych” na zewnątrz murłat i ciągną tą zewnętrzną zabudowe do kalenicy. Wiszą sobie więc takie „budki” po obu stronach., i jak dla mnie nie jest to specjalnie estetyczne, / ale tak też można/.
    Po trzecie : ja swoje murłaty zrobię z drewna i zwrócę dużą uwagę na wszelakie zabezpieczenia.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Nie wyobraazam sobie za bardzo szaluku wystajacej murlaty zelbetowej ze sciany.
    Projektant nie moze przyjac mniejszych przekrojow wystajacej murlaty niz murlaty lezacej na stropie czy sciance kolankowej bo wlasnie tam obciazenie jest wieksze.
    Sposob obudowy murlaty w domek wynika z zastosowania prostego podbicia pod krokwiami.
    Ale obojetnie czy bedzie to murlata zelbetowa czy drewniana mostek w tym miejscu jest trudny do unikniecia

  20. #20

    Domyślnie

    To są plany. Nie będę robił murłaty za 3 dni. Wolę wcześniej dowiadywać się od osób już doświadczonych i jak widzę specjalistów-praktyków w dziedzinie budownictwa aby podejmować właściwe decyzje. To mój pierwszy dom.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony