dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Mam dwie oferty na pompy powietrze/woda - którą wybrać?

    Witam,
    mam dwie oferty pomp powietrze-woda i kompletnie nie wiem którą wybrać. Są to to Panasonic T-CAP 9kW KIT-WXC09H3E5 oraz Dimplex LAK 9IMR.
    Obie są w podobnej cenie, podobne parametry (jak na moje laickie rozumienie tematu po przeczytaniu ofert i opisów), montowane przez dobre firmy z dobrym serwisem (sprawdzone).
    Będę wdzięczny za podpowiedzi, bo nie wiem na co się zdecydować. Z jednej strony o Dimpleksie jest bardzo mało opinii, aż można mieć wrażenie, że to jakaś firma krzak, ale jak się wejdzie na ich stronę to widać, że to jedna z największych firm w branży.
    Panasonic opinie ma różne, ale są i widać, że sporo ludzi używa tych urządzeń, ale z drugiej strony zalatuje trochę towarem masowym.
    Nie wiem...

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Ja mam dimplex'a ale wersję LAW czyli sprężarka ta sama lecz jednostka wewnętrzna to hydrobox - u mnie cenowo wychodziło to samo co zakup pompy + zbiornika i podłączenie tego co ten hydrobox - wiem, że po n latach rozwiązanie ze zbiornikami osobno jest lepsze bo można je wymienić zostawiając pompę - ale ładniej wygląda wszystko w jednym.
    Generalnie też jak początkowo szukałem to chciałem panasonica bo wszędzie o nim pełno - m.in. tu na forum, wybrałem Dimplex'a ponieważ był w lepszej cenie i instalator polecał twierdząc, że nie ma z nim problemów.
    Generalnie w moim przypadku (pompa ma już 3 lata teraz) nie ma żadnych problemów i mam nadzieję, że tak pozostanie, co do minusów to ma dość zawiłe i skomplikowane menu w sterowniku, a regulator pokojowy ogranicza się jedynie do ustawienia trybu pracy (Auto, Lato, Chłodzenie) i regulacji temperatury. Z tego co czytałem to Panasonic ma dość rozbudowany i prosty sterownik - chociaż na żywo nie widziałem więc nie wiem jak to wygląda.
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo istotne, podobnie jak z serwisem auta, aby serwis był blisko domu.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Serwis jest blisko, na szczęście i sprawdzony przez sąsiadów.
    Na innym forum ktoś napisał, że Panasonic wypada lepiej i Dimplex może nie grzać przy niższych temperaturach, cyt.: "T-cap ma wbudowane grzałki, które zapewniają stałą moc przy niższych temperaturach. Cały czas masz te 9kW. Dimplex przy 7 st. pociągnie 9kW, ale przy 2st (średnia sezonowa w Polsce) to już tylko 6,2kW. Żeby nie okazało się, że przy -15 nie będzie czym grzać.
    Oprócz tego Panasonic ma trochę lepszy COP"
    Co sądzicie?

  5. #5

    Domyślnie

    Panasonic 9 kW/TCap ma ;
    - przy minus 20 C; około 8,5 kW + 3 kW grzałek,
    - przy minus 15 C; około 9,0 kW + 3 kW grzałek,
    Dimplex - brak danych
    Dobór mocy pompy dobrze jest dobierać ;
    - mając profesjonalne OZC budynku.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Ja mam wersję LAW-9IMR (3f, pompa z teorii 3f ponieważ sprężarka jest 1f, a tylko grzałki są 3f - tzn. 3x1f załączana po jednej) z 6kW grzałek (po 2kW na fazę) - jako drugie źródło ciepła (awaryjnie w przypadku awarii bądź jeżeli sprężarka nie da rady), ostatnia zima nie jest miarodajna, lecz pierwszego roku było po -20 nocami, a grzałem w T2 tylko i pompa dawała radę bez problemów. Według liczników czasu pracy grzałki chodziły 1h, a było to przy 1 rozruchu z racji, że był to listopad i posadzka zimna, to odpalana była najmniejsza sekcja podłogi na grzałkach aż osiągnie temp powrotu >18* aby nie uszkodzić sprężarki i jak nagrzało to otwierane po jednej sekcji, aż całość osiągnie zadaną temperaturę.
    W danych technicznych można znaleźć informację, że pompa graniczną temp. grzania ma -20 / +30, a w zeszłym roku było po 35*C i więcej w cieniu, a pompa CWU grzała bez problemów, mieszkam w Wielkopolsce, gdzie zimy nie są najzimniejsze w naszym kraju, a raczej jest cieplej niż w pozostałej części także nie spada poniżej -20 zbyt często.

    W załączeniu tabela "sprawności" z karty katalogowej, co do braku mocy przy niskich temperaturach to nie zdarzyło mi się jeszcze, nawet żeby pompa musiała pracować 24h z powodu braku mocy. Obliczyłem sobie w excelu zapotrzebowanie budynku dla danej temp. na zew. i wewnątrz, interpolowałem tabelkę z karty katalogowej i wyznaczyłem tak moc dla skoku temp. o 1 stopień - wychodziło mi, że zapotrzebowanie (OZC) mojego budynku pokrywa się z mocą pompy przy ok -17*C, a więc teoretycznie pompa potrzebuje pracować 24h przy tej temp. zewnętrznej aby w domy było 22,5*C, a jak praktyka pokazuje w domu mam 22,5*C cała zimę, a pompa nie potrzebowała pracować więcej jak 16h na dobę, dodatkowo na zużyciu widzę, że startuje z większą mocą pobieraną w okolicy 2kWh, a po chwili moduluje na 1kWh i tak pracuje cały czas.
    Pompa posiada dość prymitywne SGready ale udało mi się ją połączyć z falownikiem PV tak, że jak falownik poda sygnał, że ma nadmiar produkowanej mocy >2,5kWh to pompa przechodzi w podwyższenie (można ustawić 0-5K podwyższenia), rozpoczyna grzanie CWU do wyższej temp. (ja mam np. temp CWU 42*C, a w przypadku nadmiaru mocy z PV 46*C), a jak skończy to grzeje dalej dom na podwyższonej krzywej - u mnie o 1K, aby nie przegrzewać domu aż tak bardzo.
    Generalnie jest możliwość użycia 3 wejść (0/1), jedno wejście to podwyższenie krzywej, drugie to obniżenie krzywej, a 3 to albo sterowanie CWU (podwyższenie temp CWU, lecz można tutaj wybrać inną temp. niż w przypadku podwyższenia z wej. 1) lub zmiana trybu pracy (Lato/zima). W załaczniku wykres produkcji i zużycia jak widać funkcja działa prawidłowo
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dimplex.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	102,2 KB
ID:	444632   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiosna.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	9,9 KB
ID:	444631  
    Ostatnio edytowane przez dar3k ; 29-05-2020 o 08:46
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki za odp.
    Dostałem taką odp od instalatora:
    „ Jeżeli chodzi o grzałki elektryczne to znajdują się one w powietrznej pompie ciepła i mają moc 6 kW. Załączane one są dopiero poniżej -5 st. C, pod warunkiem że pompa ciepła nie daje sobie rady z wzrostem temperatury na zasilaniu, w przeciwnym razie grzałki nie są włączane.”
    Czy to są te dodatkowe grzałki, takiej jak dodatkowe 3kW w Panasonicu?
    Instalator mówi, ze nie powinno być problemów przy niskich temp., a dodatkowo przy inwerterze jest ta elastyczność i dostosowanie mocy pompy do warunków. Ściemnia czy prawdę mówi?

  8. #8

    Domyślnie

    Ktoś? Coś jeszcze może doradzić?
    Czy te dodatkowe grzałki 3kW w Panasonicu to to samo rozwiązanie co te grzałki 6kW w Dimpleksie?

  9. #9

    Domyślnie

    Zrób profesjonalne OZC budynku, bo może wcale nie jest Tobie potrzebna aż tak mocna pompa.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo74 Zobacz post
    Dzięki za odp.
    Dostałem taką odp od instalatora:
    „ Jeżeli chodzi o grzałki elektryczne to znajdują się one w powietrznej pompie ciepła i mają moc 6 kW. Załączane one są dopiero poniżej -5 st. C, pod warunkiem że pompa ciepła nie daje sobie rady z wzrostem temperatury na zasilaniu, w przeciwnym razie grzałki nie są włączane.”
    Czy to są te dodatkowe grzałki, takiej jak dodatkowe 3kW w Panasonicu?
    Instalator mówi, ze nie powinno być problemów przy niskich temp., a dodatkowo przy inwerterze jest ta elastyczność i dostosowanie mocy pompy do warunków. Ściemnia czy prawdę mówi?
    Nie wiem jak w panasonic ale w dimplexie, w menu serwisowym (znalazłem na ich stronie instrukcje instalatora) da się ustawić temp. gdzie pompa zaczyna grzać równolegle i faktycznie domyślnie jest to -5*C, lecz można zmienić tą temperaturę, działa ta funkcja tak, że sprawdza czy daje radę sama sprężarka i jeżeli po pewnym czasie pracy okazuje się, że sama sprężarka nie może osiągnąć zadanej temperatury, to załączy grzałki (pracują razem ze sprężarką), a wchodzą do pracy po jednej i znów testuje - według tego co mówił serwisant, bo jak wyżej już pisałem nigdy grzałki mi się nie uruchomiły tak z automatu, a jedynie z wymuszonej pracy przez serwisanta to wtedy pełne 6kW pracowało (uruchomienie zawsze wykonuje dimplex - a nie instalator)
    Instrukcja tutaj: https://storage.glen-dimplex.pl/reso...ace764c213.pdf możesz poczytać czy zrozumiesz jak co ustawiać itp. i porównać do panasa, moim zdaniem jest to niestety skomplikowane, ale nie widziałem panasonica więc nie wiem jak jest to rozwiązane tam.
    Co do inwertera to jest to prawda pompa potrafi zejść do ok 30% mocy znamionowej, lecz jak dobierzesz ją za dużą to te 30% może okazać się zbyt dużo dla np. temperatur 10-15* w kwietniu i pompa zacznie taktować - pracować po 10-20 minut i się wyłączać na czas minimalny - ok. 20 minut, co skraca jej żywotność (w przypadku pomp inwerterowych nie jest to aż tak groźne jak on/off).
    Ostatnio edytowane przez dar3k ; 31-05-2020 o 17:36
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony