dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lemodest

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Wrocaw
    Kod pocztowy
    51-676
    Posty
    17

    Domyślnie Kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem - problem z ciepłą wodą

    Witam,

    Zwracam się z prośbą o poradę dotyczącą pracy kotła kondesacyjnego dwufunkcyjnego z wbudowanym zasobnikiem od BROTJE model WHBK 22/24.

    W czerwcu przeprowadziłem się do nowego mieszkania gdzie do podgrzewania wody i ogrzewania mieszkania służy w/w kocioł. Po kilku prysznicach zauważyłem, że po pewnym czasie płynąca woda pod prysznicem ochładza się aż w końcu robi się letnia. Po wyjściu z pod prysznica i np. odkręceniu wody w kuchni woda wciąż jest letnia ale juz po paru minutach wraca wszystko do normy.

    Wygląda to tak jakby kocioł zużył podgrzaną wodę z wbudowanego zasobnika (40L) i na bieżąco nie daje rady podgrzać wody do zadanej temeratury ustawionej na baterii (pod prysznicami mam baterie termostatyczne -linki załączam na końcu posta).

    Zgłosiłem problem developerowi, który stwierdził, że to przez baterie termostatyczne.Nie pamiętam dokładnie uzuzasadnienia bo było to jakiś czas temu, ale wspominał coś, że piec nie nadąża z podgrzewaniem wody ....

    Pytanie mam do Was czy rzeczywiście same w sobie baterie termostatyczne mogą być tutaj przeyczyną problemu czy zła instalacja pieca bądź też baterii ?

    Dziękuję i Pozdrawiam

    https://www.lazienkaplus.pl/pl/hansg...,479211,138,i/

    https://allegro.pl/oferta/hansgrohe-...QaAjHZEALw_wcB

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Masz źle nastawione podgrzewanie (np. jest nastawiona za niska temperatura) lub za dużo pobierasz ciepłej wody.

    BROETJE WHBK 22/24
    • Moc grzewcza od 4,9 do 22/24 kW
    • Ekonomiczny dzięki szerokiemu zakresowi modulacji palnika jak i efektywnemu wykorzystaniu energii: 109% sprawność znormalizowana
    • Zakres modulacji od 22 do 100%
    • Zintegrowany podgrzewacz c.w.u. ze stali nierdzewnej o pojemności 45 litrów
    • Moc c.w.u. 24 kW (odpowiada ok. 11l/min. 40°C)
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lemodest

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Wrocaw
    Kod pocztowy
    51-676
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Masz źle nastawione podgrzewanie (np. jest nastawiona za niska temperatura) lub za dużo pobierasz ciepłej wody.

    BROETJE WHBK 22/24
    • Moc grzewcza od 4,9 do 22/24 kW
    • Ekonomiczny dzięki szerokiemu zakresowi modulacji palnika jak i efektywnemu wykorzystaniu energii: 109% sprawność znormalizowana
    • Zakres modulacji od 22 do 100%
    • Zintegrowany podgrzewacz c.w.u. ze stali nierdzewnej o pojemności 45 litrów
    • Moc c.w.u. 24 kW (odpowiada ok. 11l/min. 40°C)
    Dziękuję za odpowiedź.

    Temperatura na piecu ustawiona jest na 50 stopni - uważasz, że to może być zbyt mało ?.
    Ps.Producent zaleca aby nie przekraczać 55c.

    Jeżeli chodzi o zbyt duże pobieranie ciepłej wody, może pytanie jest głupie ale niestety nie mam doświadczenia w tym temacie, gdzie jestem w stanie kontrolować ile ciepłej wody pobieram ?

    Dzięki i pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Zejdź na 45 C i zobacz czy jest jakaś różnica. Ja od 3 lat mam ustawione 45 C na zasobnik ciepłej wody.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Jakiej pojemności masz zasobnik? Też 45 litrów?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lemodest

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Wrocaw
    Kod pocztowy
    51-676
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Zejdź na 45 C i zobacz czy jest jakaś różnica. Ja od 3 lat mam ustawione 45 C na zasobnik ciepłej wody.

    Ustawiłem, przetestuje i dam znać jaki rezultat. Nie wiem jednak czy problemem nie są baterie, które mają przepustowość wody 14L/m i 15L/m przy 3 Barach. Natomiast piec ma ok. 11L/40C.Czyli jak dobrze rozumiem, jezeli temperatura wody jest ustawiona na 40c na baterii, po paru minunatch kiedy podgrzana woda z zasobnika zostanie zużyta piec nie będzie wstanie dostarczyć wody o temp. 40c w ilości 14L albo 15L.

    Pytanie czy te 3bary na baterii są osiągane przy maksymalnym otwarciu wody ? Ktoś wie ?
    Ostatnio edytowane przez lemodest ; 09-11-2021 o 13:52

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Problemem jest za mała moc podgrzewacza w stosunku do dużego poboru wody.
    Podgrzewacz nie jest w stanie dostarczyć takiej ilości ciepłej wody.

    Powinieneś nastawić wyższą temperaturę w granicach do 55 pC a nie niższą - 40 oC.

    3 bary to jest ciśnienie w sieci a duży pobór może trochę obniżyć to ciśnienie na baterii.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.033
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    niestety bedzie tu problem
    zakładając tylko 1 pracująca baterię z przeplywem 15 l/min

    w zasobniku jest zmagazynowane 45l wody o temp 40*C (taka temperatura jaka ma lecieć z prysznica - dla uproszczenia obliczeń)
    odkrecamy prysznic i bierzemy 15 l/min
    oczwywiście na początku mamy wodę zgodnie z wymaganym parametrem
    ale zakladjąc że kociol ma 24kW na CWU a zimna woda ma 10*C to przy zakładanym przwpływie kociol zacznie dostarczac do zasobnika wode o temp niecałych 33*C.... zatem w miare poboru wody temperatura w zasobniku będzie malała aż w końcu będzie leciała z kranu na stałe woda o temp 33*C...
    aby "zwiększyć ilość" cwu nalezy możliwie wysoko podnieść temeprature w zasobniku - oczywiście jelsli niema stacji zmieczającej to nalezy się w konsekwencji podniesionej temperatury liczyć z szybkim zakamienieniem wymiennika.

    Jednoczesne korzystanie przy tym kotle z obu opisanych baterii w tym samym czasie nie wchodzi w grę. Pozostaje albo zamontować kociol jednofunkcyjny z duzym zasobnikiem albo brać prysznic z mocno zredukowanym przeplywem.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AnonimowyAlkoholik

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-747
    Posty
    136

    Domyślnie

    No dobra, bateria pobiera 15l/min przy maksymalnym otwarciu. Ktokolwiek bierze prysznic otwierając baterię na full? Autor tego wątku tak robi? Bo przy takiej słuchawce i baterii termostatycznej to tak naprawdę wystarczy odkręcenie wody na maksymalnie 1/3 pełnego przepływu, a wtedy kocioł bez problemu powinien być w stanie wodę nagrzać

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał AnonimowyAlkoholik Zobacz post
    No dobra, bateria pobiera 15l/min przy maksymalnym otwarciu. Ktokolwiek bierze prysznic otwierając baterię na full? Autor tego wątku tak robi? Bo przy takiej słuchawce i baterii termostatycznej to tak naprawdę wystarczy odkręcenie wody na maksymalnie 1/3 pełnego przepływu, a wtedy kocioł bez problemu powinien być w stanie wodę nagrzać
    No to sobie sprawdziłem - przy deszczownicy o średnicy 22cm poleciało mi 8 litrów wody przez minutę. Nie odkręciłem na maksa bo pewnie woda odbijając się od łysej głowy, zachlapała by łazienkę
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony