dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie Nierównomierne wygrzewanie jastrychu.

    Cześć .
    Mam dylemat.
    Jestem prawie w połowie wygrzewania posadzki. Na zasilaniu pompa powietrzna daje dzisiaj temp. 50C. Jutro ma dac 55 i utrzymywać przez 4-5 dni właśnie taką temperaturę. Problem w tym, że nie wszystkie pomieszczenia są równomiernie wygrzewane. Dom to parterówka z dwoma rozdzielaczami. Połowa domu ma już ocieplony strop. Druga połowa jeszcze nie. Oba rozdzielacze na zasilaniu są gorące. Mniejszy rozdzielacz (8 obwodów), grzejacy głównie już ocieplone pomieszczenia na powrocie jest cieplejszy od duzego, a posadzki za które odpowiada są ciepłe w dotyku. Wiekszy (10 obwodów), na powrocie jest co najwyżej letni. Posadzki za które odpowiada, są tylko w niektórych punktach wyczuwalnie ciepłe (W tych ocieplonych pokojach).
    Grzeje on głównie pomieszczenia bez ocieplonego stropu, ale nie tylko.

    Moje dylematy:
    1. Czy nieocieplone stropy mogą aż tak wychładzać posadzkę i cały jeden obieg? Przedsionek, który np. nie ma ocieplonego stropu i znajduje się obok zimnego, nieogrzewanej garażu a jest zasilany z mniejszego rozdzielacza ma ciepłą posadzkę.
    2. Czy w takim razie, po zakończeniu tego wygrzewania, będę musiał jeszcze raz wygrzac wszystkie pomieszczenia zasilane z duzego rozdzielacza, po ociepleniu pozostalej czesci domu lub zakreceniu malego rozdzielacza?
    3. Czy ewentualnie moze cos byc nie tak z tym drugim obiegiem?

  2. #2

    Domyślnie

    Chcąc uzyskać równomierne grzanie posadzek w poszczególnych pomieszczeniach musiałbyś odpowiednio nastawić przepływy na rotametrach

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Niestety, nie mam rotametrow. Więc chyba czeka mnie mozolne testowanie i kręcenie zaworkami. Nie myślałem, że przepływy mogą się różnie rozłożyć w instalacji i nie nalegalem na ich montaż

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Projekt podłogówki miałeś?
    Pętle jakiej długości?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Instalację robił mi doświadczony gość, który zrobił wiele instalacji podłogowych ale pod gaz. Nie znam długości pętli, ale myślę że mieszczą się w normie skoro na każdy pokój mam dwie pętle-4 pokoje od 12-14m2. W salonie mam 4 pętle- salon ma 25m2. Cała reszta po jednej pętli, czyli dwie łazienki, przedpokój, przedsionek i kuchnia. Dom 119m2 użytkowej.

  6. #6

    Domyślnie

    Oj biedni ci inwestorzy którzy trafili na tego doświadczonego gościa) Nie ważne jaki kociol czy gazowy czy na paliwo stałe czy PC ale przy podłogówce rotametry to podstawa wręcz standard
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 02-06-2020 o 20:48

  7. #7

    Domyślnie

    Oj biedni ci inwestorzy którzy trafili na tego doświadczonego gościa) Nie ważne jaki kociol czy gazowy czy na paliwo stałe ale przy podłogowce rotametry to podstawa wręcz standard

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Oj biedni ci inwestorzy którzy trafili na tego doświadczonego gościa) Nie ważne jaki kociol czy gazowy czy na paliwo stałe ale przy podłogowce rotametry to podstawa wręcz standard
    Moze i standard, ale musisz wziąc pod uwagę ze zdecydowana ilosc uzytkowników tego forum i nie tylko uczestniczy w nieustajacym konkursie "kto zrobi taniej". W tym przypadku chodzi o to ze wykonawca równiez właczył sie do tego konkursu oczywiscie kosztem inwestora, ale to przeciez doswiadczony gość i wie co robi.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Moze i standard, ale musisz wziąc pod uwagę ze zdecydowana ilosc uzytkowników tego forum i nie tylko uczestniczy w nieustajacym konkursie "kto zrobi taniej". W tym przypadku chodzi o to ze wykonawca równiez właczył sie do tego konkursu oczywiscie kosztem inwestora, ale to przeciez doswiadczony gość i wie co robi.
    No więc zaskoczę Cię "doradco". Taniej w ogóle nie było brane pod uwagę (pompa również nie należała do najtańszych Buderus WLW). Wziąłem człowieka z polecenia, który nie przyznał się że jest zielony w kwestii instalacji pod pompy ciepła. Montażysta pompy ciepła (inny podmiot - bardzo chwalona firma z okolicy), wspomniał tylko przy montażu, że przydałyby się rotametry, ale że bez nich też będzie ok. Gdy słyszę, że też będzie ok, to czym mam się przejmować?

    Gdybym usłyszał od niego, że to takie utrudnienie przy regulacji, bez problemu bym je zamontował w dniu uruchomienia pompy. Więc nie jedź tak po inwestorze, skoro "fachowcy" są jacy są. Nie mierz każdego (inwestora) jedną miarą...
    Dziennik budowy
    Parterówka IBIS2 lustrzany, 119m2 użytkowej+34m2 garażu w bryle (nieogrzewany). Ławy fundamentowe, Porotherm PW25 szlifowany na piankę. Termoizolacja: Styropian: 20cm elewacja, 15 podłoga, strop - 40cm wełny 0.039. Pompa ciepła Buderus WLW 196i-ar ODU-6i+szafa IzziFast+moduł internetowy+sterownik pokojowy rc100h, bez dodatkowego bufora. Rekuperacja Thesla Green AirPack4 300 Enthalpy+Air++, PV 7.2 kW+Fronius 7 symo.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał rabarbar1 Zobacz post
    No więc zaskoczę Cię "doradco". Taniej w ogóle nie było brane pod uwagę (pompa również nie należała do najtańszych Buderus WLW). Wziąłem człowieka z polecenia, który nie przyznał się że jest zielony w kwestii instalacji pod pompy ciepła. Montażysta pompy ciepła (inny podmiot - bardzo chwalona firma z okolicy), wspomniał tylko przy montażu, że przydałyby się rotametry, ale że bez nich też będzie ok. Gdy słyszę, że też będzie ok, to czym mam się przejmować?

    Gdybym usłyszał od niego, że to takie utrudnienie przy regulacji, bez problemu bym je zamontował w dniu uruchomienia pompy. Więc nie jedź tak po inwestorze, skoro "fachowcy" są jacy są. Nie mierz każdego (inwestora) jedną miarą...
    Oczywiscie ze wina jest po stronie wykonawcy, ale bardzo często słysze od inwestora pytanie czy nie mozna zrobic taniej. Niezmiernie rzadkim z kolei przypadkiem jest chęć posiadania dobrze zaprojektowanej (czego brakło U Ciebie) i wykonanej instalacji bez ogladania sie na koszty (oczywiscie w rozsądnych granicach). Ogolnie jezeli wykonawca mówi o podłogówce pod gaz to wiadomym jest ze nie wie o czym mówi. Nie twierdze ze Buderus jest tani bo jest wrecz przeciwnie, ale firma ktora je montuje równiez ma niewielkie pojecie o podłogówce. Niestety inwestor wydajac grube tysiace musi sie rozeznac w temacie, bezgraniczne zaufanie do tego mówia "fachowcy" jest co najmniej nieuzasadnione. A wystarczyło zajrzec chociazby tu i zadac pytanie. Ty je zadałes ale po fakcie, o ile zmiana rozdzielaczy to nie problem to zmiana podłogówki nie wchodzi w grę. Intencje miałes dobre, wykonanie juz mniej.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał rabarbar1 Zobacz post
    No więc zaskoczę Cię "doradco". Taniej w ogóle nie było brane pod uwagę (pompa również nie należała do najtańszych Buderus WLW). Wziąłem człowieka z polecenia, który nie przyznał się że jest zielony w kwestii instalacji pod pompy ciepła. Montażysta pompy ciepła (inny podmiot - bardzo chwalona firma z okolicy), wspomniał tylko przy montażu, że przydałyby się rotametry, ale że bez nich też będzie ok. Gdy słyszę, że też będzie ok, to czym mam się przejmować?

    Gdybym usłyszał od niego, że to takie utrudnienie przy regulacji, bez problemu bym je zamontował w dniu uruchomienia pompy. Więc nie jedź tak po inwestorze, skoro "fachowcy" są jacy są. Nie mierz każdego (inwestora) jedną miarą...
    Nie ma co panikowac jakiś termometr i też wyregulujesz mierząc powroty ale trochę trzeba będzie się pobawić i jak już to zrobisz to pociesz się tym ze taka instalacjia bez rotametrow stawia mniejszy opór.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Nie ma co panikowac jakiś termometr i też wyregulujesz mierząc powroty ale trochę trzeba będzie się pobawić i jak już to zrobisz to pociesz się tym ze taka instalacjia bez rotametrow stawia mniejszy opór.
    A tak konkretnie jakie wymierne korzyści wynikają z mniejszego oporu?

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    A tak konkretnie jakie wymierne korzyści wynikają z mniejszego oporu?
    Jeśli to prawda, to wiekszy margines na ewentualne błędy popełnione przez mojego "fachowca "? Z tego co czytam, wyciągam wniosek że gazowników nie bardzo interesują przepływy w instalacji. Jeśli mój nie brał pod uwagę tych wymagań to może i to faktycznie namiastka szczęścia w nieszczęściu.

    Dzwoniąc dzisiaj do niego, usłyszałem z wyrzutami, że jak to pompiarze mogli zainstalować pompę na dwa rozdzielacze bez sprzęgła i dodatkowej pompy obiegowej i w ogóle że ta pompa to niezły szmelc, więc ogólnie nakreślił już swoją postawę w przypadku ewentualnych reklamacji.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał rabarbar1 Zobacz post
    Jeśli to prawda, to wiekszy margines na ewentualne błędy popełnione przez mojego "fachowca "? Z tego co czytam, wyciągam wniosek że gazowników nie bardzo interesują przepływy w instalacji. Jeśli mój nie brał pod uwagę tych wymagań to może i to faktycznie namiastka szczęścia w nieszczęściu.

    Dzwoniąc dzisiaj do niego, usłyszałem z wyrzutami, że jak to pompiarze mogli zainstalować pompę na dwa rozdzielacze bez sprzęgła i dodatkowej pompy obiegowej i w ogóle że ta pompa to niezły szmelc, więc ogólnie nakreślił już swoją postawę w przypadku ewentualnych reklamacji.
    To nie tak, przepływy nie interesują tych ktorzy nie maja projektu podłogówki, (nieistotne czy pod gaz, pc czy kocioł stałopalny) bo i skad mają wiedziec jakie przepływy ustawic. Tego sie da prosto wydedukowac. Uwazam ze nie sie co martwic na zapas, z Twojego skromnego opisu instalacji nie wyglada to tak zle. Brak chociazby z grubsza ustawien przepływów, ale metodą prob i błedów i przy pomocy termometru jakos wybrniesz z tego problemu.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 02-06-2020 o 15:31

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony