dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Daikin, Samsung, Buderus czy Panaosnic ?

    Dom w budowie 100m2 grzania. 20 cm styro grafit ściana, 30 cm na stropie celulozy, podłoga 22 cm styro + Reku.

    Mam do wyboru 4 pompy ciepła (wg ceny)

    1. Monoblok SAMSUNG EHS 5 kW z jednostką izzifast - 23 tyś.

    2. Monoblok Panasonic AQUAREA KIT-ADC7HE5 ALL IN ONE 7,0kW - 24 tyś.

    3. monoblok BUDERUS WLW196i-6 AR E / IVT AIR X 406 ok. 28 tyś.

    4. Czy split Daikin ALtherma 3 6 kw ok. 30 tyś?

    I teraz, czy jest jakikolwiek powód, żeby nie kupić samsunga - najlepszy stosunek cena/jakość? Być może przy domu 100m2 i załóżmy i 18 st. będzie ciutkę za słaby?
    Foxy

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Zastanawiałem się nad tymi samymi modelami+Vaillant.
    Jednak Vaillant ze wzgl na cenę odpadł. Wziąłem Buderusa 6ar+Izzyfast, gdyż jednym z głównych kryteriów była jak najmniejsza głośność pracy. Przeszukałem chyba całego YT z filmikami i ta pompa wydała mi się najcichsza. Jestem dopiero po uruchomieniu i podczas wygrzewania jastrychu, więc niewiele mogę powiedzieć czy to był dobry wybór. Jednak jeśli chodzi o kulturę pracy, to tutaj akurat mogę potwierdzić, że jest ok i jestem w pełni zadowolony. Mam nadzieję, że defrosty w zimie będą również akceptowalne.
    Dziennik budowy
    Parterówka IBIS2 lustrzany, 119m2 użytkowej+34m2 garażu w bryle (nieogrzewany). Ławy fundamentowe, Porotherm PW25 szlifowany na piankę. Termoizolacja: Styropian: 20cm elewacja, 15 podłoga, strop - 40cm wełny 0.039. Pompa ciepła Buderus WLW 196i-ar ODU-6i+szafa IzziFast+moduł internetowy+sterownik pokojowy rc100h, bez dodatkowego bufora. Rekuperacja Thesla Green AirPack4 300 Enthalpy+Air++, PV 7.2 kW+Fronius 7 symo.

  3. #3

    Domyślnie

    Wszystkie oczywiście mają już R32.
    Monoblok czy split ?
    Foxy

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Porównałeś pompy o różnych mocach( szczegulnie w temperaturze -15)

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Foxy Zobacz post
    Dom w budowie 100m2 grzania. 20 cm styro grafit ściana, 30 cm na stropie celulozy, podłoga 22 cm styro + Reku.

    Mam do wyboru 4 pompy ciepła (wg ceny)

    1. Monoblok SAMSUNG EHS 5 kW z jednostką izzifast - 23 tyś.

    2. Monoblok Panasonic AQUAREA KIT-ADC7HE5 ALL IN ONE 7,0kW - 24 tyś.

    3. monoblok BUDERUS WLW196i-6 AR E / IVT AIR X 406 ok. 28 tyś.

    4. Czy split Daikin ALtherma 3 6 kw ok. 30 tyś?

    I teraz, czy jest jakikolwiek powód, żeby nie kupić samsunga - najlepszy stosunek cena/jakość? Być może przy domu 100m2 i załóżmy i 18 st. będzie ciutkę za słaby?
    Ja mam jak w p.4. 6 kW., jeszcze na R410A. Jest droższa od pozostałych, ale to split i do tego cicho pracuje.
    Ważne też by w pobliżu był serwis.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    To powietrzne.
    A czemu nie gruntówka?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    To powietrzne.
    A czemu nie gruntówka?

    Adam M.
    Takie mu zaoferowali...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    To powietrzne.
    A czemu nie gruntówka?

    Adam M.
    Bo gruntówki są passe, ble, drogie, mają proste sterowanie,nie psują się, nie mają ukochanych inwerterów i w ogóle....


    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post

    Teraz dość forsownie zajmuję się... budowaniem i instalacją pomp ciepła w układzie z buforem.
    Gruntówki z bardzo ciekawym dolnym źródłem.
    Skaperowali mnie do swojej firmy przyjaciele.

    .
    Czy to jest Adamie dobre miejsce, by "zażądać" wyjaśnień? I nie chodzi mi o nazwę firmy.
    Jeśli tak, to nie krępuj się....

    Pozdrawiam.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    To powietrzne.
    A czemu nie gruntówka?

    Adam M.
    Gruntówka do 100 m2 jest za droga i za duża ( bufor)

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Bo gruntówki są passe, ble, drogie, mają proste sterowanie,nie psują się, nie mają ukochanych inwerterów i w ogóle....

    .
    Obecnie naprawiam więcej gruntówek niż powietrznych mimo ,że specjalizuję się w powietrznych.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Obecnie naprawiam więcej gruntówek niż powietrznych mimo ,że specjalizuję się w powietrznych.
    Znam takiego instalatora, który opowiadał mi o naprawie najnowszej powietrznej pompy ciepła baaaardzo uznanego producenta, choć specjalizuje się w gruntówkach.

    A BTW, którą się lepiej, prościej i taniej naprawia?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Bo gruntówki są passe, ble, drogie, mają proste sterowanie,nie psują się, nie mają ukochanych inwerterów i w ogóle....




    Czy to jest Adamie dobre miejsce, by "zażądać" wyjaśnień? I nie chodzi mi o nazwę firmy.
    Jeśli tak, to nie krępuj się....

    Pozdrawiam.
    Myślę, że tak.
    Jak już napisałem, zabrałem się za pompy ciepła.
    Dłubałem w nich od bardzo dawna, ale ostatnio mam okazję pooglądać je sobie w wielu realizacjach.
    Gruntówki nie mają grzałek.
    COP powietrznej pada na pysk w mrozy i wtedy takiej PC realnie nie ma a jest ta grzałka.
    I jak piszesz - gruntówki są prostsze w budowie.

    Gruntówka do 100m2 jest za droga i za duża?
    Czemu?
    Przecież powinna działać w każdych warunkach zewnętrznych.
    No i gruntówka tak ma.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Obecnie naprawiam więcej gruntówek niż powietrznych mimo ,że specjalizuję się w powietrznych.
    A co się tam w nich może psuć?
    Napisz co się sypie najczęściej.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post

    Gruntówka do 100m2 jest za droga i za duża?
    Czemu?
    Przecież powinna działać w każdych warunkach zewnętrznych.
    No i gruntówka tak ma.

    Adam M.
    No właśnie.. czemu to takie drogie skoro takie proste? U mnie tania opcja, czyli poziome DZ odpadło z powodu warunków (miejsca mało, piasek, korzenie stojących obok dębów) więc szperałem w ofertach z pionowym odwiertem i w miarę blisko (instalator do 150km od domu) Za KOMPLETNĄ kotłownię, montaż, odwiert itd itp ceny nie schodziły z 35k z pompami 6-9kW i odwiertami 1x110m czy 2x70m w zależności od wizji firmy. znalazłem w końcu opcję za 28k z odwiertami 5x30m PC 6kW i "kompletne wyposażenie" z montażem. Przyjechali fachowcy, zrobili próbny odwiert i... "ma pan niestabilny i mokry grunt ok 30go metra" Pomyslałem że chyba dobrze, ale szybko mi uświadomiono, że trzeba więcej odwiertów i sond choć krótszych. Skutek - nooo cena wzrośnie do 31-32k. Już byłem w stanie to jakoś przełknąć ale kiedy ustalaliśmy co i gdzie w "kotłowni"to nieopatrznie zapytałem jaki zbiornik na CWU będzie. "Jaki pan sobie kupi taki będzie" Oklapłem. Okazało się, że "montaż zbiornika CWU" nijak się ma do "kompletne wyposażenie kotłowni" Pan tłumaczył, że inwestorzy są różni i różne zbiornik chcą, jedni za 1000zł drudzy za 2000. Podziękowałem. Za 22500 mam PC PW 6kW ze zbiornikiem który ok 4k kosztuje i zajmuje mi cały osprzęt w pomieszczeniu powierzchnię 70x110cm a instalator mieszka kilkanaście km ode mnie.
    I co najlepsze... ta PC będzie działała również w duże mrozy, owszem z COP1 ale jestem tego ŚWIADOMY

    Owszem, dla kogoś te ponad 10 000zł różnicy to może być pikuś. Ja jednak buduję sam i za swoje, więc cena jest dla mnie ważna.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Opisujesz mi jakiś horror!

    Albo ja czegoś nie wiem...

    Dolne żródło robi się prosto wiercąc nie głębiej jak 10m ppt. (Średnica odwiertu 500mm)
    Zapuszcza się w nie spiralę z rury fi25 i zasypuje piaskiem oraz żwirem. WYMUSZA SIĘ tak szybką regenerację termiczną takiego DZ.
    Odwierty co jakieś 4m dziura od dziury no i im więcej wody/wilgoci tym lepiej!
    Odwierty bardzo głębokie to chyba nieporozumienie i... spory koszt!
    Całość to prosta fizyka z elementami geologii.
    Czasem kurwy latają jak na jakiś spory kamień się trafi w dziurze, ale to przeszkoda do pokonania.

    Poziome dolne żródło to sporo pracy i wcale nie najlepsze osiągi.
    Głębokie odwierty pionowe to koszt i też nie powalają osiągi.
    To co mi kumple pokazali powoduje opad szczęki!
    W "dobrym" terenie odwierty i wykonanie dolnego żródła wraz z montażem kotłowni zajęło nam trzy niecałe dni.
    Pompa więcej stoi jak pracuje.
    Startuje, dobija bufor do nastaw , staje i czeka aż rozbiór ciepła będzie taki, by był się sens załączyć.
    No i cały rok ma przyzwoity COP.
    Do tego bufor pozwala jej "dobijać" w taniej taryfie aby starczyło na całą dobę.
    Łączny koszt wykonania bywa mniejszy za całość jak PC powietrznej.
    A koszt utrzymania/eksploatacji jest istotnie mniejszy!

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 14-06-2020 o 18:15
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Opisujesz mi jakiś horror!

    Albo ja czegoś nie wiem...

    Dolne żródło robi się prosto wiercąc nie głębiej jak 10m ppt. (Średnica odwiertu 500mm)
    Zapuszcza się w nie spiralę z rury fi25 i zasypuje piaskiem oraz żwirem. WYMUSZA SIĘ tak szybką regenerację termiczną takiego DZ.
    Odwierty co jakieś 4m dziura od dziury no i im więcej wody/wilgoci tym lepiej!
    Odwierty bardzo głębokie to chyba nieporozumienie i... spory koszt!
    Całość to prosta fizyka z elementami geologii.
    Czasem kurwy latają jak na jakiś spory kamień się trafi w dziurze, ale to przeszkoda do pokonania.

    Poziome dolne żródło to sporo pracy i wcale nie najlepsze osiągi.
    Głębokie odwierty pionowe to koszt i też nie powalają osiągi.
    To co mi kumple pokazali powoduje opad szczęki!
    W "dobrym" terenie odwierty i wykonanie dolnego żródła wraz z montażem kotłowni zajęło nam trzy niecałe dni.
    Pompa więcej stoi jak pracuje.
    Startuje, dobija bufor do nastaw , staje i czeka aż rozbiór ciepła będzie taki, by był się sens załączyć.
    No i cały rok ma przyzwoity COP.
    Do tego bufor pozwala jej "dobijać" w taniej taryfie aby starczyło na całą dobę.
    Łączny koszt wykonania bywa mniejszy za całość jak PC powietrznej.
    A koszt utrzymania/eksploatacji jest istotnie mniejszy!

    Adam M.
    Cóż, temat PC z krótkimi odwiertami też rozkminiałem, nawet na forum pytając, czy ktoś ma takie ustrojstwo. Nikt, a ja lubię dotknąć, zobaczyć i pytać tych co mają a nie tych co sprzedają. Ofertę dostałem, również tam obawiali się niestabilnego gruntu ( dałem im rozpiskę od geologa a tam jest napisane że na 2,5m swobodne lustro wody itp) cena za kpl -z pompą 6kW i 5 odwiertów po ok 8m w cenie 33 300 zł brutto plus decydująca wada - firma 400km ode mnie.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Kiedyś gość wrzucił do wykopu jeden zwój rury o długości 500 m. Zdziwił się ,że pompa gruntowa nie działa.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Kiedyś gość wrzucił do wykopu jeden zwój rury o długości 500 m. Zdziwił się ,że pompa gruntowa nie działa.
    Tak długo jak długo ludzie opierają się na marketingu, którego nie rozumieją, zamiast posługiwać się rozumem i wiedzą - tak będzie.
    To nie metry rury tworzą dolne żródło.
    Nawet jakby zakopał 4 kilometry w tym wykopie byłoby to samo.
    Ja wiem, Ty wiesz...
    Szkoda, ze tak wielu nie wie, nie rozumie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Cóż, temat PC z krótkimi odwiertami też rozkminiałem, nawet na forum pytając, czy ktoś ma takie ustrojstwo. Nikt, a ja lubię dotknąć, zobaczyć i pytać tych co mają a nie tych co sprzedają. Ofertę dostałem, również tam obawiali się niestabilnego gruntu ( dałem im rozpiskę od geologa a tam jest napisane że na 2,5m swobodne lustro wody itp) cena za kpl -z pompą 6kW i 5 odwiertów po ok 8m w cenie 33 300 zł brutto plus decydująca wada - firma 400km ode mnie.
    Jak rozumiesz "swobodne lustro wody" ?
    Uważasz, że tam się dziury nie zrobi?
    Masz ocean ciepła (energii) pod stopami.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Jak rozumiesz "swobodne lustro wody" ?
    Uważasz, że tam się dziury nie zrobi?
    Masz ocean ciepła (energii) pod stopami.

    Adam M.
    Nie ważne co ja rozumiem i uważam. Ważne jest to, że spece od pomp, patrzą na opis i zaczynają gadkę w stylu - ooo panie, to same utrudnienia i dodatkowe koszty.
    To zaufania we mnie absolutnie nie budzi i jakoś nie miałem chęci dawania ciężko zarobionych pieniędzy takim ludziom, szczególnie temu, który do mojego domku z miną inżyniera z NASA wciskał mi PC 9kW a zapotrzebowanie według OZC 3,2 kW przy -18stC. Ja wiem że lubuskie to leśne zadupie i jak ktoś z bliżej centrum PL mówi, to trzeba go słuchać z rozdziawioną japą , no ale aż takiego kitu to nie idzie łyknąć Teraz to się mogę pośmiać, ale wcześniej to mi gul skakał, że traktują człowieka jak idiotę.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony