dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Klimatyzator przenośny do mieszkania w bloku

    Cześć, sytuacja w zasadzie jest dość ścisła, mieszkam w bloku, nie mogę zamontować splita, okna na południe, wiec tylko klima przenośna zostaje.

    Wyprowadzenie gorącego powietrza mogę zrobić prosto do kanału okapu (mam własny tylko dla mnie), wiec nie musiałbym otwierać dwóch okien, ale jak z czerpaniem zrobić?
    Ewentualnie czy przeznaczenie jednego pomieszczenia, np łazienki na pomieszczenie "gorące" gdzie będzie wyrzucane gorące powietrze ma sens? Po prostu zbliżają się upały Po +30 stopni, praca zdalna z domu wiec sprzęt, komputery okna od południa - nie da się wytrzymać. Kij tam z ceną prądu czy zakupem klimy... Tylko jaka wybrać - żeby zwyczajnie nie przepłacać. Najlepiej jakby miała dwie rury, na gorące i zimne powietrze.

  2. #2
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Kaizen

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Klima przenośna czerpie powietrze zarówno do schłodzenia jak i do ogrzania i wyrzucenia na zewnątrz z pomieszczenia w którym stoi. I to jest jej jedna z jej kilku istotnych wad. Bo pobierając powietrze z pomieszczenia po to, by je ogrzać i wyrzucić marnuje część chłodu, który właśnie dostarczyła. Do tego w miejsce tego wyrzuconego za okno powietrza wentylacja musi dostarczyć gorącego powietrza z za okna (split działa w obiegu zamkniętym - nie wymaga zwiększenia wentylacji).
    Ale ważniejszy problem to hałas. Będziesz miał dylemat, czy wybrać ból głowy od upału, czy od hałasu.

    Zostawiania gorącego powietrza w domu nie ma sensu - trzeba je "wydalić".

  3. #3

    Domyślnie

    Hałas - tu moge po prostu wyjsć do pomieszczenia obok i sobie poleżeć za zamkniętymi drzwiami, jak sie schłodzi to da się trochę wytrzymać. Wiesz, ja mowie tu o sytuacji gdy w mieszkaniu przy +30*C jest mniej więcje tyle samo w środku. Jak słońce zajdzie to w środku jest 28*C Jednak jak sie otworzy okna to chłód z zewnątrz niesie ogrom wilgoci która wkrapla sie na wszystkim co nagrzane. No i niesie tez owady

    Wywalenie ciepła to pewnie tak jak pisałem, do pionu i tyle. Ale z zaciągiem jest problem bo tu nie bardzo mam skąd brać - czy sens jest brać z komina?

    Ewentualnie jakieś inne pomysły jak schłodzić mieszkanie do stanu powiedzmy znośnego. Jak psiałem balkonu brak, powieszenie czegoś na zewnątrz też niemożliwe.Wiec pozostaje zbierać ciepło i wywalać je poza lokal.

  4. #4
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Kaizen

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tm. Zobacz post
    chłód z zewnątrz niesie ogrom wilgoci która wkrapla sie na wszystkim co nagrzane.
    To przeczy prawom fizyki - woda skrapla się na tym, co zimne (np. piwo wyjęte z lodówki). Z tego, co nagrzane paruje.

    Cytat Napisał Tm. Zobacz post
    No i niesie tez owady
    Od tego są moskitiery.

    Cytat Napisał Tm. Zobacz post
    Ale z zaciągiem jest problem bo tu nie bardzo mam skąd brać - czy sens jest brać z komina?
    Przy wentylacji grawitacyjnej od tego są nawiewniki. Zaciąganie z komina świadczyłoby o wadliwej wentylacji.

    Cytat Napisał Tm. Zobacz post
    Jak psiałem balkonu brak, powieszenie czegoś na zewnątrz też niemożliwe.Wiec pozostaje zbierać ciepło i wywalać je poza lokal.
    Nie ma rzeczy niemożliwych. Montowałem dwa splity w mieszkaniu spółdzielczym. Balkonu nie było - jednostki zewnętrzne wisiały między kondygnacjami.
    Nie ma sensowniejszego rozwiązania niż split.
    Klimy przenośne jednego sezonu zafundował pracodawca w firmie, w której pracowałem. Następnego roku już była klima centralna (spory biurowiec). Używane jeden sezon klimy przenośne nie cieszyły się wśród pracowników wzięciem za pół ceny.

  5. #5

    Domyślnie

    To przeczy prawom fizyki - woda skrapla się na tym, co zimne (np. piwo wyjęte z lodówki). Z tego, co nagrzane paruje.
    Mieszkanie w środku ma duża wilgotność, po zderzeniu z zimnym z zewnątrz wilgoc ta zostaje w środku. Tak, brzmi nonsensownie, ale co poradzę ze po takim wentylowaniu w mieszkaniu wszystko jest wilgotne. Okna tuz nad drzewami, wiec jest chłodno, zaczyna to wszystko parowac i cała wilgoć prosto w okna.

    Zaciąganie z komina świadczyłoby o wadliwej wentylacji.
    Siła wyciagu np okapu kuchennego czy innego wyciągu jest tak duża (nawet grawitacyjnie) że trzeba otwierać szeroko okno aby nie ciągnęło z wentylacji. W łazience mam dwie kratki, jedna to typowa wentylacja druga to pozostałość po spalinowym kominie pieca kaflowego. Zimą jak się coś robi w kuchni to pod drzwiami łazienkowymi aż świszczy - tak zaciąga powietrze. Przynajmniej pranie w łazience szybko schnie.

    Nie ma rzeczy niemożliwych. Montowałem dwa splity w mieszkaniu spółdzielczym.
    Wynajmuję mieszkanie, nie mam praw do lokalu, właściciel nie będzie uzerał sie ze spółdzielnia która zakazuje montażu czegokolwiek na ścianie frontowej, budynek zabytkowy, do tego konserwator. Technicznie można by na dachu i puścić przez przewody wentylacji nieużywanej no ale kto ma za to zapłacić, jak za poł roku to mieszkanie może opuszczę? Sytuacja z upałem była wiadoma ale w godzinach największego prażenia miałem być w biurowcu a nie w mieszkaniu z komputerami.

    Klima przenośna ma po prostu kontrolować upał a nie robić 20 *C przez cały dzień. TO chore że nie mogę zasnąć bo mieszkanie nagrzane do 30 stopni i z gorąca nie może człowiek wyczerpany dniem zasnąć. Okna i tak są zasłonięte niemal cały dzień bo inaczej to była by szklarnia (wiec siedzi sie w bunkrze).

    Klime chce zamówić tak aby przyjechała na środę i mogł ja włączać jak zrobi sie powyżej 25*C lub za duża wilgotność.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Niestety klimatyzator przenośny to jest środek ostateczny, ale kupiłem używany na budowę do osuszania. W tej roli sprawdza się doskonale. Ale jak już był to w upały na budowie używałem do chłodzenia gdy pracowałem w garażu. Co ciekawe, nie mam rury wylotowej więc uchyliłem lekko bramę tak by gorące powietrze szło na zewnątrz. Byłem zdziwiony skutecznością. Powietrze było dużo przyjemniejsze, dlatego w sytuacji jak wyżej bym go nie skreślał. Ja kupiłem używane chigo. Naprawdę daje radę. Choć jak wyżej ma wszystkie wymienione wady.

  7. #7
    Banned
    ngreen

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-028
    Posty
    147

    Domyślnie

    Moim zdaniem również ostateczny. Urządzenie to o ile chłodzi, to problem jest z odprowadzaniem skroplin czy głośnością.
    Ale wiadomo, jak się mieszka na 4 piętrze, pod samym dachem, to upały są na tyle dokuczliwe, że nie ma innej opcji.

  8. #8

    Domyślnie

    No nic, dziś muszę kupić, jakieś polecane modele, albo na co zwrócić uwagę a na co nie? po za wydajności,a głośnością - to cos jeszcze?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tm. Zobacz post
    No nic, dziś muszę kupić, jakieś polecane modele, albo na co zwrócić uwagę a na co nie? po za wydajności,a głośnością - to cos jeszcze?
    A może klimatyzator podokienny np takie coś lub podobne https://allegro.pl/oferta/monoklimat...yABEgJ6YvD_BwE

    Ma dwie rury na zewnątrz przez ścianę.

  10. #10

    Domyślnie

    Fajne, jednak jak pisałem nie mogę dokonywać zmian w lokalu który wynajmuje.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To może klimatyzator który ma osobny obieg do ciepłej strony?
    https://loveair.pl/klimatyzator/sharp-cv-p10pr
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #12

    Domyślnie

    Też fajne, tu jednak trochę za drogo się zrobiło. Gdyby nie cena to już bym wziął. Celowałbym w coś o 30% tańszego.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak na sybko widziałem jakieś inne z takim rowiązaniem. W takim wypadku z wad zostaje tylko hałas.. W najgorszym wypadku można przerobić klimatyzator. Mój ma np zasysanie powietrza z boku. Gdyby dorobić z blachy szkrzynkę z króccem można by zasysać z zewnątrz powietrze do chłodzenia.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #14

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #16

    Domyślnie

    brak produktu. cos innego?

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Szukaj klimatyzatorów 2 rurowych.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

  19. #19

    Domyślnie

    Skończy se prawdopodobnie na klimatyzatorze który można przerobić w monoblok, czyli ma dwie rury, jedna zarzucam fartuchem przez okno jako chłodziwo, które po chwili będzie wyrzucane przez kanał kominowy do wentylacji z okapu (odepnę obejmę okapową i wsadzę tam rurę z klimatyzatora. Okapu w kuchni i tak sie w te upały nie używa a montaż mam na złączkę wiec to tylko formalność będzie. a Ze Okap blisko okna to sam zysk będzie, jedynie musze zaizolować jakimś fajnym wygodnym materiałem w mieszkaniu. Stad żadne drapiące i grzące wełny nie wchodzą grę. Jakies pomysły czym mozna okryć rury aby było to 1. estetycznie 2. lato założyć 3. Nie powodowało dyskomfortu mieszkania.

  20. #20

    Domyślnie

    Kup frala np fsc 14.1 i dokonaj prostej przeróbki: https://wentsystem.com/data/gfx/pict...0_17.jpg?76466

    Tylko dorób sobie sam taki patent (sklejka, spienione pcv- ja przymocowałem na gumy od ekspandera), bo kupny drogi jak smok !

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony