dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Problem z wielkością okien

    Witam serdecznie, mam mętlik w głowie jeżeli chodzi o wielkość okien. W projekcie mam wymiar 120 wysokość, 180cm długość. Pokoje mają po 11m kwadratowych. Wydaje mi się, że te okna są za duże jak na taka wielkość pokoi, a mianowicie szerokość tych okien bo aż 180cm. Czy moje odczucia są zasadne? Jakie macie rozmiary okien w pokojach 10-12m kwadratowych? Muszę podjąć decyzję do jutra, bo wykonawca chce już robić otwory na okna.
    Mam jeszcze pytanie czy otwory po 5cm większe z każdej strony będą odpowiednie do wstawienia okien? No i ile zostawić luki na rolete? 20cm? Wykonawca twierdzi, że tak będzie dobrze.

    Mam jeszcze pytanie odnośnie drzwi tarasowych. Jak z użytkowaniem drzwi PSK o takim rozmiarze (320cm dwuskrzydlowe)?

    Dziękuję bardzo za opinię oraz pomoc w wyborze,
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Nie mogę edytować postu. 180cm to jest oczywiście szerokość okien A 120cm wysokość .
    PS: Jaką macie wysokość od podłogi na gotowo do okna?

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    dez

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    693

    Domyślnie

    Rozmiar okna wydaje się ok.
    Otwory po 5cm z każdej strony to dużo za dużo, po 2cm wystarczy.
    Zastanów się nad cofnięciem nadproża i zrobieniem rol. podtynkowej nadstawne są tragiczne, poczytaj.

    PSK jest chyba tylko jednoskrzydłowe (część stała i ruchoma). Jeśli finansowo podołasz to bierz hs. Mialem do czynienia z kilkoma PSK i cieszę się że zdecydowałem się na hs (też 320cm).

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cyfry w projekcie (180x120) to zwykle wymiar otworu. Do niego dopasowuje się okno na konkretne zamówienie (praktycznie nie ma już typówek, ale kiedyś pasowało w to okno 176x114 i mniej więcej takie będzie dobrze pasowało u Ciebie.)

    Wysokość do parapetu od podłogi - zwykle ok 90cm (+/-5cm) - przyjmij że wierzch parapetu wypadnie ok 4-5 cm nad otworem.

    320cm na przesuwne PSK jest praktycznie za duże. 99% firm robi max 300cm. Szerzej - trzeba robić nierówny podział - skrzydlo 150+część stała 170cm. Chyba że HS (+ 5 tys zł). Mój dostawca drewna robi 320cm, ale to już wymaga grubszych szyb 6mm (znowu dopłata).

    Rolety nadstawne to ... mocno nieszczelna dziura i kto może od nich ucieka. Koniecznie się dokształć w tym temacie (odwiedź 2-3 firmy okienne).
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Jak dla mnie, to te okna są trochę za niskie,szczególnie jeśli w podanych wymiarach mają się zmieścić rolety nadstawne ,ale wiadomo, każdemu co innego się podoba i musi też pasować do wyglądu domu (niski okap itp). Jeden pokój może być w kwadracie, drugi tzw kiszka i mimo że mają te same m2 inne szerokości okna do nich pasują.
    Ja mam otwory okienne szer x wys - m2pokoju - przy długości ściany z oknem- wymiar zewn ramy- wymiar szyby.
    205 x150 -14,2m2 - 4m - 203x143 - 188,8 x 128,8
    150x150 - 11m2 - 2,9m - 147x143 - 138,8x128,8
    120x150 - 10m2 - 3m - 123x143 - 108,8x128,8

  6. #6

    Domyślnie

    A co sądzicie o wymiarze okna 150 wysokość, 180 długość? By były chyba bardziej symetryczne niż 120x180. Okap będzie wyżej bo ścianka kolankowa zostanie podniesiona o 2 pustaki plus wieniec.

  7. #7

    Domyślnie

    Co za idiotyczne rady, "to okno jest za niskie". Chyba masz jakis projekt, czy wymyslasz wszystko w trakcie robót?
    Kształt i wielkość okien prócz typowych zastosowań, jest powiązany architektonicznie z całością budynku i w taki sposób powinien być rozpatrywany.

  8. #8

    Domyślnie

    Tylko w trakcie zmian w projekcie została podniesiona ścianka kolankowa oraz kat nachylenia dachu. A okna zostały po staremu...

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Co za idiotyczne rady, "to okno jest za niskie". Chyba masz jakis projekt, czy wymyslasz wszystko w trakcie robót?
    Kształt i wielkość okien prócz typowych zastosowań, jest powiązany architektonicznie z całością budynku i w taki sposób powinien być rozpatrywany.
    Przeczytałeś cały mój post zanim nazwałeś go idiotycznym? To - każdemu co innego się podoba >>> i musi też pasować do wyglądu domu<< - ma taki sam sens jak Twój tekst, czyli jest równie idiotyczny?
    Mój sąsiad ma w swoim budynku same poziome i pionowe "jamniki" a jego dom wszyscy nazywają Alkatraz. Jemu się widocznie to podoba i taki projekt kupił. Mnie nie, więc mam inny. Zmiany w wielkości okien i ich umiejscowienie jest najczęściej spotykaną zmianą względem oryginału. Najczęściej z powodów finansowych ludzie dostosowywali się do typowych rozmiarów oferowanych przez sprzedawców i zawsze było to zmniejszanie wymiarów. Do tego dochodzi zmniejszanie okien roletami nadstawnymi, których w projekcie brak Zrozumienie błędu przychodzi po położeniu ocieplenia, kiedy okno wizualnie jeszcze bardziej się zmniejsza i... typowy Polak po szkodzie.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 11-06-2020 o 11:37

  10. #10

    Domyślnie

    Ja w podobnych pomieszczeniach mam 180x140 i jest idealnie moim zdaniem.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Moze klucz tkwi w wysokości pomieszczeń?
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony