dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Rozbiórka starego bud.gospodarczego i budowa nowego

    Cześć,
    Jeśli piszę w złym dziale proszę o przeniesienie. Bardzo liczę na Waszą pomoc, bo się trochę pogubiłem.

    Na swojej działce mam stary budynek gospodarczy - wybudowany gdzieś koło 1960r i nigdy nie remontowany. Niedawno kupiłem tą działkę i chciałbym się go pozbyć i postawić coś nowego. Problem polega na tym, że budynek ma powierzchnię ok 56m2 i z jednej strony jest ok 1m od granicy działki z sąsiadem. W związku z tym jeśli dobrze rozumiem, muszę wnieść o pozwolenie na rozbiórkę. Tu raczej mam wszystko ok.

    Problem zaczyna się przy budynku który chcę postawić w to miejsce. Chciałbym, żeby to był taki warsztat/garaż/graciarnia o powierzchni do 35m2. I teraz tak: czy zgłaszając taki budynek muszę zachować odstęp 4m od granicy z sąsiadem? Bo mam tak wąską działkę że nie mam szans go zachować? Chciałbym mieć tam też prąd i wodę. Czy mogę je sobie ot tak dociągnąć z głównego licznika? Czy muszę do zgłoszenia załączyć profesjonalny projekt budynku z wrysowaną instalacją elektryczną, i wodną (ta woda to raczej obok budynku do podlewania itp.)

    Bardzo proszę o wszystkie podpowiedzi, jestem kompletnie zielony.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    3 m ściana bez okien

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki, już do tego samego doszedłem czytając warunki zgłoszenia budowy. W przypadku mojej działki która jest w przybliżeniu trójkątem ostrokątnym może być problem z zachowaniem tych 3m od granicy ale zrobię co mogę żeby się zmieścić. najwyżej mój budynek gosp. nie będzie prostokątny a jakiś fikuśny

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271–273, dopuszcza się:

    1) budowę budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej
    niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości 16 m lub mniejszej;

    2) nadbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy tej działki
    budowlanej, o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości
    mniejszej niż 4 m od granicy, nie może być okien i drzwi;

    3) budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m bezpośrednio
    przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi. "

    reasumując :
    są możliwości dla działek wąskich, jak również dla zabudowy budynkiem gospodarczym lub garażem o parametrach jw, oczywiście z zachowaniem
    § 13, 19, 23, 36, 40, 60 Warunków Technicznych oraz kluczowymi w zagospodarowaniu działki wymogami pożarowymi 271–273
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  5. #5

    Domyślnie

    Cześć,
    Dzięki za odpowiedź. Własnie wychodzi na to, ze przez obostrzenia przeciwpożarowe mój budynek nie przejdzie na zgłoszenie. Musi być na pozwolenie i muszę po obu stronach zbudować ściany ogniowe - słabo bo takie budynki są mega paskudne.Teraz bardziej myślę o remoncie istniejącego budynku.
    projekt rozbiórki + kierownik + projekt budowy + kierownik wychodzi mi koło 10 tys. Te same 10 tys sprawi, że będę miał nowy dach co jest największym problemem w starym budynku. Zostaje wyrównać wylewkę i zrobić elewację.

    Tylko jak to zrobić najmniejszą ilością papierologii? Wiem, że zgłoszenie wymiany poszycia nie wymaga projektu, natomiast zgłoszenie wymiany poszycia i więźby juz tak.
    Nie wiem w jakim stanie jest więźba, co w sytuacji w której zgłoszę zmianę poszycia i przy odkrywaniu okaże się, że mam do wymiany krokwie? Muszę przerwać i robić projekt i składać do starostwa? Czy naprawić pokryć i zapomnieć?
    Ostatnio edytowane przez reven1010 ; 20-07-2020 o 07:42

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    doOh

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Skoczów
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    87

    Domyślnie

    Nie lepiej wyremontowac i przebudowac by miec cos gorszego ? Ewentualnie czesciowa rozbiorka ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony