dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 51
  1. #21

    Domyślnie

    Projektu nie mam. Bez obliczeń upraszczając można przyjąć 100mb rury na pętlę 10m2 ?
    obliczenia niżej. Pytanie jest nadal aktualne, co sądzicie o układzie pętli?
    Czy w salonie 6,5m wysokości dać rozstaw rur 5 cm?

    Ostatnio edytowane przez Drops2 ; 25-01-2021 o 23:56 Powód: uzupełnienie

  2. #22

    Domyślnie

    Co to za program?

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drops2 Zobacz post
    Czy w salonie 6,5m wysokości dać rozstaw rur 5 cm?

    Popatrz na rozkład temperatur w gruncie, to nie jest tak, że przychodzi zima i z nią katastrofa, bo najniższe temperatury w gruncie, to raczej marzec i kwiecień.
    Patrząc, jak to robią Holendrzy, głównie nastawiają się na ogrzewanie strefy podokiennej, dużo mniej, strefy w środku, uważam, że takie ułożenie co 5 cm wszędzie, jest od czapy. Zwiększa się długość pętli, zwiększa opór tłoczenia, wtedy trudno jest ocenić jakość takiego rozwiązania.
    Ktoś powie, że w NL są wyższe temperatury i to będzie prawda, tam temperatura około minus 12 to zazwyczaj tydzień, rzadziej, dwa w roku, ale temperaturę w okolicach -2,-3 mają dość długo i mają przy tym zazwyczaj wysoko wody gruntowe, a to jest ważny czynnik przy ogrzewaniu.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drops2 Zobacz post
    Projektu nie mam. Bez obliczeń upraszczając można przyjąć 100mb rury na pętlę 10m2 ?
    obliczenia niżej. Pytanie jest nadal aktualne, co sądzicie o układzie pętli?
    Czy w salonie 6,5m wysokości dać rozstaw rur 5 cm?

    Może jestem dziwny, ale nie mogę tego fenomenu zrozumieć. Ludzie budują dom za spore pieniądze, a żal im wydać ułamek tej kwoty na badanie gruntu, OZE, itp.
    Jak masz audyt energetyczny to na jego podstawie możesz określić moc pompy ciepła, grubość izolacji, itp. Projekt podłogówki to za darmo od kumatego instalatora dostaniesz.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  5. #25

    Domyślnie

    @L.mArK Kalkulator Quick Surface.

    @PaRa PaRa. Witaj w Klubie samorobów. Dzisiaj to chyba żaden konstruktor nie zdecyduje się zaprojektować płytę fundamentową bez badania gruntu. Niestety nie znam intalatora który wykonał podłogówkę w płycie fundamentowej. Dodatkowo podłogówka jest łatwa w ułożeniu, a cena u instalatorów hehe bez komentarza . Reszta to banały, ułamek kwoty -> wybudujesz sobie dom, czuwaj.
    Ostatnio edytowane przez Drops2 ; 07-02-2021 o 20:41 Powód: uzupełnienie

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drops2 Zobacz post
    @L.mArK Kalkulator Quick Surface.

    @PaRa PaRa. Witaj w Klubie samorobów. Dzisiaj to chyba żaden konstruktor nie zdecyduje się zaprojektować płytę fundamentową bez badania gruntu. Niestety nie znam intalatora który wykonał podłogówkę w płycie fundamentowej. Dodatkowo podłogówka jest łatwa w ułożeniu, a cena u instalatorów hehe bez komentarza . Reszta to banały, ułamek kwoty -> wybudujesz sobie dom, czuwaj.
    Dom już mam, bardziej mi się opłacało budowa za pomocą ekip. Oszczędzać potrafią wszyscy, zarabianie to już trudniejsza sprawa.
    Moją płytę wykonał https://brinkmann.com.pl/ , ale wybrałem wersje z podłogówką w wylewce. Projekt podłogówki wykonał mi gratis KAN-therm, a ja kupiłem ich produkty ( lokalny patriotyzm ). OZE miałem od forumowicza asolt, i to chyba 3 wersje w cenie ( zmieniłem grubości izolacji ), mając OZE łatwiej wykonać projekt podłogówki. Czy 1000 zł przy całym koszcie domu to dużo ?

    Widziałem jak brinkman robił płytę z podłogówką, rozkładał rurki w takich samych odstępach po całości, przed zalaniem betonem grzał wodę w podłogówce.
    Jak firma robi ci instalację na FV to VAT 8%, bez faktury 23% warto przeliczyć co się bardziej opłaca.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  7. #27

    Domyślnie

    @PaRa Sąsiad 2 lata temu skończył budowę, ceny na SSO wzrosły x2. Do Brinkmann-a zwróciłem się o wykonanie projektu płyty, odmówił. KAN-therm na jego rurkach nie dam rady ułożyć podłogówki w rozstawie 5cm. OZE sam sobie robię w BuildDesk. Mając OZE nie tyle łatwiej wykonać podłogówkę, co dokładniej można dobrać moc płyty grzewczej. 1000 zł zakładam że chodzi o OZE. Oczywiście OZE warto mieć i tysiaka zapłacić warto. U Sebcia też podlogówka ma ten sam rozstaw na całej powierzchni, ale też wysokości pomieszczeń są takie same. Ciekaw jestem dlaczego Brinkmann robił próbę szczelności podłogówki grzejąc wodę?
    Ja mam rabaty w składach budowlanych 15%. Jak będę robił zakupy przez wykonawcę to nie przewali mi zakupów na fakturę na 1 oczku, Chyba że masz inne doświadczenia?
    tutaj zapytanie w temacie płyty fundamentowej :
    https://forum.muratordom.pl/showthre...21#post8021521
    Po tym jak zamarzł mi samochód w garażu nieogrzewanym, zmieniam decyzję garaż będzie ogrzewany.
    Ostatnio edytowane przez Drops2 ; 09-02-2021 o 21:32 Powód: uzupełnienie

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drops2 Zobacz post
    @PaRa Sąsiad 2 lata temu skończył budowę, ceny na SSO wzrosły x2. Do Brinkmann-a zwróciłem się o wykonanie projektu płyty, odmówił. KAN-therm na jego rurkach nie dam rady ułożyć podłogówki w rozstawie 5cm. OZE sam sobie robię w BuildDesk. Mając OZE nie tyle łatwiej wykonać podłogówkę, co dokładniej można dobrać moc płyty grzewczej. 1000 zł zakładam że chodzi o OZE. Oczywiście OZE warto mieć i tysiaka zapłacić warto. U Sebcia też podlogówka ma ten sam rozstaw na całej powierzchni, ale też wysokości pomieszczeń są takie same. Ciekaw jestem dlaczego Brinkmann robił próbę szczelności podłogówki grzejąc wodę?
    Ja mam rabaty w składach budowlanych 15%. Jak będę robił zakupy przez wykonawcę to nie przewali mi zakupów na fakturę na 1 oczku, Chyba że masz inne doświadczenia?
    tutaj zapytanie w temacie płyty fundamentowej :
    https://forum.muratordom.pl/showthre...21#post8021521
    Po tym jak zamarzł mi samochód w garażu nieogrzewanym, zmieniam decyzję garaż będzie ogrzewany.
    Masz rację, ceny poszły mocno w górę.

    Za badanie gruntu płaciłem w 2015 - 800 zł a OZE 290.

    To grzanie wody i zalewanie betonem ciepłych rurek, to było chyba bardziej dla rozszerzalności cieplnej a przy okazji szczelności.

    Garaż mam ocieplony ( ściany, strop ), ale nie mam izolacji pod płytą fundamentową. I pomimo ostatnich mrozów temperatura w garażu dodatnia i na podłodze woda z roztopionego śniegu.

    NIe wiem dlaczego chcesz mieć rozstaw rurek podłogówki co 5 cm ? W jakim celu tak gęsto ?
    Wydaje mi się, że przy obecnych normach i standardach izolacji domy potrzebują mniej mocy grzewczej.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  9. #29

    Domyślnie

    https://forum.muratordom.pl/showthre...21#post8021521

    W części budynku rozstaw rurek co 10 cm, a w części o podwyższonej wysokości pomieszczeń rozstaw rurek co 5cm.
    Dlatego że kubatura w części wysokiej jest 2x większa. Jak dałbym rozstaw rurek po całości 10cm, to moc płyty w części wysokiej nie będzie proporcjonalna do pozostałych pomieszczeń. Spróbuje zrobić podłogówkę w całym budynku na jednym rozdzielaczu bez rotametrów.
    Badanie gruntu płaciłem podobnie w 2020, coś 300zł za dziurę.
    Nie jest tak że przy większej mocy płyty, można niżej zejść na pompie ciepła z temperaturą zasilania poprawiając COP ?
    Ostatnio edytowane przez Drops2 ; 11-02-2021 o 23:28 Powód: uzupełnienie

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Rozumem.
    U siebie mam co 10 ( łazienka ) 15 a nawet 20 w jednej sypialni. Nie widziałem, żeby mi w podłogę szło więcej niż 28 stopni.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drops2 Zobacz post
    Co sądzicie o rozplanowaniu podłogówki na parterze?
    rura PERT 17/2 lub 18/2, odstępy 10cm, 15 pętli od 69 - 83m

    będzie działać tylko zrób koniecznie dwa rozdzielacze i do nich rury co najmniej fi32.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  12. #32

    Domyślnie

    A te rozwiązanie nie jest lepsze, z rozdzielaczem w środku ?


  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Rozumem.
    U siebie mam co 10 ( łazienka ) 15 a nawet 20 w jednej sypialni. Nie widziałem, żeby mi w podłogę szło więcej niż 28 stopni.
    U mnie tez rozstawy gównie to 5-10 pod oknami + łaienka-10-20 reszta do 30 w garazu.
    Ale w podłgę szło mi nawet 38stopni przy -18 (grzeje głównie w taniej taryfie + 2h w drogiej dla ciepłej podłogi pod stopami wieczoramia )
    Rury dawałem 18 b opory były mniejsze.
    Rozdzielacz w środku domu by pętle w miarę równe wychodziły.
    Przy 11 pętlach rura zasilająca i powrot o rozdzielacza mają chyba 1 1/2'' cala.
    Nie mam zadnych termostatów - goła belka i rotometry na full odkręcone - wszedzie równa temp.

    U mnie projektant nie chciał się zgodzić na rury w płycie...zresztą jak dasz je co 5cm to to chyba mocno osłabi taką płytę???
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drops2 Zobacz post
    W projekcie mam wodomierz w garażu, a szafki elektrycznej z bezpiecznikami w wiatrołapie. Z tym mam wątpliwości czy nie lepiej dać na odwrót wodomierz w wiatrołapie a szafki elektryczne w garażu. W garażu woda może zamarzać.
    Podłogówka będzie tylko w części mieszkalnej, a szafkę z rozdzielaczami do podłogówki planuję na ścianie garażu. Powiedzcie co sądzicie?
    Nie ma co sie spinać
    U mnie licznik w projekcie był w garazu a zrobiłem w kotłowni, szafa el.była w garazu a zrobiłem ją w garderobie
    Pomysl tez o miejscu na światłowód, podjecia el do ogrodu itp - warto przepusty w płycie od razu porobić
    W gazu mam podłogówkę ale odpalam ja tyko jak planuje tam jakąś robotę.
    Tej zimy temp nie spadł tam poniżej +2 (zeszłej poniżej +5) - ale zawsze jest tam możliwość podgrzania atmosfery
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  15. #35

    Domyślnie

    Nie wiem czy rozstaw rurek co 5 cm mocno osłabi płytę. Na pewno betonu będzie trochę mniej niż przy rozstawie 10cm.

  16. #36

    Domyślnie

    Bez przesady z tym dawaniem rurek co 5 cm. Uwazam ze minimum to 10 cm i to tylko w lazience i ew strefy przy duzych przeszkleniach.
    Ja mam pokoje, salon i kuchnia co 15 cm lazienka 10cm wiatrolap 20 cm. Z tym dawaniem podlogowki w plyte to tez bym sie powaznie zastanowil. Przy plycie bez wylewki nie ma praktycznie miejsca na blad trzeba wylac caly kawal betonu z dokladnoscia do 0.5 cm. Wszystkie odplywy przepusty itd musza byc dokladnie rozmieszczone z czym roznie bywa. No i na koniec plyta to element konstrukcyjny domu i niech takim pozostanie po co pchac tam cokolwiek ponad to co musi byc czyli stal i beton.

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drops2 Zobacz post
    Nie wiem czy rozstaw rurek co 5 cm mocno osłabi płytę. Na pewno betonu będzie trochę mniej niż przy rozstawie 10cm.
    Uparłeś się na te 5 cm i jesteś głuchy na opinie innych. Ale na pewno masz wiedzę, wykształcenie kierunkowe i doświadczenie z takim rozstawem i dlatego wiesz co robisz.

    U mnie wykonawcza też chciał zrobić łazienki co 10 cm a reszta pomieszczeń co 15 cm, jednak zrobiłem projekt i oszczędność na materiale 1000 zł.
    Mieszkam 5 lat i jest ok, zimy zweryfikowały projekt.

    Mam podłogówkę w wylewce, dziś zrobiłbym w płycie fundamentowej.

    Czy zrobiłeś OZE ?
    Ostatnio edytowane przez PaRa ; 28-02-2021 o 07:15
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  18. #38

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drops2 Zobacz post
    Jestem w trakcie wykonania OZE.
    Lepiej późno niż wcale.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  20. #40

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony