dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie Powiekszenie mocy działającej instalacji

    Cześć, chodzi mi po głowie pomysł powiekszenia istniejącej instalacji FV. Składa się ona z 14 szt paneli i falownika jak niżej. Panele są na ścianie południowo wschodniej.

    Falownik Omniksol-4k-TL2
    STRONA DC Wartość
    Maksymalne napięcie DC 590 [V]
    Nominalne napięcie DC 360 [V]
    Napięcie inicjujące DC 120 [V]
    Maksymalny prąd wejściowy 20 [A]
    Ilość niezależnych wejść MPP 2
    STRONA AC
    Moc znamionowa 4 000 [W]
    Częstotliwość znamionowa 50 [Hz]
    Maksymalny prąd wyjściowy 19 [A]
    Sprawność ηEU 97,5 [%]

    Panele 14 szt
    BenQ PM060P00
    Moc znamionowa Pmax 260 Wp
    Vmp 31,2 V
    Imp 8,34 A
    Voc 37,7 V
    Isc 8,83 A
    Sprawność 16,1%
    Tolerancja mocy 0/+3%

    Tak sobie myślę że mógłbym dołożyć 8 paneli po 250W na połaci dachowej południowo zachodniej Instalacje ma 3 lata wiec z paneli 260W ubyło pewnie z 15W
    Z moich obserwacji wynika że instalacja produkuje ok 3kW i sporadycznie są piki do 3,5kW . Czy takie zwiekszeniue mocy ma sens? 2kW to dużo ale panele były by na przedłużonych stringach na innej ścianie gdzie słońce operuje później. wiec nie było by szansy na maksymalną produkcje ze wszystkich na raz. Poza tym falownik i tak ma zapas a czytałem że powinno się przewymiarowywać instalację o jakieś 20-25%. Tyle teorii. Jak wygląda to w praktyce? Jest sens ciągnąć temat dalej ?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigor Zobacz post
    Cześć, chodzi mi po głowie pomysł powiekszenia istniejącej instalacji FV. Składa się ona z 14 szt paneli i falownika jak niżej. Panele są na ścianie południowo wschodniej.

    Falownik Omniksol-4k-TL2
    STRONA DC Wartość
    Maksymalne napięcie DC 590 [V]
    Nominalne napięcie DC 360 [V]
    Napięcie inicjujące DC 120 [V]
    Maksymalny prąd wejściowy 20 [A]
    Ilość niezależnych wejść MPP 2
    STRONA AC
    Moc znamionowa 4 000 [W]
    Częstotliwość znamionowa 50 [Hz]
    Maksymalny prąd wyjściowy 19 [A]
    Sprawność ηEU 97,5 [%]

    Panele 14 szt
    BenQ PM060P00
    Moc znamionowa Pmax 260 Wp
    Vmp 31,2 V
    Imp 8,34 A
    Voc 37,7 V
    Isc 8,83 A
    Sprawność 16,1%
    Tolerancja mocy 0/+3%

    Tak sobie myślę że mógłbym dołożyć 8 paneli po 250W na połaci dachowej południowo zachodniej Instalacje ma 3 lata wiec z paneli 260W ubyło pewnie z 15W
    Z moich obserwacji wynika że instalacja produkuje ok 3kW i sporadycznie są piki do 3,5kW . Czy takie zwiekszeniue mocy ma sens? 2kW to dużo ale panele były by na przedłużonych stringach na innej ścianie gdzie słońce operuje później. wiec nie było by szansy na maksymalną produkcje ze wszystkich na raz. Poza tym falownik i tak ma zapas a czytałem że powinno się przewymiarowywać instalację o jakieś 20-25%. Tyle teorii. Jak wygląda to w praktyce? Jest sens ciągnąć temat dalej ?
    W jednym stringu teoretycznie może być 15 paneli. Uwzględniając to że w zimie bywa czasem poniżej zera to bezpieczniej dać tylko 14 paneli na string, czyli w Twoim przypadku 2 x 14 w każdym łańcuchu maksymalnie. Te 14 sztuk daj w jedno wejście, a kolejne (pewnie będą miały inne parametry) w drugie. Może być więcej niż 8 sztuk. Optymalnie będzie jeśli łańcuch będzie w całości w tej samej płaszczyźnie.
    Musisz trochę pokombinować.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Wielkie dzięki. Zatem najlepiej przełączyć 2 stringi po 7 paneli na 1 z 14 panelami a wolny string pociągnąć na drugą połać dachową. To bardzo ułatwia całą operację bo zmieści się nawet 10 paneli . Jest to o tyle świetne rozwiązanie że instalacja południowo wschodnia wraz ze zmianą pozycji słońca płynnie przekazuje pracę instalacji planowanej instalacji południowo zachodniej i falownik pracuje praktycznie od rana do wieczora a nie do popołudnia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony