dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 20 z 32
Pokaż wyniki od 381 do 400 z 629
  1. #381

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    To wartość minimalna, którą dostałem podczas kalibracji CF. Tylko jak wyliczyć ich punkt pracy?
    Sprez raczej nie jest duży, bo spokojnie uzyskuje prawie 600m3 jako wartość max po kalibracji.
    CF mierzy ciśnienie na wentylatorze.
    Wątpię by producent centrali pozwalał na pracę poza "kopertą" producenta wentylatora.
    Myślałem, że już tak daleko zaszedłeś ze sterowaniem, że podajesz indywidualnie na wentylatory napięcia sterujące.

    Zastanawia mnie jedno.
    Masz w instalacji nawiewu przepustnicę, którą odcinasz część instalacji.
    Dla ułatwienia przyjmijmy że jest to 50%
    Robiłeś kalibracje przy obu ustawieniach przepustnicy?
    W momencie zamknięcia instalacji wentylator nawiewu powinien być wysterowany znacznie wyżej niż ten wywiewny.
    Jeśli zatem, używasz minimalnej prędkości obrotowej dla nawiewu.
    Nie jest tak, że wywiew już niżej zejść nie może i tworzy się w domu podciśnienie?

  2. #382
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak właśnie zakładam, że stąd te minimalne wartości, które sterownik wypluwa po kalibracji. Aczkolwiek po Twoim poście zwiększyłem na 90m3/h. Sprawność centrali na 75 na czujnikach wychodzi minimalnie gorzej - choć to może kwestia odczytów przy tak małym przepływie.
    Poza sterownik nie wychodzę, wszystko to na co pozwolił producent.

    Zastanawiałem się, w której pozycji przepustnicy zrobić kalibrację. Mam u siebie w standardzie przewagę nawiewu nad wywiewiem, więc kalibracja poszła na otwartej. W nocy śmiga 140m3 na nawiewie w czasie gdy przepustnica jest zamknięta. Opory instalacji rosną na nawiewie i zakładam, że cf sobie z tym radzi. Z ciekawości rzucę okiem jak zmieniaja się napięcia na wentylatorach. Ale obserwując wilgotności bezwzględne w pomieszczeniach i nawiewie raczej nie ma zasysania powietrza z zewnątrz. To było widać gdy miałem równoważone przepływy.

  3. #383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Zastanawiałem się, w której pozycji przepustnicy zrobić kalibrację. Mam u siebie w standardzie przewagę nawiewu nad wywiewiem, więc kalibracja poszła na otwartej. W nocy śmiga 140m3 na nawiewie w czasie gdy przepustnica jest zamknięta. Opory instalacji rosną na nawiewie i zakładam, że cf sobie z tym radzi. Z ciekawości rzucę okiem jak zmieniaja się napięcia na wentylatorach.
    Jest dobrze.
    Wentylator nawiewu po zamknięciu przepustnicy będzie zapewne wysterowany mocniej.
    CF w Thessla jest dość dobrze pomyślany - wylicza realny przepływ - więc bilans jest cały czas zachowany.

  4. #384

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    zainstalowałem kupiony u Was wymiennik entalpiczny ) - za parę dni opiszę rezultaty. Tak przy okazji jak przechowywać wymiennik ? (na lato wrócę do tego, który miałem wcześniej) - trzeba go szczelnie zapakować w folię czy też powinien mieć jakąś możliwość "oddychania" ? - będę wdzięczny za poradę
    mogę się już podzielić informacjami - wymiennik wpasował się bez problemu , wilgotność wzrosła o co najmniej 10 %. Napotkane "problemy" :

    1. na pewno obniżyła się temperatura nawiewu - nie mam czujnika ale żona (nie wiedząc, że zmieniłem wymiennik) zaczęła sygnalizować, że coś chłodno - mam akurat anemostat (luna Zendera) w salonie nad kanapą - a ponieważ mam dwa nawiewy w salonie to nad kanapą skręciłem nawiew i dokładnie o tyle w drugim nawiewie zwiększyłem (zender ma tu bardzo fajne rozwiązanie - jest dokładna skala na anemostacie)

    2. mam TG 300v - rekuperator nie chciał się skalibrować na pierwotnych ustawieniach - skalibrował się na 275m3/h (nawiew/wywiew) - czy to jest OK ?

    pozdrawiam

  5. #385
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    U mnie ERV dosyc wysoko trzyma wilgotność. Nawet wolałbym niżej. Tej zimy najmniej było 50% a jesienią spokojnie 60%. Temperatura obecnie 23C i 55%. Wietrzenie 40% a kubatura 400 m3. Cztery osoby. Suszenie prania tradycyjne.

  6. #386

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel250 Zobacz post
    U mnie ERV dosyc wysoko trzyma wilgotność. Nawet wolałbym niżej. Tej zimy najmniej było 50% a jesienią spokojnie 60%. Temperatura obecnie 23C i 55%. Wietrzenie 40% a kubatura 400 m3. Cztery osoby. Suszenie prania tradycyjne.
    w tej chwili temp. 22, wilgotność 43% (tak mniej więcej oscyluje). Produkujemy mało wilgoci , suszenie prania w maszynie, praktycznie nie gotujemy w domu, 2 osoby

  7. #387
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie wilgotność też czasem podbija nawilżacz żeby było min 45%.

    Też produkujemy mało wilgoci. Pranie na pewno jest dość znaczącym źródłem wilgoci, ale u nas wszystko w suszarce.

    U mnie na salon mam 2 nawiewniki i w każdym 4xpe75. Nigdy nie czułem chłodnego powietrza. Mam ustawione nawiewniki tak by strumień przemieszczał się po suficie efektem coandy. Nic nie czuć nawet jak temperatura spadnie do 15 stopni. Zresztą latem miewam jeszcze mniej.

    Co do kalibracji - u mnie nie zmieniły się opory. Kiedy były filtry zmieniane?

  8. #388

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    U mnie wilgotność też czasem podbija nawilżacz żeby było min 45%.

    Też produkujemy mało wilgoci. Pranie na pewno jest dość znaczącym źródłem wilgoci, ale u nas wszystko w suszarce.

    U mnie na salon mam 2 nawiewniki i w każdym 4xpe75. Nigdy nie czułem chłodnego powietrza. Mam ustawione nawiewniki tak by strumień przemieszczał się po suficie efektem coandy. Nic nie czuć nawet jak temperatura spadnie do 15 stopni. Zresztą latem miewam jeszcze mniej.

    Co do kalibracji - u mnie nie zmieniły się opory. Kiedy były filtry zmieniane?
    zimne a właściwie rześkie powietrze jest wyczuwalne tylko gdy dam 100% wymiany i stoi się pod nawiewnikiem (Anemostat Zehnder ComfoValve Luna S125 ma w " standardzie" efekt coandy , Filtry były wymieniane w momencie wymiany wymiennika, mi te 275 nie przeszkadza (przed wymianą był skalibrowany na 290), chciałbym się po prostu tylko upewnić, że przy 300-tce jest to w normie ?

  9. #389
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wszystko zależy od oporów instalacji, ale generalnie ok.
    Filtry oryginalne?
    Zmieniłeś temp fpx?

  10. #390

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Wszystko zależy od oporów instalacji, ale generalnie ok.
    Filtry oryginalne?
    Zmieniłeś temp fpx?
    tak filtry oryginalne , fpx zmieniony na -3 , niżej już się nie dało

  11. #391
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Dlaczego temp FPX obniżacie przy wymiennikach entalpicznych?
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  12. #392
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jkmp

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    okolice Lublina
    Posty
    49

    Domyślnie

    Bo przy ERV nie zamarznie przy takiej temp.
    Tu pytanie - da się to przestawić przez modbus? Mam tylko AirMobile i chyba niedługo całkiem to wyrzucę bo nic nie wnosi Wszystko co mam w aplikacji mogę zmienić przez modbus, ale temperatury FPX w dokumentacji nie widzę. Thessla powinna zrobić jakieś REST API po LAN dla tego sterownika i był by to mega funkcjonalny sprzęt... Przecież tam siedzi RPi z modbusem, co za problem wystawić serwer, albo nawet modbus po TCP?

  13. #393
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Kup sobie airl. Przydaje się do rzeczy serwisowych. Nie ma mapy modbus dla danych dostępnych tylko z poziomu serwisowego.

  14. #394
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Roman Filtry
    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Stara Wieś
    Kod pocztowy
    05-830
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    mogę się już podzielić informacjami - wymiennik wpasował się bez problemu , wilgotność wzrosła o co najmniej 10 %. Napotkane "problemy" :

    1. na pewno obniżyła się temperatura nawiewu - nie mam czujnika ale żona (nie wiedząc, że zmieniłem wymiennik) zaczęła sygnalizować, że coś chłodno - mam akurat anemostat (luna Zendera) w salonie nad kanapą - a ponieważ mam dwa nawiewy w salonie to nad kanapą skręciłem nawiew i dokładnie o tyle w drugim nawiewie zwiększyłem (zender ma tu bardzo fajne rozwiązanie - jest dokładna skala na anemostacie)

    2. mam TG 300v - rekuperator nie chciał się skalibrować na pierwotnych ustawieniach - skalibrował się na 275m3/h (nawiew/wywiew) - czy to jest OK ?

    pozdrawiam
    Ad2. Może mieć delikatnie inne opory przepływu, to w końcu inny producent. Być może przy mniejszym wymienniku są bardziej widoczne niż przy głębszym.

  15. #395

    Domyślnie

    Rozjazd czujnik temp. zewn. wynosi już u mnie 9C. Z racji tego, mimo iż w nocy temp. na zewnątrz spadła do -7C, FPX dalej się nie załącza. Mimo to sprawność nadal oscyluje między 84% a 86% Znaczy, że wymiennik nie zamarzł.

  16. #396
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A jaką temp pokazuje FPX? U mnie oba prawie to samo - różnica 0,2 stopnia. FPX też się nie załączył - ale u mnie cały czas zawyża o 3 stopni - oba, FPX i temp zewnętrznej. Jak centrala dmuchnie mocniej to pokazuje bardziej prawdziwe informacje. Więc może to też niefortunne umieszczenie i odbiór ciepła z obudowy/elektroniki.

    Sprawnośc u mnie teraz 87% przy nawiewie 94m3 (ale nadal nawiew większy od nawiewu). Także sumaryczne średnioroczne zużycie energii będzie zdecydowanie niższe.
    Temp wywiewu 20-20,5, a nawiew nie spadł poniżej 16 - nawet przy -7 na zewnątrz.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 21-12-2021 o 10:11
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #397

    Domyślnie

    W tej chwili pokazuje +2.1C na zewn. przy -6C faktycznie. Temp. za FPX z kolei -3C.

    Nawiew mam w okolicach 18-18.5C w nocy przy 130m3/h i 18C w dzień przy 156m3/h.

  18. #398

    Domyślnie

    w tej chwili mam zewn.= -0,7 a za fpx = 0.00, temperatura za fpx chyba nie powinna być niższa niż zewn. - tak na logikę . Sprawność 78%. Nadmuch 45% to jest w moim przypadku 123m3
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 21-12-2021 o 16:20

  19. #399
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Czyli FPX ustawione na 0 stopni.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #400

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Czyli FPX ustawione na 0 stopni.
    nie, na -3 . Teraz zewn.= -1 a za fpx = - 0.2

Strona 20 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony