dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 22 z 32
Pokaż wyniki od 421 do 440 z 629
  1. #421
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W tych od ThesslaGreen powinien być

  2. #422

    Domyślnie

    U mnie cały czas jest problem z wysoką wilgotnością w domu. Czujniki mam różne, większość to te małe Xiaomi, ale są też Tuya Zigbee (lazienki) oraz czujnik w oczyszczaczu powietrza i wszystkie wyniki mniej więcej zgodne. W zasadzie ciągle >60% względnej, ostatnio nawet 70%
    Tutaj przykładowe wartości w ostatnim czasie:
    Salon:

    Sypialnia:

    Pokój:


    Jak widać ostatnio nawet powyżej 70%.
    Wentylacja w zasadzie non stop chodzi na 40% (tj. 125m3/h) czyli jakieś 0.5 wymiany na godzinę przy mojej kubaturze. Plus oczywiście wietrzenie.

    Żona uwielbia kwiaty i mamy ich sporo, do tego się gotuje, pryszcznice - ale nie spodziewałem się takich problemów z wilocią przy ERV.
    Poważnie myślę nad dokupieniem drugiego wymiennika - widziałem że na filtreo można dokupić ERV, a wiecie czy można gdzieś dokupić HRV?

  3. #423
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Słabo to wygląda. Zapytaj na filtry aero o hrv - producent oferuje, ale nikt tego nie kupuje, wiec pewnie nie oferuja, ale pewnie moga sprowadzic.

    U mnie w ostatnich 30 dniach nie przekroczyło 60% - przy niższej wymianie. Ale moje BME280 pokazują mniej niż czujniki xiaomi - o dobre kilka procent. Nie wiem co siedzi w xiaomi, ale miałem przez chwilę oczyszczacz ns uruchomienie i pokazywał prawie 10% wiecej.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #424

    Domyślnie

    Też właśnie się zastanawiam czy to mogą być przekłamania czujników, bo dziwi mnie aż tak wysoka wilgotność, zwłaszcza że ostatnio było kilka chłodnych nocy. Natomiast te Tuya pokazują podobnie, nie mam innych do porównania.- Czekam trochę na chłodniejszy okres i zobaczę co będzie, ale Żona zauważa że istotnie podłoga schnie dużo gorzej niż w mieszkaniu, gdzie mieliśmy 30% (ten sam czujnik Xiaomi) - tam było zdecydowanie za sucho, stąd kupowałem ERV

  5. #425
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A jaką masz temperaturę?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #426

  7. #427

    Domyślnie

    Mam kilka tych kwadratowych Xiaomi i w ogóle im nie ufam. W 70% przy sprawnie działającej wentylacji w salonie też zbytnio nie wierzę.

  8. #428
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    No to przy 22 naprawdę ciężko w to uwierzyć.

    Wystaw ten czujnik za okno w jakiś cieplejszy dzień i porównaj np z meteo.waw.pl

    Wilgotność bezwzględna na zewnątrz w ostatnich dniach jest niższa niż ta u mnie w domu - zakładając poprawne wskazania BME280.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #429
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Ma ktoś jeszcze wersję z czujnikami ciśnienia do automatycznego pomiaru zużycia filtrów ? Jam mam airpack 4 ERV.
    Problem się pojawia przy wymianie prefiltrów. Rekuperator wykrywa to jako wymianę całego filtra na nowy i robi kalibrację. Niestety firma próbowała zrobić automatyczne wykrywanie wymiany filtra zamiast dać taką możliwość w menu użytkownika. Niestety nie wyszło im i mimo mojej długiej korespondencji nie widzą lub nie rozumieją problemu.

    Przykład, mamy mocno zabrudzony prefiltr co daje nam 80% zuzycia filtra. Wartość ta odczytana jest z sterownika po wywołaniu funkcji sprawdzania filtrów.
    Wymieniam sam prefiltr. Oczekuję pewnego spadku żużycia, (większego jeśli główny filtr nie zdążył się przytkać i mniejszego jeśli główny filtr już jest mocno zużyty). Niestety automatyka traktuje taki znaczny spadek jako wymiana głównego filtra i wykonuje kalibrację. W efekcie mam zainstalowany stary filtr i zużycie wyświetlane 0% ponieważ automatyka przyjmuje obecny przepływ filtra jako nominalny/nowy.
    W teorii ten zuzyty filtr powinien szybciej dążyć do 100% ponieważ z tego co zrozumiałem z korespondencji z firmą, algorytm ma zadane maksymalne/minimalne dopuszczalne przepływy dla nowego i całkowicie zużytego filtra.
    Niestety z punktu widzenia użytkownika oceniam to nisko. Nie może być tak że w połowie zużyty filtr interpretowany jest jako 0%. Wystarczyłoby nie próbować automatycznego wykrywania zużycia filtra tylko przy każdym pomiarze zużycia wyświetlać obliczone procentowe zużycie, nie ważne czy wyszło mniejsze czy większe.

    Jestem ciekaw jak u was to działa i jak sobie z tym radzicie ?

    Na początku próbowałem robić kalibrację na nowym filtrze i ponownie wrzucałem ten w połowie zuzyty ale thessla wytłumaczyła mi że nie wolno mixować filtrami po wykonanej kalibracji więc już tak nie robię.

  10. #430

    Domyślnie

    Sprawdziłem dzisiaj w jednym pokoju 3 czujniki: ten mały xiaomi, tuya zigbee oraz czujnik z oczyszczacza mi purifier 3h - wszystkie pokazały +/- to samo, tj 70% wilgotności przy temperaturze 22.2
    Sam już nie wiem co o tym sądzić, wymianę wydaje się że mam ustawiona spora (Owczar sam twierdzisz że masz mniej), ja głównie kierowałem się kryterium co2 w sypialni, natomiast wilgotność cały czas taka wysoka. Mamy 2 dzieci i pralka/suszenie codziennie, ale serio nie myślałem że będzie problem w tą stronę. A filtreo nie ma niestety hrv - nie mam pomysłu gdzie kupić..

  11. #431

    Domyślnie

    Niedługo zima. Jeżeli wilgotność jest wysoka na czujnikach, ale nie uciążliwa to przeczekaj i zobacz jak będzie.

  12. #432
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W obu xiaomi się pewnie ten sam przetwornik.
    Oczyszczacz 3h pokazywał u mnie prawie 10% więcej niż BME280.


    Cytat Napisał pawel250 Zobacz post
    Ma ktoś jeszcze wersję z czujnikami ciśnienia do automatycznego pomiaru zużycia filtrów ? Jam mam airpack 4 ERV.
    Problem się pojawia przy wymianie prefiltrów. Rekuperator wykrywa to jako wymianę całego filtra na nowy i robi kalibrację. Niestety firma próbowała zrobić automatyczne wykrywanie wymiany filtra zamiast dać taką możliwość w menu użytkownika. Niestety nie wyszło im i mimo mojej długiej korespondencji nie widzą lub nie rozumieją problemu.

    Przykład, mamy mocno zabrudzony prefiltr co daje nam 80% zuzycia filtra. Wartość ta odczytana jest z sterownika po wywołaniu funkcji sprawdzania filtrów.
    Wymieniam sam prefiltr. Oczekuję pewnego spadku żużycia, (większego jeśli główny filtr nie zdążył się przytkać i mniejszego jeśli główny filtr już jest mocno zużyty). Niestety automatyka traktuje taki znaczny spadek jako wymiana głównego filtra i wykonuje kalibrację. W efekcie mam zainstalowany stary filtr i zużycie wyświetlane 0% ponieważ automatyka przyjmuje obecny przepływ filtra jako nominalny/nowy.
    W teorii ten zuzyty filtr powinien szybciej dążyć do 100% ponieważ z tego co zrozumiałem z korespondencji z firmą, algorytm ma zadane maksymalne/minimalne dopuszczalne przepływy dla nowego i całkowicie zużytego filtra.
    Niestety z punktu widzenia użytkownika oceniam to nisko. Nie może być tak że w połowie zużyty filtr interpretowany jest jako 0%. Wystarczyłoby nie próbować automatycznego wykrywania zużycia filtra tylko przy każdym pomiarze zużycia wyświetlać obliczone procentowe zużycie, nie ważne czy wyszło mniejsze czy większe.

    Jestem ciekaw jak u was to działa i jak sobie z tym radzicie ?

    Na początku próbowałem robić kalibrację na nowym filtrze i ponownie wrzucałem ten w połowie zuzyty ale thessla wytłumaczyła mi że nie wolno mixować filtrami po wykonanej kalibracji więc już tak nie robię.
    Zamiast bawić się w te prefiltry, może lepiej daj duży stożkowy filtr na czerpni?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #433
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Owczar,
    stożkowy na czerpni nie rozwiąże problemu a wprowadzi inne problemu. Poza tym dużo większe zapylenie jest na wywiewie z względu na drobinki kurzu. U mnie czerpnia prawie wogóle się nie przytyka, za to wywiewny kilka razy szybciej.


    WojcziszPL,
    Jeśli codziennie robisz pranie to nic dziwnego że masz taką wilgotność.
    U mnie jest suszarka bębnowa i jakoś dużo niższej wilgotności nie mam.
    Gdy miałem zwykłą suszarkę to starałem się otwierać okno bo wilgotność rosła drastycznie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TEMP2.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	56,0 KB
ID:	461879

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	100,9 KB
ID:	461880

    Widzę że masz ten sam reku co mój. Mam pytanie czy wymieniasz prefiltry i czy nie masz problemów z pomiarem zużycia ?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	21,5 KB
ID:	461877   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TEMP2.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	19,2 KB
ID:	461878  
    Ostatnio edytowane przez pawel250 ; 26-10-2022 o 18:13

  14. #434
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli na wywiewie masz tyle kurzu, to w głównej mierze pochodzi on wlasnie z nawiewu. Wymeiniam filtry raz na rok i ten na wywiewie nie jest wcale tragiczny. Prefiltr jest dość mocno zabrudzony, ale właściwy filtr o wiele lepszy stan niż nawiew.
    Co nie zmienia faktu, że rozwiązanie ThesslaGreen trochę od czapy.

    U mnie też suszarka bębnowa, ale sporo gotowania. Jednak wilgotność nie przekracza 60% (oczywiście poza łazienką). Warto zwiększyć wymianę - spada sprawność odzysku wilgoci, a dodatkowo wpuszczamy bardziej suche powietrze z zewnątrz.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	99,2 KB
ID:	461883
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 26-10-2022 o 18:44

  15. #435

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel250 Zobacz post
    Owczar,
    stożkowy na czerpni nie rozwiąże problemu a wprowadzi inne problemu. Poza tym dużo większe zapylenie jest na wywiewie z względu na drobinki kurzu. U mnie czerpnia prawie wogóle się nie przytyka, za to wywiewny kilka razy szybciej.


    WojcziszPL,
    Jeśli codziennie robisz pranie to nic dziwnego że masz taką wilgotność.
    U mnie jest suszarka bębnowa i jakoś dużo niższej wilgotności nie mam.
    Gdy miałem zwykłą suszarkę to starałem się otwierać okno bo wilgotność rosła drastycznie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TEMP2.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	56,0 KB
ID:	461879

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	100,9 KB
ID:	461880

    Widzę że masz ten sam reku co mój. Mam pytanie czy wymieniasz prefiltry i czy nie masz problemów z pomiarem zużycia ?
    Tak, mam dokładnie ten sam model co Ty ale póki co nie zauważyłem problemów z filtrami, a prefiltry zmieniałem już kilka razy (tylko ja zmieniałem jak zużycie pokazywane przez centrale było np 7%). Generalnie sprawdzam je co miesiąc i jak widzę że są uwalone to zmieniam. Po zmianie robię sprawdzanie i czasami spada kilka %, a czasami nie (jeśli opór wynika z głównego filtra)

    Co do wilgotności - wszyscy ostrzegali przed zbyt suchym powietrzem, wręcz dominuje narracja o konieczności stosowania erv. Nie spodziewałem się problemów w drugą stronę.

    Owczar, nie chodzi chyba o to żeby zmniejszać odzysk, bo spadnie mi również odzysk ciepła a tego nie chce. Poza tym sam mówiłeś że wymian mam sporo. Może faktycznie trzeba będzie myśleć o suszarce...

  16. #436
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Z tego samego powodu ja wybrałem ERV. Generalnie o tej porze roku mogłoby być nieco suchsze ale póki nie przekracza 70% to dla mnie jest ok. Wolę tak niż zimą skręcać do minimum i mieć 30% wilgotności. Przec cały rok mam cały czas 45% i jest ok.
    Suszarka jest super nie tylko z względu na mniejsze generowanie wilgoci. Polecam ten zakup.

    Z wymianą prefiltrów poczekaj trochę dłużej, niech się zużyje przynajmniej 30% i wtedy wymień prefiltr.
    U mnie w 1,5 miesiąca skoczyło z 50% do 80%. Chyba za rzadko ścieram kurze i wszystko w wentylację idzie.
    Owczar, to z pewnością nie pochodzi z czerpnii jak sugerowałeś. W takim przypadku miałbym przytkane oba filtry. U mnie na czerpni prefiltr robi się ciemny (jakby sadzę łapał chociaż wokół nie mam kopciuchów), natomiast na wywiewie jest szary, jak z worka od odkurzacza.

  17. #437
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W tym roku mamy wyjątkowo wysoką wilgotność w październiku. W zeszłym już nawilżacz działał od czasu do czasu.

    U mnie na nawiewie też robi się czarny, a na wywiewie szary. Ale ja zmieniam go raz na rok. Nie zmieniam prefiltra, nie wyjmuję, a po roku użytkowania po wymianie zużycie energii jest identyczne jak przed wymiana.

    Na wywiewie znajduje się to co co produkujemy w domu, plus to co do niego wpada. Im bardziej ograniczymy napływ pyłów, tym mniej będziemy ich usuwać.
    Dodatkowy plus, to prawie całkowity brak kurzu.

    Gdybym miał zaglądać do centrali tak często, to by mi się odechciało tej wentylacji

    Tak wyglądają filtry u mnie po roku:
    https://photos.app.goo.gl/qpbHdonJKYTeVjKN7

  18. #438

    Domyślnie

    Pamiętajcie Koledzy, że ERV nie wtłoczy do pomieszczeń wilgotności większej niż wyciąga, chyba, że na zewnątrz wilgotność bezwzględna jest o wiele większa.
    Dlatego nawet w przypadku stosowania wymiennika entalpicznego, wilgotność w domu zawsze jest mniejsza niż gdyby nie stosować wentylacji.
    W związku z czym problem/słowa "Co do wilgotności - wszyscy ostrzegali przed zbyt suchym powietrzem, wręcz dominuje narracja o konieczności stosowania erv. Nie spodziewałem się problemów w drugą stronę." - są spowodowane wysoką wilgotnością na zewnątrz, a nie zastosowanym wymiennikiem.

  19. #439
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.330
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wello Zobacz post
    Dlatego nawet w przypadku stosowania wymiennika entalpicznego, wilgotność w domu zawsze jest mniejsza niż gdyby nie stosować wentylacji.
    Dodaj, że chodzi o wilgotność bezwzględną. I jest od tego wyjątek - osuszanie (klimą lub osuszaczem).

  20. #440
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał wello Zobacz post
    "Co do wilgotności - wszyscy ostrzegali przed zbyt suchym powietrzem, wręcz dominuje narracja o konieczności stosowania erv. Nie spodziewałem się problemów w drugą stronę." - są spowodowane wysoką wilgotnością na zewnątrz, a nie zastosowanym wymiennikiem.
    No nie do końca. Wilgotność bezwzględna na zewnątrz jest niższa niż w domu. Gdyby nie odzywkiwać teraz wilgotności w domu byłaby zdecydowanie niższa. Dzisiaj w nocy najniższa wilgotność na zewnątrz 6,5g/m3. W domu nie spada poniżej 10g.
    Wilgotność w domu podąża do tej na nawiewie plus zyski bytowe. Jeśli na nawiewie miałbym 6,5g zamiast 10g jak teraz, to wilgotność byłaby niższa.

    ERV działa na wartość wilgotności bezwzględnej jak filtr dolnoprzepustowy.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 22 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony