dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie Refleksole zewnętrzne typu screen

    Zakładam nowy wątek, choć jest zbiorczy o roletach, ale znalezienie w nim potem interesującej informacji graniczy z cudem - sam próbowałem 2 lata temu.

    Przed budową byliśmy zdecydowani na rolety - których podstawowym zadaniem byłaby ochrona od słońca latem - duże przeszklenia w domu. Zwykłe rolety chornią też przed zimnem i wiatrem - co jest niewątpliwą zaletą. Mogą też całowicie zaciemnić pomieszczenia.

    Jednak nasze wakacyjne doświadczenia z roletami są niezbyt przyjemne. Owszem, na noc jest to bardzo dobre rozwiązanie, ale w ciągu dnia siedzenie w półmroku jest mało przyjemne, a rolety miały być uzupełnieniem chłodzenia pasywnego.

    Przypadkowo trafiliśmy na refleksole - była dość intensywna kampania Fakro w TV.
    Opinii użytkowników było jak na lekarstwo ale po obejrzeniu na żywo zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie.

    Mieszkamy z refleksolami pierwszy sezon, ale testy były robione już podczas wukończenia rok temu podczas upałów.
    Redukcja energii z zewnątrz jest ogromna, a jednocześnie wnętrza są cały czas jasne.

    Nawet siedząc tuż przy oknie, na które bezpośrednio świeci słońce nie czuć żadnego grzania od tej strony. Podłoga i meble się nie nagrzewają.

    Na noc refleksole są opuszczane jako "firanki". W jasnym kolorze zapewniają akceptowalne minimum intymności (nie posiadamy firan).

    Myją się łatwo wodą pod ciśnieniem.

    Na potwierdzenie pare zdjęć kamerą termowizyjną.

    Podłoga ogrzewana przez słońce bezpośrednio:


    Ta sama strona przez refleksol:


    I dwa okna - po lewej (to mniejsze jasne okno) z odsłoniętym refelksolem, po prawej zasłonięty:


    Dodatkowo dorobiłem podążanie za słońcem, dzięki czemu maksymalizuję ilość światła w domu niezależnie od pogody i strony, z której świeci słońce.

    U siebie mamy refleksole SELT i tkaninę serge Serge 600, kolor White-White 02002 - im jaśniejsza, tym większa skuteczność w dzień i lepsza intymnośc w nocy.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 24-06-2020 o 10:39
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  2. #2

    Domyślnie

    Wrzucisz zdjęcia jak to wygląda na żywo? I jaki jest koszt na średnio na okno?
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W dzień od wewnątrz:



    W dzień od zewnątrz:


    Filmik jak napięte są w wersji ZIP:
    https://photos.app.goo.gl/YTnxxcKgQJtmosze7

    W nocy z zewnątrz widac jak przez firanę. Widać osoby itd, ale bez szczegółów.

    Wyszło 24k za 12 sztuk z silnikami elero bez sterownika - to sobie dorabiałem sam.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 24-06-2020 o 13:25
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #4
    Okna dachowe Fakro - polski producent, drugi producent na świecie Fakro - produkujemy okna dachowe, schody strychowe, świetliki, rolety, żaluzje, markizy oraz wyposażenie dodatkowe na Twoje poddasze. Czekamy na pytania... www.fakro.pl Nowy Sącz, Polska i świat

    Domyślnie

    Dzień dobry, markizy są bardzo praktycznym dodatkiem szczególnie w upalne letnie dni. Do okien fasadowych są to markizy VMZ. Dostępne są w różnych kolorzach zarówno materiałów jak i profili prowadnic, dzięki czemu można je kolorystycznie dostosować do całego budynku.

    Istnieje również markiza do okien dachowych. Jest to produkt o nazwie AMZ, który chroni przed upałem nasze poddasza.

    Oprócz skutecznej ochrony przed upałem, markizy VMZ i AMZ od FAKRO ograniczają powstawanie szkodliwych dla naszych oczu refleksów na ekranach telewizorów, komputerów itp. Jednocześnie nie zaciemniają zbytnio pomieszczenia.

    Informacyjnie dołączam zdjęcia markiz VMZ FAKRO w ciemnym kolorze - z zewnątrz budynku oraz od strony pomieszczenia.

    Załącznik 445920Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	VMZ Solar 2018 08 4 (www)2.jpg
Wyświetleń:	151
Rozmiar:	96,5 KB
ID:	445922

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	VMZ Solar 2018 08 2 (www)2.jpg
Wyświetleń:	111
Rozmiar:	95,8 KB
ID:	445923
    infolinia 18 444 0 400
    [email protected]

    Z poważaniem
    Ekspert FAKRO

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post

    Wyszło 24k za 12 sztuk z silnikami elero bez sterownika - to sobie dorabiałem sam.
    One są takie nieprzejrzyste od środka jak na zdjęciu, czy w rzeczywistości widać więcej?

    Sa przykręcane do ramy? Bo niestety to mnie do nich zniechęca.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W rzeczywistości widać więcej - wszystko zależy od światła na zewnątrz i wewnątrz oraz od koloru tkaniny. Ciemna widać mniej, ale nocą też widać wszystko.

    Tak, do ramy. Ale nie powoduje to mostków termicznych - sprawdzane kamerą.

    Jeśli chodzi o ochronę przed słońcem, to ciężko o złoty środek. Mi zależało na ochronie przed przegrzaniem bez straty światła. Żaluzje fasadowego są też fajną opcją, ale algorytmy sterowania są już o wiele bardziej złożone. No i przy sloncu, które jest niżej, musimy je prawie całkiem przysłonić.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to cenna informacja o braku mostków. Minęło 5 lat, więc gwarancja na okna chyba się skończyła. Musze sprawdzić w dokumentach.

  8. #8

    Domyślnie

    Czy ich montaż wymaga cofnięcia nadproża tak jak przy roletach zewnętrznych w celu minimalizacji mostków czy nie?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dobrze jest cofnąć. Ja tego nie zrobiłem i montowałem je na dystansach 5cm, żeby pod kasety włożyć styropian - ale byłoy kombinacje alpejskie. Jest jeszcze wersja z boxem izolowanym - wtedy nie ma konieczności cofać nadproża - choć taniej wyjdzie je pewnie cofnąć jeśli jesteśmy na etapie budowy. Wersje box z izolacją były sporo droższe.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja już jestem na etapie dachu, więc za późno na cofanie nadproży.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To zostają kasety z izolacją jako opcja.

  12. #12

    Domyślnie

    Rozumiem, że masz refleksole podtynkowe @Owczar? Czy mógłbyś wrzucić jakieś zdjęcie, jak to się prezentuje już z elewacją?
    Pytam gdyż sam dość niespodziewanie stanąłem przed zakupem takich refleksoli a te podtynokwe są jednak trochę droższe, a i ciekawi mnie czy nie ma problemu z późniejszym ich ew. serwisowaniem.

  13. #13

    Domyślnie

    Przecież są zdjęcia w tym wątku
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jest dobry dostęp. I prowadnicę i cały napęd można wyjąć.

    https://photos.app.goo.gl/ZRDD9YdW1bPFiZYe6

  15. #15

    Domyślnie

    Dziękuję, o coś takiego mi właśnie chodziło.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar davidcie
    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    14

    Domyślnie

    @Owczar, dzięki wielkie za konkrety. Temat mimo upływu czasu wciąż dość niszowy więc każda konkretna poparta pomiarami i fotkami opinia jest bardzo cenna. Zechciałbyś wypowiedzieć się jak po dwóch latach się to spisuje?

    Pytam bo mamy chyba podobne kryteria wyboru, tzn. redukcja energii wpadającej niekontrolowanie do środka bez więziennego półmroku i ściany za oknem – w przypadku korzystania w trakcie pobytu domowników w ciągu (ciepłego) dnia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony