dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    JacekF

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Słupsk
    Posty
    167

    Domyślnie Murek oporowy - proszę o wskazówki

    Dzień dobry. Mam problem z wodą opadową która wpływa do mnie z sąsiedniej działki (łąka). Woda wpływa na odcinku ok 20m i wypływa na drogę gminną. Nie mam jeszcze płotu i od tej strony chciałbym zrobić murek który będzie barierą dla wody i pozwoli jej już z działki sąsiada spłynąć w stronę drogi.
    Mam do was kilka pytań:
    1 - na jaką głębokość zrobić ten murek? Myślałem o ok 1m ale nie wiem czy to nie za głęboko. Teren to głównie glina. Murek myślę wystawić ponad grunt ba ok 25-30cm.
    2 - jak myślicie z czego najlepiej postawić taki mur? Czy zrobić go z pustaków szalunkowych czy może zrobić wykop, wyłożyć folią i zalać betonem. Druga opcja chyba będzie droższa?
    3 - myślę od strony sąsiada murek zabezpieczyć folią kubełkową. Czy to wystarczy czy może użyć czegoś innego?

    Dziękuję za wszystkie sugestie.
    Ostatnio edytowane przez JacekF ; 30-06-2020 o 20:47

  2. #2

    Domyślnie

    A nie lepiej od strony tej łąki wykonać płot z podmurówką na wys. tych 30 cm? Będzie również blokowało napływ wody a nie robić 2x. Podmurówka między słupkami na głębokości 30 cm w ziemi wystarczy a słupki ok 80 cm. Folia wydaje mi się zbyteczna jeśli to jest woda tylko z opadów.
    Ostatnio edytowane przez sacha ; 30-06-2020 o 22:34
    myślenie jest przyszłością

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    JacekF

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Słupsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Chciałem wkopać ten murek w ziemię i dać folię z tego względu że na granicy kilka lat temu rosły choinki a teraz dodatkowo właśnie w tym miejscu szaleją nornice i podczas deszczu w kilku miejscach właśnie przez te tunele wybija woda. Nie wiem na jakiej głębokości są te tunele dlatego chciałbym zrobić murek trochę głębiej.
    Chciałbym zrobić to tak by murek zrobić na 4 pustaki szalunkowe. 3 pustaki w ziemię + 1 pustak powyżej gruntu. Słupki można osadzić niżej. Nie wiem tylko czy te 70cm w ziemię wystarczy. Chodzi mi tu głównie o wymrażanie w zimę.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekF Zobacz post
    Chciałem wkopać ten murek w ziemię i dać folię z tego względu że na granicy kilka lat temu rosły choinki a teraz dodatkowo właśnie w tym miejscu szaleją nornice i podczas deszczu w kilku miejscach właśnie przez te tunele wybija woda. Nie wiem na jakiej głębokości są te tunele dlatego chciałbym zrobić murek trochę głębiej.
    Chciałbym zrobić to tak by murek zrobić na 4 pustaki szalunkowe. 3 pustaki w ziemię + 1 pustak powyżej gruntu. Słupki można osadzić niżej. Nie wiem tylko czy te 70cm w ziemię wystarczy. Chodzi mi tu głównie o wymrażanie w zimę.
    Zrobisz ja zechcesz i też będzie dobrze. Nornice swoje korytarze nie robią głębiej jak te 30 cm - \dotyczy terenu ziemi ornej\, W specyficznych warunkach suchych/ -bo takie lubi nornica/ głębiej.Grunt zamarza w zależności od wilgotności, struktury i strefy położenia. Co zwięzłe i mokre zamarza głębiej. Z pustaków będzie drożej - lany beton taniej. Wystarczy wykopać rowek na 20 cm szeroki , dać tą folię i wypełnić betonem.Jeśli słupki będą głębiej od reszty, to każdy słupek z 2 stron trzeba zdylatować aby mróz swobodnie mógł przemieszczać te odcinki.
    myślenie jest przyszłością

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony