dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Garaż - skropliny.

    Cześć wszystkim. Od jakiegoś czasu przeglądam forum i jak do tej pory udawało mi się rozwiązać wszystkie moje problemy na podstawie istniejących tematów. Dzisiaj nie znalazłem odpowiedzi, więc pora poprosić Was o pomoc.
    Posiadam garaż/warsztat wolnostojący w którym co roku pojawia się problem skroplin pod dachem kiedy temperatury oscylują w okolicach 0 stopni. Kiedy temperatura powietrza spada na dachu widać szron zarówno na zewnątrz i trochę wewnątrz. Kiedy rano przyświeci słońce szron się topi i kapie. Dach jest dwuspadowy konstrukcji drewnianej pokryty blachą. Garaż nie jest ogrzewany, ani ocieplony.
    Z budowy została mi folia fundamentowa i chciałbym ją wykorzystać do "podbicia" dachu tak aby skropliny były odprowadzane na zewnątrz budynku. Akurat mam tyle, że powinno starczyć i szerokość w sam raz aby pasowała między deski. Zda to egzamin? Szukałem innych folii typowo pod dach, ale nie ma tak wąskich jak potrzebuję (50cm).
    Tych skroplin też nie jest jakoś bardzo dużo, ale jednak coś tam kapie i jak trafi na maszyny i narzędzia to nie wpływa na nie korzystnie.
    Wiadomo, że najlepiej rozebrać i zrobić nowy jak należy, ale są teraz inne wydatki z większym priorytetem.

  2. #2

    Domyślnie

    Fizyka wilgoć w kontakcie z zimnym wytrąca się w postaci stałej na tej blasze od zewnątrz i od środka. Ogać styropianem nawet cienkim te 5cm starczy aby nic nie kapało. Klej na piankę, i dopiero to zakryj, folią dla estetyki

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Popraw wentylację.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Popraw wentylację.
    Wentylacja w tym przypadku nic nie da.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał samtus Zobacz post
    Cześć wszystkim. Od jakiegoś czasu przeglądam forum i jak do tej pory udawało mi się rozwiązać wszystkie moje problemy na podstawie istniejących tematów. Dzisiaj nie znalazłem odpowiedzi, więc pora poprosić Was o pomoc.
    Posiadam garaż/warsztat wolnostojący w którym co roku pojawia się problem skroplin pod dachem kiedy temperatury oscylują w okolicach 0 stopni. Kiedy temperatura powietrza spada na dachu widać szron zarówno na zewnątrz i trochę wewnątrz. Kiedy rano przyświeci słońce szron się topi i kapie. Dach jest dwuspadowy konstrukcji drewnianej pokryty blachą. Garaż nie jest ogrzewany, ani ocieplony.
    Z budowy została mi folia fundamentowa i chciałbym ją wykorzystać do "podbicia" dachu tak aby skropliny były odprowadzane na zewnątrz budynku. Akurat mam tyle, że powinno starczyć i szerokość w sam raz aby pasowała między deski. Zda to egzamin? Szukałem innych folii typowo pod dach, ale nie ma tak wąskich jak potrzebuję (50cm).
    Tych skroplin też nie jest jakoś bardzo dużo, ale jednak coś tam kapie i jak trafi na maszyny i narzędzia to nie wpływa na nie korzystnie.
    Wiadomo, że najlepiej rozebrać i zrobić nowy jak należy, ale są teraz inne wydatki z większym priorytetem.
    Rozwiązaniem będzie jak w każda parę krokwi dasz membranę dachową.
    Folia budowlana nie nada się.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Wentylacja w tym przypadku nic nie da.
    Czemu nie?
    Mam blaszaka dziurawego jak durszlak - zero skraplania.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Rozwiązaniem będzie jak w każda parę krokwi dasz membranę dachową.
    Folia budowlana nie nada się.
    Czemu się nie nada? Chodzi o to aby wilgoć powietrza z wnętrza przechodziła przez membranę na zewnątrz? Ogólnie w budynku jest raczej sucho, wentylacja też ok - 2 kratki w przeciwległych ścianach budynku. Dodatkowo pomiędzy murłatą a blachą jest szczelina ok 2 cm więc blacha jest wentylowana. Zauważyłem, że przy samych deskach, do których mocowana jest blacha skropliny nie występują. Chciałem właśnie między tymi deskami przybić folię tak aby odprowadzała skropliny na zewnątrz nad murłatą. I dopiero wtedy od wewnątrz dać styropian między krokwie.
    Na oknie czy innych powierzchniach wewnątrz budynku woda nię nie skrapla, więc to raczej nie wina wentylacji i punktu rosy, tylko szronu i jego topnienia - problem występuje wyłącznie kiedy temperatura nocą spada poniżej zera, a rano słońce grzejąc dach roztapia szron.
    Nie jestem ekspertem, może się mylę, ale tak wyszło z mojej dedukcji
    Do samej blachy też styropianu nie przykleję, bo nie ma miejsca - konstrukcja wygląda tak, że są krokwie co ok 80cm, na to łaty co ok 40-50cm, na łatach deski poprzecznie do łat co ok 40-50 cm i dopiero na to blacha.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał samtus Zobacz post
    wentylacja też ok - 2 kratki w przeciwległych ścianach budynku. Dodatkowo pomiędzy murłatą a blachą jest szczelina ok 2 cm więc blacha jest wentylowana.
    Kalenica otwarta? Jak nie, to ciepłe powietrze jest tam uwięzione, schładza się a wilgoć w nim zawarta skrapla się.

    Membrana nie zrobi różnicy, bo wilgoć przez nią przeniknie i skropli się tam, gdzie przed jej montażem.
    Folia zrobi taką różnicę, że wilgoć będzie skraplała się na niej - i jak nią zakryjesz tę 2cm szczelinę, to będzie jej jeszcze więcej.

  9. #9

    Domyślnie

    Aby powstał szron w środku musi być źródło wilgici, mam garaż blaszak jako graciarnia, bez wentylacji i szronu nigdy nie ma. Pozbądź się wilgoci.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    He he u mnie kapie z blaszanego pokrycia wiaty. Wentylacja super, wilgotność jednakowa i nad dachem i pod dachem a i tak się skrapla. No i niech ktoś powie dlaczego?

  11. #11

    Domyślnie

    Hm..... kup puszki painki wysokoprężnej drabinę i do roboty. Wazuup wskazuje co i jak:
    https://www.youtube.com/watch?v=KtzbHlMzs5s

    Drugi to już estetyka tobie puszki spraju z dowolną farbą starczą

  12. #12

    Domyślnie

    Widzę, że ile ludzi tyle opinii. Chyba zwyczajnie wezmę podbiję to folią tak jak zakładałem w kilku "przęsłach" i zobaczę czy zda to egzamin. Folię mam tacker i zszywki też, więc w najgorszym wypadku stracę tylko trochę czasu. Jak zadziała to podbiję całość, jak nie to będę kombinować dalej.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał samtus Zobacz post
    Widzę, że ile ludzi tyle opinii. Chyba zwyczajnie wezmę podbiję to folią tak jak zakładałem w kilku "przęsłach" i zobaczę czy zda to egzamin. Folię mam tacker i zszywki też, więc w najgorszym wypadku stracę tylko trochę czasu. Jak zadziała to podbiję całość, jak nie to będę kombinować dalej.
    Czy jest wentylacja super czy jej nie ma skropliny przy dużej różnicy temperatur będą zawsze występować.
    Widzę że jesteś uparty na tą folię, zrobisz gorzej aniżeli jej byś nie położył. Oczywiście na efekt uboczny będziesz musiał poczekać bo od razu się nie objawi ale uwierz mi, to nie jest dobry pomysł.
    Chcesz mieć w miarę poprawnie to zastosuj membranę dachową wysokoparoprzepuszczalną.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.280

    Domyślnie

    Czy garaż ma wylewkę betonową czy klepisko? Jeśli nie ma posadzki z lanego betonu, to wilgoć jest z parującego gruntu. Żadne sztuczki z folią i membranami pod dachem nie pomogą jeśli nie odetniesz źródła wilgoci.

  15. #15

    Domyślnie

    Tak jest wylewka, zawsze sucha, jak cała reszta pomieszczenia. Tak jak pisałem jedyne źródło wilgoci, to powietrze z zewnątrz, które wentyluje blachę i powstaje szron tak jak np. na samochodach czy innych konstrukcjach stalowych znajdujących się na zewnątrz.
    W środku też mam pełno stalowych (w tym blaszanych) przedmiotów i szronu nie ma.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał samtus Zobacz post
    Tak jest wylewka, zawsze sucha, jak cała reszta pomieszczenia. Tak jak pisałem jedyne źródło wilgoci, to powietrze z zewnątrz, które wentyluje blachę i powstaje szron tak jak np. na samochodach czy innych konstrukcjach stalowych znajdujących się na zewnątrz.
    W środku też mam pełno stalowych (w tym blaszanych) przedmiotów i szronu nie ma.
    Wystaw te przedmioty na zewnątrz to zobaczysz czy nie będzie na nich szronu.. Pisałem wcześniej, fizyka sie kłania.
    I nie ma znaczenia czy posadzka jest lana czy to czysta ziemia, szron będzie zawsze występował po wewnętrznej i zewnętrznej stronie.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał samtus Zobacz post
    Tak jest wylewka, zawsze sucha, jak cała reszta pomieszczenia. Tak jak pisałem jedyne źródło wilgoci, to powietrze z zewnątrz, które wentyluje blachę i powstaje szron tak jak np. na samochodach czy innych konstrukcjach stalowych znajdujących się na zewnątrz.
    W środku też mam pełno stalowych (w tym blaszanych) przedmiotów i szronu nie ma.
    Wystaw te przedmioty na zewnątrz to zobaczysz czy nie będzie na nich szronu.. Pisałem wcześniej, fizyka sie kłania.
    I nie ma znaczenia czy posadzka jest lana czy to czysta ziemia, szron będzie zawsze występował po wewnętrznej i zewnętrznej stronie.

  18. #18

    Domyślnie

    U mnie w blaszaku nie ma szronu od środka. Może to kwestia szczeliny wentylacyjnej pod połacią, której nie mam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony