Witam

Mam następujące zapytanie.

Jest dom, gdzie instalacja elektryczna jest powiedzmy standardowa. Planowany jest system KNX. I jeśli ze sterowaniem oświetleniem i roletami nie ma problemu bo będzie to częściowo załatwione przez aktory w rodzielni a częściowo przez aktory dopuszkowe to mam problem z monitorowaniem, sterowaniem gniazdem elektrycznym.

Niestety, jak to w standardowej instalacji mam po kilka gniazdek elektrycznych na jednym obwodzie

Umyśliłem sobie cos takiego. Pralka kończy pranie, w gniazdku, gdzie jest podłączona pralka występuje zanik poboru mocy, aktor to ,,widzi,, następnie sensor ruchu ,,widzi,, w którym jestem pomieszczeniu i informuje mnie zmiana barwy oświetlenia w tym pomieszczeniu, ze pranie skończone.

NIestety nie wiem jak monitorować to konkretne gniazdko elektryczne bo jak powiedziałem nIe mogę użyc aktora w rozdzielni, bo w obwodzie jest kilka gniazdek i jeśli będą inne urządzenia wpięte w gniazdka na tym samym obwodzie to nie będzie wykryte zakończenie poboru mocy przez gniazdko z wpietą pralką

Fajnie ma to rozwiązane Fibaro, ma dedykowane gniazdka ścienne z serii Walli, które pracują na Z-Wave. I tu umyśliłem sobie, że zintegruję Z-wave z KNX. NIestety znalazłem tylko jedno urządzenie pozwalające na integrację. Jest to server Thin-KNX Z-Wave. Myślę, że z jego pomocą mój pomyśl by wypalił. Ale...już jeden serwer w systemie będzię: Smart Visu z Junga. I teraz drugi server to prawie dublowanie funkcji i niepotrzebny wydatek..myślę, że około 4000zł.

Mam nadzieję, ze jest jakies rozwiązanie mojego problemu Jak monitorowac gniazdko elektryczne w KNX w standardowej instalacji. Kurde skoro ktoś pomyślał o standardowych instalacjach i aktorach dopuszkowych do oświetlenia rolet, to czemu nie ma czegoś takiego dla gniazdek elektrycznych?

Pozdrawiam