dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe- temperatura

    Witam serdecznie,
    proszę o poradę, bo jestem zielona w temacie

    W wynajmowanym mieszkaniu mam ogrzewanie podłogowe- jak widać na zdjęciu poniżej.
    Nie ma przy tym żadnego termometru, temperaturę trzeba ustawiać na wyczucie, co jest nie lada wezwaniem- przynajmniej dla mnie
    Wiem od sąsiadów, że mają domontowane termometry i bez problemu ustawiają sobie pożądaną temperaturę w danym pokoju.

    Dodam, że zależy mi na tym, aby nie ingerować w instalację (np. zmiana zaworów), bo musiałabym wzywać specjalną firmę, z którą spółdzielnia ma podpisaną umowę, brać od nich towar itd. (nie mieszkam w Polsce, trochę inaczej u mnie to wygląda). Znalazłam gdzieś na internecie, że jest termometr tarczowy mocowany bezpośrednio do rury- tylko czy to spełni swoją funkcje?
    Chodziło mi o coś takiego: https://5.allegroimg.com/s720/0322bb...b9c90ff7e52f15

    Zdjęcie instalacji:


    Proszę o wyrozumiałość, bo kompletnie się na tym nie znam.
    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie, porady i tłumaczenia

    Pozdrawiam.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Żadna ingerencja nie jest potrzebna, potrzebujesz tylko kilku dni żeby to ustawić metodą prób i błędów. Ale w sezonie grzewczym.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #3

    Domyślnie

    To zależy.
    Jeżeli czynnik dostarczany do rozdzielacza jest sterowany pogodowo, to faktycznie wystarczy regulacja przepływów.
    Ale jeśli t. czynnika jest stała w okresie zimowym to może być ciężko. Na focie brak jakichkolwiek elementów sterujących/mieszających, jest tylko ciepłomierz.

    Ps. Jeżeli lokalizacja to DE i mieszkanie w dużym budynku, to jednak prawdopodobnie mamy tu przypadek pierwszy, czyli bez problemu i inwestycji da się to wyregulować. Na necie (i na tym forum) jest multum instrukcji jak to zrobić.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    No właśnie - założyłem że do rozdzielacza trafia woda z jakiegoś węzła cieplnego i jej temperatura jest regulowana na innym poziomie.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    To zależy.
    Jeżeli czynnik dostarczany do rozdzielacza jest sterowany pogodowo, to faktycznie wystarczy regulacja przepływów.
    Ale jeśli t. czynnika jest stała w okresie zimowym to może być ciężko. Na focie brak jakichkolwiek elementów sterujących/mieszających, jest tylko ciepłomierz.

    Ps. Jeżeli lokalizacja to DE i mieszkanie w dużym budynku, to jednak prawdopodobnie mamy tu przypadek pierwszy, czyli bez problemu i inwestycji da się to wyregulować. Na necie (i na tym forum) jest multum instrukcji jak to zrobić.
    Pojęcia nie mam jak dostarczany jest czynnik. Aczkolwiek na początku maja mieliśmy załączone ogrzewanie i działało
    Tak lokalizacja to DE, blok mieszkalny, w piwnicy nie ma żadnego kotła czy czegoś podobnego, więc wnioskuję, że wszystko jest dostarczane z ciepłowni...

    Wyregulować? Jak?
    Tylko metodą prób i błędów czy jednak da się zamontować jakiś termometr?
    Nie wiem, jak to u innych sąsiadów wygląda, ale mają pomontowane termometry, tak przynajmniej mówili.
    Dlatego też chciałam sobie ułatwić życie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Żadna ingerencja nie jest potrzebna, potrzebujesz tylko kilku dni żeby to ustawić metodą prób i błędów. Ale w sezonie grzewczym.
    Wiadomo

    Dziękuję za odpowiedzi

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał germanka Zobacz post
    Wyregulować? Jak?
    :
    Przepływami. Żeby było łatwiej, należałoby wstawić rotametry.

    Cytat Napisał germanka Zobacz post
    Nie wiem, jak to u innych sąsiadów wygląda, ale mają pomontowane termometry, tak przynajmniej mówili.
    Dlatego też chciałam sobie ułatwić życie
    :
    Mają zamontowane termostaty, nie termometry. Oczywiście, że możesz również zamontować u siebie. Zwykły dwustanowy, który sterowałby elektrozaworem na wejściu wody do belki.
    Ostatnio edytowane przez mistalova ; 13-07-2020 o 15:13
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony