dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Nowa instalacja polskie panele pytania

    Witam.
    Chcę założyć PV
    Dostałem ofertę z panelami ML max 330W i inwerterem sofar 3 fazy ok 4kw (modelu nie znam)
    Panele 13szt (4290W) rozłożone 7szt wschód 6szt zachod dwa stringi.
    Bez optymalizatorów. Zacienień brak. Dach 30st dachówka.

    Koszt 20tys brutto.

    Pytania mam odnośnie optymalizatorów. Czy są potrzebne, instalator twierdzi że nie.
    Dużo naczytałem się kwestii wyłączania falownika z powodu przekroczenia napięcia 253V ale większość dotyczyła falowników 1 fazowych. Niektórzy pisali, że optymalizatory pomagają, inni że już taki urok. Chciałabym żeby ktoś mi podpowiedział co robić. Jeśli dojdzie 13szt optymalizatorów to koszt robi się dodatkowo 2800zl

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał djibiza Zobacz post
    Witam.
    Chcę założyć PV
    Dostałem ofertę z panelami ML max 330W i inwerterem sofar 3 fazy ok 4kw (modelu nie znam)
    Panele 13szt (4290W) rozłożone 7szt wschód 6szt zachod dwa stringi.
    Bez optymalizatorów. Zacienień brak. Dach 30st dachówka.

    Koszt 20tys brutto.

    Pytania mam odnośnie optymalizatorów. Czy są potrzebne, instalator twierdzi że nie.
    Dużo naczytałem się kwestii wyłączania falownika z powodu przekroczenia napięcia 253V ale większość dotyczyła falowników 1 fazowych. Niektórzy pisali, że optymalizatory pomagają, inni że już taki urok. Chciałabym żeby ktoś mi podpowiedział co robić. Jeśli dojdzie 13szt optymalizatorów to koszt robi się dodatkowo 2800zl
    Optymalizatory same zużywają również prąd, jest to zło konieczne. Jeżeli nie masz potrzeby ich instalowania to tego nie rób, Nie swędzi to nie drap

  3. #3

    Domyślnie

    w kwestii przekroczenia napięcia w sieci zasilającej to opty nic tu nie pomoże, tu potrzeba dobrze dobranej instalacji od przyłącza do falownika

  4. #4

    Domyślnie

    Ok, a kwestia zabezpieczenia ppoż chodzi o eliminacje napięcia na panalech w dzień w przypadku pożaru dachu. Czysto teoretycznie. Wtedy tylko opty czy są jakieś inne metody?

  5. #5

    Domyślnie

    Ale jakie opty?, skoro planujesz falownik sofar to opty do niego nie wyeliminują napięcia DC, trzeba by tu zrobić jakiś system zwierający stringi, natomiast solar edge z optymalizatorami to tak, po odłączeniu AC napięcie na module wyniesie ok 1 V

  6. #6

    Domyślnie

    Panele Selfa 335W 14szt
    Falownik sofar solar 4.4 ktl-x 3 fazy
    Kable solarne 6mm2
    Reszta 5x4mm2
    Zabezpieczenia i skrzynki Schrack
    Złącza mc4 oryginalne sprawdzałem sam
    Uziom od falownika max 10ohm
    Konstrukcja corab

    Cena 20.800zl

    Możliwość na panelach ML system 330W w tej samej cenie.

    Druga opcja na falowniku solaredge 4kW i optymalizatorach.
    Cena 24.000zl

    Firma PMB energia z Kórnika k.Poznania

    Przypomnę. Dach wschód - zachód
    Kusi mnie pierwsza opcja.
    Druga bezpieczniejsza bo napięcie na panelach redukowane do zera po wyłączeniu lub awarii falownika.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał djibiza Zobacz post
    Panele Selfa 335W 14szt
    Falownik sofar solar 4.4 ktl-x 3 fazy
    Kable solarne 6mm2
    Reszta 5x4mm2
    Zabezpieczenia i skrzynki Schrack
    Złącza mc4 oryginalne sprawdzałem sam
    Uziom od falownika max 10ohm
    Konstrukcja corab

    Cena 20.800zl

    Możliwość na panelach ML system 330W w tej samej cenie.

    Druga opcja na falowniku solaredge 4kW i optymalizatorach.
    Cena 24.000zl

    Firma PMB energia z Kórnika k.Poznania

    Przypomnę. Dach wschód - zachód
    Kusi mnie pierwsza opcja.
    Druga bezpieczniejsza bo napięcie na panelach redukowane do zera po wyłączeniu lub awarii falownika.
    Ja mam prawie identyko z tym że panele słabsze sunlink 280w reszta się zgadza i cena 17900

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał djibiza Zobacz post
    Druga opcja na falowniku solaredge 4kW i optymalizatorach.
    [...]
    Druga bezpieczniejsza bo napięcie na panelach redukowane do zera po wyłączeniu lub awarii falownika.
    Pytanie, czy firma ogarnia SolarEdge. Szkoda, żeby się uczyli na Tobie. A 14 paneli to praktycznie minimum do SE. Jeśli montowali mało SE, to albo bym poszukał innej firmy, albo wziął typowy falownik.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Ja mam prawie identyko z tym że panele słabsze sunlink 280w reszta się zgadza i cena 17900
    Ładnie to działa? Faktycznie w rozrachunku rocznym to tylko opłaty stałe?

    I ostatnie pytanie. Selfa czy ML system? Biorę pod uwagę te dwie firmy z racji gwarancji. Przykładowo firma montażowa znika z rynku. Zostaje mi Selfa lub ML bezpośrednio reklamować no i corab też jako dystrybutor więc zawsze cień nadziei, że gwarancja będzie za 10 lat

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał djibiza Zobacz post
    Panele Selfa 335W 14szt
    ...
    Druga opcja na falowniku solaredge 4kW i optymalizatorach.
    ...
    Przypomnę. Dach wschód - zachód
    Uważałbym z SE przy małej liczbie paneli na różnych połaciach. Falownik SE wymaga dokładnie 750V. Rano (i wieczorem) będziesz miał zacienioną jedną stronę i panele praktycznie nie będą miały mocy (z 50 W pewnie) a do 750V wymaganych przez falownik oświetlona strona nie wyrobi nawet na optymalizatorach 80V (P404) i będziesz miał coś takiego: napięcie z jasnej strony 7*80V=560V i musisz dorobić 190V z zacienionej czyli 27V na panel. Ponieważ moc zacienionego panele to te ok. 50W, to możesz puścić prąd rzędu 2A (2A*27V~50W). Czyli w stringu masz prąd 2A i z oświetlonych paneli wyciśniesz 2A*80V=160W.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppred Zobacz post
    Uważałbym z SE przy małej liczbie paneli na różnych połaciach. Falownik SE wymaga dokładnie 750V. Rano (i wieczorem) będziesz miał zacienioną jedną stronę i panele praktycznie nie będą miały mocy (z 50 W pewnie) a do 750V wymaganych przez falownik oświetlona strona nie wyrobi nawet na optymalizatorach 80V (P404) i będziesz miał coś takiego: napięcie z jasnej strony 7*80V=560V i musisz dorobić 190V z zacienionej czyli 27V na panel. Ponieważ moc zacienionego panele to te ok. 50W, to możesz puścić prąd rzędu 2A (2A*27V~50W). Czyli w stringu masz prąd 2A i z oświetlonych paneli wyciśniesz 2A*80V=160W.


    W zasadzie już wybrałem zwykły sofar 4.4
    Tylko z panelami nie wiem czy w ogóle jest różnica czy to samo. Selfa vs. ML

    Czy montując teraz (za 2 tyg) przyjmuję że licznik będzie wymieniony za miesiąc, czyli końcówka sierpnia. Jak to się ma z rozrachunkiem z Enea. Będę dopłacał za prąd , który dobiorę z sieci czy rachunek będzie na koniec roku? Chodzi o to, że będę płacił ratę za PV i jeszcze za zużycie do Enea?
    Ostatnio edytowane przez djibiza ; 23-07-2020 o 16:36

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał djibiza Zobacz post
    Ładnie to działa? Faktycznie w rozrachunku rocznym to tylko opłaty stałe?

    I ostatnie pytanie. Selfa czy ML system? Biorę pod uwagę te dwie firmy z racji gwarancji. Przykładowo firma montażowa znika z rynku. Zostaje mi Selfa lub ML bezpośrednio reklamować no i corab też jako dystrybutor więc zawsze cień nadziei, że gwarancja będzie za 10 lat
    Działa bardzo dobrze i ma uzysk jak na razie >100% mocy nominalnej. Nie mam samych opłat stałych bo tego nie planowałem zależało mi na pokryciu zużycia w I strefie za część II płacę bo mi się to opłaca a pokrywanie PV zużycia taniego prądu to raczej łosiactwo.

    Zamiast brać mocniejsze panele i dopłącac do tego 2,5 tys wolałem za to założyć klimatyzator do ogrzewania obnizy mi on zużycie prądu o minimum 2000 kwh/rok. Zwrot z inwestycji bedzie szybszy niż z PV

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony