dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 7
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 124
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Z tego co ja rozumiem to w wątku nigdzie nie jest napisane że zasypują wymiennik żwirem. Autor wspominał że na wierzchu jest "czapka żwirowa" i zakładam że jest w najwyższym punkcie tego odwiertu. Obawiam sie że żwir podczas zasypywania móglby uszkodzić tego PEX'a
    Badania mówią o tym że należy to zasypywać zmoczonym piaskiem, mówią o tym wytyczne PORT PC oraz np opracowania takie jak: http://www.instsani.pl/556/sondy-spi...untowe-koszowe

    Inna sprawa że jeżeli sie mylę i tam w pionowym wymienniku jest rzeczywiście żwir to jest to pewnie "know-how" firmy i ja niechętnie bym się czymś takim dzielił
    No to jest chyba forum od propagowania wiedzy?? Każda z dużych firm które robią te gotowe systemy pokazuje filmiki jak to robią itd. Więc tutaj i tak taka tajemnica się nie utrzyma bo u każdego klienta skoro to robią to ten klient to widzi i może napisać jak to zrobili przecież Nawet filmik może nagrać Adam kiedyś był takim propagatorem wiedzy na tym forum a teraz czyżby kasa zmieniła człowieka? Ja chcę wykonać taki wymiennik sam u siebie i go odpowiednio osadowić gdyż mam do tego środki i dlatego pytam Zasypywanie gruntem rodzimym właśnie może wymiennik uszkodzić jeżeli w gruncie są jakieś nieciekawe frakcje - dlatego się stosuje żwir aczkolwiek podnosi to dodatkowo koszty oraz zmniejsza z tego co wiem odbiór ciepła przez wymiennik gdyż żwir źle przewodzi ciepło (szczególnie suchy)...

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.203

    Domyślnie

    Zasypuje się piaskiem.
    No, mozna pospółką.
    Na sam wierzch wsypuje się żwir.
    No i...
    NIE JA TO WIERCĘ!
    Jest osobna ekipa.
    Ja zajmuję się pompami i ich instalacją.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Zasypuje się piaskiem.
    No, mozna pospółką.
    Na sam wierzch wsypuje się żwir.
    No i...
    NIE JA TO WIERCĘ!
    Jest osobna ekipa.
    Ja zajmuję się pompami i ich instalacją.

    Adam M.
    Czyli gruntu rodzimego nie używa się tak jak myślałem? W efekcie jest efekt tego przepływu wody w pionie tak? Ja wiem, że nie wiercisz ale przecież wiesz co robią i chyba też Twoja głowa była w tym pomyśle na wymienniki koszowe? Schodzicie na 10m ppt z dołem tych wymienników? Jeżeli sam wymiennik będzie miał około 7-8 metrów i z góry zdejmujesz koparką z 1,5m do 2m po czym dopiero wiercisz to tak chyba wychodzi? Czy masz może dane co do suchego piasku? W sensie jak się sprawują takie wymienniki gdy mamy nie za ciekawy grunt typu suchy piasek?

  4. #64

    Domyślnie

    Nie ma to jak pogadać między sobą
    No ale tak jak wszystko kuleje i nie ma klientów . Zawsze to coś Może złapie się Jelenia a i firmę za darmochę się pochwali.
    W ubiegłym roku robił PC- tak pisał a w rzeczywistości to skladal w tym montuje .A co nas czeka za 1/2 roku lub za rok . Kto to wie.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  5. #65
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Nie ma to jak pogadać między sobą
    No ale tak jak wszystko kuleje i nie ma klientów . Zawsze to coś Może złapie się Jelenia a i firmę za darmochę się pochwali.
    W ubiegłym roku robił PC- tak pisał a w rzeczywistości to skladal w tym montuje .A co nas czeka za 1/2 roku lub za rok . Kto to wie.
    Twoje osobiste animozje do autora nic nie wnoszą do wątku. Masz z nim jakiś problem to pisz mu PW zamiast zaśmiecać temat.

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Nie ma to jak pogadać między sobą
    No ale tak jak wszystko kuleje i nie ma klientów . Zawsze to coś Może złapie się Jelenia a i firmę za darmochę się pochwali.
    W ubiegłym roku robił PC- tak pisał a w rzeczywistości to skladal w tym montuje .A co nas czeka za 1/2 roku lub za rok . Kto to wie.
    No jak widzę co Ty masz tam pomontowane? Jakąś pompkę powietrzną to Cię boli jak teraz nie hula?
    ps. sugerujesz, że ja i Adam to ta sama osoba??

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    No jak widzę co Ty masz tam pomontowane? Jakąś pompkę powietrzną to Cię boli jak teraz nie hula?
    ps. sugerujesz, że ja i Adam to ta sama osoba??
    O dziwo hula i to znakomicie. Nie zamierzam się tu chwalić bo ci co mają to wiedzą a ci co nie mają TAKICH to jak wejdą na forum i poczytają to zapewne wybiorą odpowiedni produkt. Jaki? A no taki jak większość ma. Były już sytuacje tej zimy aby to sprawdzić ( -18 ) i czekam na większe mrozy bo chcialem by sie grzałka wspomagająca załączyła ale PC jej nie potrzebuje. I podejrzewam że jej nie załączy bo mocy ma na tyle aby sobie radzić bez grzałki.
    Skoro jeden ni z gruchy ni z pietruchy zachwala wymienniki pionowe ktore tak na prawdę nie wiadomo jakiej są mocy i ile ich potrzeba . Drugi 70 latek skladał PC a teraz je instaluje u inwestorów. W dodatku malo na forum posiadaczy takowych wynalazków To jest oczywista oczywistość że posiadaczy PC Gruntowych jest mało bo większość zakłada PC PW -taka jest prawda.
    Mam nadzieję że z myśleniem u ciebie jest OK ? Weź wejdź na byle jaki wątek o PC i zobacz ile jest użytkowników ( posiadaczy ) PC PW
    Wkurza mnie nagabywanie na siłę swych produktów bo jak coś jest dobre to nie trzeba tego co miesiąc w kółko reklamować i podawać jeszcze nazwę Firmy. Jak produkt jest b.dobry to nie potrzebuje reklamy.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 07-02-2021 o 19:32
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #68
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    A jak tytułowe "to" działa?

    Nie jarzę tych koszy. Dlaczego te rurki takie skręcone blisko siebie.
    Przecież DZ wyciąga ciepło z gruntu więc mało ważne ile metrów bieżących ma rurka tylko ile gleby ma w swoim pobliżu. A to niewiele będzie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    A jak tytułowe "to" działa?

    Nie jarzę tych koszy. Dlaczego te rurki takie skręcone blisko siebie.
    Przecież DZ wyciąga ciepło z gruntu więc mało ważne ile metrów bieżących ma rurka tylko ile gleby ma w swoim pobliżu. A to niewiele będzie.
    Te koszowe może i by się sprawdzily jak by były zakopane w podmokłym terenie ( kurzawie ) lub bagnie
    Pytanie tylko po co to robić? Jak mamy wydajne PC PW.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  10. #70
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    A jak tytułowe "to" działa?

    Nie jarzę tych koszy. Dlaczego te rurki takie skręcone blisko siebie.
    Przecież DZ wyciąga ciepło z gruntu więc mało ważne ile metrów bieżących ma rurka tylko ile gleby ma w swoim pobliżu. A to niewiele będzie.
    Teoretycznie jak "to" działa opsał adam_mk. Wyobraź sobie analogie w postaci mostków cieplnych utworzonych przez kołki w styropianie. W praktyce działa takie DZ świetnie, można przyjąc od 3/4 do 1.5kW mocy chłodniczej z kosza. W porównaniu do poziomych zajmują mniej powierzchni, są bardziej podatne na działanie wód gruntowych, niestety tylko i aż wymagają specjalnego sprzętu do wykonania. W powietrznych w ogóle nie ma gleby w okolicach parownika a dzała.
    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Te koszowe może i by się sprawdzily jak by były zakopane w podmokłym terenie ( kurzawie ) lub bagnie
    Jak wyżej działają w każdym rodzaju gleby, tak samo jak działają inne płytko zakopane DZ.
    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Pytanie tylko po co to robić? Jak mamy wydajne PC PW
    Bo można...
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 08-02-2021 o 20:29

  11. #71
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Teoretycznie jak "to" działa opsał adam_mk. Wyobraź sobie analogie w postaci mostków cieplnych utworzonych przez kołki w styropianie. W praktyce działa takie DZ świetnie, można przyjąc od 3/4 do 1.5kW mocy chłodniczej z kosza. W porównaniu do poziomych zajmują mniej powierzchni, są bardziej podatne na działanie wód gruntowych, niestety tylko i aż wymagają specjalnego sprzętu do wykonania. W powietrznych w ogóle nie ma gleby w okolicach parownika a dzała.
    O powietrznych w ogóle nie pisałem, chodziło mi o glebę w kontekście pionowych, poziomych, koszowych.
    Ale ta woda gruntowa też chyba "pracuje" wokół poziomego skoro jest te 2m ppt.

    Ale to właśnie adam_mk zawsze nawołuje do prostoty, nie twierdzę, żę mam rację, ale prostota nakazuje takie myślenie.
    Ciepło jest pobierane z gruntu. Jak się zastanowimy ile np. m3 gruntu jest w odległości np. 1m od rurki (przyjęte wartości nie mają innego celu niż porównanie trzech rodzajów DZ). W poziomym i pionowym będą to zbliżone wartości w koszowym wyraźnie mniej. Czyli to o te wody gruntowe chodzi, tak? Koszowy może być wydajny ale ma specyficzne wymagania co do gleby.
    Zatem jest najbardziej wrażliwy na "jakość energetyczną gleby". Gdzie błąd w prostocie?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  12. #72
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Koszowy może być w każdym z rodzajów gleby, ze wszystkimi skutkami jak pozostałe wymienniki. Takie rozwiązanie pośrednie pomiędzy poziomym a pionowym dolnym źródłem. Oddziaływanie poziomego to płaski naleśnik grubości ok 1m o powierzchni zajętego terenu, przy czym liniowy to rura x 1m, a spiralny to długość rowu x5m. Odwiert to słup o średnicy ok 1m. Taki wymiennik koszowy to taki słup tylko trochę większej średnicy. Za to relatywnie tanio można zrobić więcej takich, co zwiększa odpowiednio powierzchnię wymiany. A, że jest to również wymiennik pionowy, to ma większe szanse natrafić na warstwy wodonośne. Oprócz tego są jeszcze inne rodzaje wymienników, każdy posiada jakieś profity które akurat mogą znaleźć zastosowanie w konkretnych przypadkach.

  13. #73
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Takie wymienniki koszowe w porównaniu do poziomego potrzebują w sumie tylko ok 60%powierzchni przy czym przyjmuje się w zależności od rodzaju gruntu od 15 do 35m2 na jeden kosz.

  14. #74
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Nikt jeszcze nie napisał ile wiercenie jednej takiej studni kosztuje , u mnie byłoby super bo wodę stałą mam na 3,5 metrze a reszta to żwir więc ideał . jeszcze jak by tak szło klimatyzator P/P przerobić na gruntówkę to wyszłoby to taniej niż jakikolwiek kocioł .

  15. #75
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Nikt jeszcze nie napisał ile wiercenie jednej takiej studni kosztuje , u mnie byłoby super bo wodę stałą mam na 3,5 metrze a reszta to żwir więc ideał .
    Zamiast wiercić można wykopać.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	erdwaerme.jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	86,6 KB
ID:	452851
    Dół na 4metry głęboki przeciętnej koparko-ładowarce nie powinien sprawić trudności.

  16. #76
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Ciężkie byłoby to do wykonania bez rur osłonowych , wszystko pewnie by z boków się obsuwało , a klecić wiertnicę to chyba na zarobek by się tylko opłacało .

  17. #77
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Zamiast wiercić można wykopać.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	erdwaerme.jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	86,6 KB
ID:	452851
    Dół na 4metry głęboki przeciętnej koparko-ładowarce nie powinien sprawić trudności.
    Zajmujesz się tymi tematami zawodowo?
    Dom: szkielet drewniany prefabrykowany
    Płyta: 8cm XPS/15cm EPS/15cm beton W8/6cm EPS/jastrych 12cm
    Pow użytk.: 133m2 Pow całk.: 175m2
    Dach: wiązary + membrana, blachodachówka
    Strop: 30cm Steico Zell
    Ściany: C24 szkielet drewniany, 30cm Steico Protect
    Wentylacja: Komfovent Domekt R 450
    Ogrzewanie: Konceptus PC GW 8kW + 500mb poziome DZ (5szt heliko)
    OZC: 5.3kW22*C@-20*C/100% podłogówki co 10cm

    Dziennik budowy

  18. #78
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Ciężkie byłoby to do wykonania bez rur osłonowych , wszystko pewnie by z boków się obsuwało , a klecić wiertnicę to chyba na zarobek by się tylko opłacało .
    Ciążko to by było kopać koparką w rurach osłonowych Wykopiesz odpowiednio większą "jamę" (nie tak równą jak na zdjęciu) i włożysz kosz w odpowiednie miejsce.
    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Zajmujesz się tymi tematami zawodowo?
    Coś tam działam.

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Teoretycznie jak "to" działa opsał adam_mk. Wyobraź sobie analogie w postaci mostków cieplnych utworzonych przez kołki w styropianie. W praktyce działa takie DZ świetnie, można przyjąc od 3/4 do 1.5kW mocy chłodniczej z kosza. W porównaniu do poziomych zajmują mniej powierzchni, są bardziej podatne na działanie wód gruntowych, niestety tylko i aż wymagają specjalnego sprzętu do wykonania. W powietrznych w ogóle nie ma gleby w okolicach parownika a dzała.

    Jak wyżej działają w każdym rodzaju gleby, tak samo jak działają inne płytko zakopane DZ.

    Bo można...
    Nigdzie nie pisałem że nie można. Pytanie nasuwa si e takie:
    -Po co zadawać sobie więcej kłopotu ze ściąganiem dodatkowego sprzętu
    -Zapewnienie na terenie gdzie są kosze czystego terenu bez zacienień
    -koszty inwestycji
    -to wszystko za marne korzyści bo lepiej docieplić dom niż wydawać więcej na gruntówkę
    -ewentualne dodatkowe awarie DZ
    System grzewczy ma być wydajny i w miarę jak najmniej pracochłonny
    Nikt nikomu nie zabroni każdy ma swoje założenia i cele. Ja to doceniam i nie mam nic przeciw PC GW lecz nie na widzę jak mi się coś narzuca i reklamuje na siłę SWOJE.
    Proszę bardzo niech ten znawca 70 latek skoro taki obryty w wiedzy przedstawi wady i zalety PC PW jak i PC GW opisze dokładnie jedną i drugą , I wtedy inwestor sam wybierze co dla niego lepsze i bardziej opłacalne.
    Powiedz mi jeszcze ---Czy np. Panasonic tak walczy z zaciekłością i namawia na FM swe produkty???? No nie . Po co ma to robić. DOBRY PRODUKT NIE POTRZEBUJE REKLAMY. Widać to na forum po ilości zamontowanych urządzeń.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  20. #80

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Nikt jeszcze nie napisał ile wiercenie jednej takiej studni kosztuje , u mnie byłoby super bo wodę stałą mam na 3,5 metrze a reszta to żwir więc ideał . jeszcze jak by tak szło klimatyzator P/P przerobić na gruntówkę to wyszłoby to taniej niż jakikolwiek kocioł .
    Ja wodę mam na 0,9m .Studnię głębinową mam na 10m i wody tyle że mogę 24h pompować z wydajnością 36m3/h i jej nie braknie. Działkę też mam olbrzymią 55ar Ale na Gruntową się nie zdecydowałem
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

Strona 4 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony