dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 116
  1. #1

    Domyślnie Dobrze zdjęty humus czy źle -skąd wiedzieć ????

    Witam !!!!

    Tak myślę i myslę o mojej budowie która mam zacząc za kilka tygodni i przyszło mi do głowy takie pytanie .Może głupie . Wiadomo że przystępująć do budowy fundamentów nalezy zdjąć humus . Jak to zrobi koparka to skąd mam wiedziec czy humus został zdjęty dobrze czy źle ??? Czy powinno byc głębiej czy jest za głęboko .Czy to co odkryto to jeszcze humus czy juz nie ???

    pozdro D.RZ

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    mi zrobili jakies 60cm tyle ze w odbiciu lustrzanym ..facet proponował rabacik ale staneło na gratisowym zdjeciu po własciwej stronie

  3. #3

    Domyślnie

    Grubość humusu może być bardzo różna i nie zawsze od razu pod nim jest np. piach, tak że od razu widać gdzie się kończy. Jak masz wątpliwości co humus, a co nie humus, zaproś znajomego rolnika (wykształconego)
    Tomasz M.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    to jedno z tysiaca pytan na ktore nie uzyskasz jednoznacznej odpowiedzi

    zajrzyj tu ;
    http://www.murator.com.pl/forum/view...us+ile+sciagac

  5. #5

    Domyślnie

    Witam !!!

    dzięki za odpowiedzi ,ale dalej nie czaje kto ma wiedzieć czy warstwa odsłonięta jest wystarczająca .Jak zaproszę sobie na działkę koparkę to kto ma powiedzieć operatorowi ile ma ściągnąć ziemi ????

    pozdro D.RZ

  6. #6

    Domyślnie

    a w projekcie nie masz ani słowa o warunkach gruntowych pod Twoj dom?
    zwykle zbiera sie od 15 do 30-40 cm wierzchniej warstwy i tyle ale nie znaczy ze zawsze tak powinno być

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PREZESUM RECORDUM Avatar Whisper
    Zarejestrowany
    Dec 2003
    Posty
    7.604
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    253

    Domyślnie

    Cytat Napisał arek_s
    a w projekcie nie masz ani słowa o warunkach gruntowych pod Twoj dom?
    zwykle zbiera sie od 15 do 30-40 cm wierzchniej warstwy i tyle ale nie znaczy ze zawsze tak powinno być
    No, z tymi 15-toma to chyba trochę przegiąłeś Obstawiałbym co najmniej 30-40 z ewentualnym "plusem"

    A co do warunków gruntowych, to projektant raczej nie zna grubości warstwy humusu, prawda?. Może podać głębokość posadowienia fundamentów, ale to na podstawie tabel temperatury dla rejonu Polski, tyle że z grubością zdejmowanego humusu nie będzie to miało nic wspólnego.
    Pozdrawiam, Whisper

    Bo im nie wystarczy patrzeć na ręce - im te ręce trzeba obcinać...
    Dziennik Whisperów
    Komentarze

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Powiedz operatorowi, że trzeba zdjąć humus. On wie co w ziemi piszczy.

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    no i lepiej zaznacz że lustrzane odbicie Cie nie interesuje

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Czegoś nie rozumiem. Masz wytyczony wykop palikami plus "świadki". I operator kopie obok? Taki kumaty? A może tyczenie było pod bliźniaka?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar nurni
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.863
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    281

    Domyślnie

    Ja znalazłem, że najgłębiej hymus należy ściągać do 30 cm i sam mam mniej więcej tak zdjęte.

    Pozdrawiam
    Mój DOM na mojej ZIEMI.
    Dziennik
    Komentarze

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    W miejscu gdzie buduje powstaje osiedle domków ,sąsiedzi postanowili że wspolnie wyjdzie taniej , wiec dałem plany a koleś mi humus owszem zebrał, ale w ogrodzie
    tacy sąsiedzi to jest skarb

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    ps. nie mam jeszcze wytyczonej działki , bo nadal dumam nad materiałem

  14. #14

    Domyślnie

    Jak się robi żółtawe to już nie jest to humus.

  15. #15

    Domyślnie

    Tu stara rolniczka. Humus jest do głębokości uprawnej, czyli tak głęboko jak sięgał pług. W 90% jest to 30 cm dla zwykłego pługa, ale niektóre uprawy wymagają użycia tzw. głębosza, który sięga do 50 cm. Jak zedrzesz pół metra , będziesz mieć gwarancje.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Głęboszami Stalin i jego kumple położyli rolnictwo

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał nurni
    Ja znalazłem, że najgłębiej hymus należy ściągać do 30 cm i sam mam mniej więcej tak zdjęte.

    Pozdrawiam
    a gdzie ty to znalazles ze humus najglebiej zalega do 30cm??

    Wielkość warstwy humusu określa najlepiej geolog podczas badan geologicznych, tyle ze z tego co widze wiekszość bagatelizuje tego typu badania, a szkoda

    U mnie humus jest róznej grubości - zależy od miejsca - od 40 do 60cm (!)
    2 polowa Wojty'ego
    mojaFOTOSFERA-mój BLOG

  18. #18

    Domyślnie

    Geolog zajmuje się nauką o ziemi i jej budowie a badaniami technicznymi zajmuje się geotechnik.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    uwaga poprzednia że jak zaczyna byc widać żółte to już nie ma humusu jest ok, trzeba raczej dobrze wytyczyć skąd zdjąć humus, ja np. się pomyliłem z tym wytyczeniem o jakieś 2 m i efekt jest taki że po jednej stronie wykop elegancko, a po grugiej trzeba było się przekopywać szpadlem przez warstwę humusu ( jakiś 1 dzień roboty więcej ) z obserwacji moich fundamentów i przyszłego komfortu pracy przy nich ( izolacja, ocieplanie, itp. dobrze jest mieś jakieś 2 m zdjętego wokół ściany fundamentowej.

  20. #20

    Domyślnie

    Przed zdjęciem humusu wykop dołek. Gdy zobaczysz, że ziemia zmienia kolor z czarnej żyznej na coś innego, to już nie jest humus. U nas to cos innego to był piach, więc bylo łatwo, a humus sięgał na 25-35 cm. Wiem bo zdjęliśmy go sami lopatami - 5 chłopa w 6 dni. uff. Ale jest co wspominac. Pomagała rodzina.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony