Witam wszystkich!
Jestem czytelnikiem forum od długiego czasu. Zdarza mi się zadać pytanie, ale uczestniczyć w dyskusjach czy służyć radą jeszcze nie. Jestem o krok od zakupu działki. Właściwie czekam na sprawy urzędowe gdyż podział dopiero nabiera mocy prawnej. O materiałach i ogrzewaniu ogólną wiedzę posiadam. Przychodzi czas, żeby poznać różne perspektywy i rozwiązania przy projektowaniu domu. Proszę o opinię czy to co przedstawiam jest logiczne bo możliwe, że metraż, rozmieszczenie pokoi, okien czy tarasu wygląda dobrze tylko w mojej wyobraźni, a rzeczywistość to mocno zweryfikuje. Chciałbym mieć pogląd na tę sprawę zanim udam się do architekta. Zanim tam pójdę, chciałbym wiedzieć czego chcę i czy to czego chcę ma sens.

Dokładne wymiary działki nie są mi jeszcze znane, ale na pewno nie będą mniejsze niż 32m na 32m. Powierzchnia 1200m^2. Od zachodu, tuż za płotem malutki lasek. Działka przez około 12 metrów płaska, później ze spadkiem w stronę zachodnią. Im bliżej granicy zachodniej tym mocniejszy spad planuję go zniwelować ziemią z budowy drogi czy kopania fundamentów. Za "płotem" skarpa z laskiem gęstniejącym w stronę północną.

Dom parterowy bez poddasza użytkowego, brak komina, wentylacja mechaniczna z reku.
1 kratka to 1m
Umiejscowienie domu na działce + zdjęcie działki z satelity + widok od strony południowej +zaznaczony wschód - godz 14 (nie wiem czemu nie dałem 12 ) i zachód
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	szkic domu i dzialki.jpg
Wyświetleń:	131
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	446893
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	google mapsy.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	50,7 KB
ID:	446894
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	widok.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	98,2 KB
ID:	446895

Moje pytania/przemyślenia to:
1. Czy dobrym pomysłem jest brak okien od strony południowej (ewentualnie 1 na doświetlenie korytarza). Myślę, że bez sensu grzać pokoje, lepiej dać okna od strony zachodniej - ogrodu dla dzieci i wschodniej w sypialni.
2. Czy dobrym pomysłem jest salon od północnego zachodu? Przemawia za tym lokalizacja tarasu. Wiem, że nie jesteśmy fanami wystawiania się na słońce i lubimy cień ewentualnie wieczorne słońce. Dlatego taras jest pociągnięty za północną ścianę, żeby można było się schować od południowego słońca.
3. Czy robić drzwi do garażu prowadzące do kuchni lub zrobić z tej strony spiżarnię i połączyć garaż -> spiżarnia -> kuchnia. Obawiam się wychodzenia przez kuchnie, zamiast przez główne drzwi, ale czy to problem? Właściwie to można mieć kawałek spiżarni w garażu... tym samym mieć lepszą temperaturę (niższą).
4. Skupienie tarasu bardziej na ścianie południowej sprawi, że ewentualne krzesła i stoły nie będą zasłaniać widoku na ogród.
5. Myślę, że najlepszym założeniem będzie garaż przylegający do budynku zgadzacie się z tym?
6. Zastanawiam się czy nie przesunąć domu jak najbliżej granicy południowej i wjazd do garażu byłby od strony północnej.
7. Salon miałby jedno większe okno przesuwne od strony zachodniej (brak okien od południa. Zastanawiam się jak duże okno zamontować i na jakiej wysokości. Biorąc pod uwagę, że od zachodu zasłaniają mnie drzewa kusi zamontować jak największe. Czy jest sens? Czy w zimie stracę na prywatności (drzewa pozbawione liści)
8. Z której strony salonu umieścić sofy, z której telewizor?
9. Jak przygotować wygodne miejsce w salonie do używania laptopa? Jak sobie myślę co będę robił w salonie to prawdopodobnie przez 70%czasu laptop. Oczywiście pomijam kwestie spędzania czasu z bliskimi. Chodzi o to, że nie chciałbym spędzać czasu/załatwiać spraw na laptopie w sypialni. Aktualnie robię to w salonie z laptopem na kolanach. To mało ergonomiczna pozycja. Jak to wkomponować w salon?
10. Proszę o zwrócenie uwagi na wymiary i powierzchnię pomieszczeń. Łazienka 2mx8m trochę nie symetryczna, ale ciężko to inaczej skomponować.
11. Co sądzicie o takim podzieleniu strefy dziennej i nocnej?
12. Czy 1m szerokości korytarza to za mało?
13. Mimo tych drzew (korony drzew zaczynają się nieco nad poziomem mojej działki ponieważ są w dole - za moją granicą jest stromy spad) boje się, że piękne zachodnie słońce będzie mnie latem razić.
14. Dach dwuspadowy ze względu na kształt domu wschód- zachód
15. Jak zadaszyć taras? Myślałem, żeby przedłużyć dach z garażu. Chociaż nie wiem czy nie bardziej ekonomicznie zrobić w garażu dach płaski?
16. Czy warto niwelować ten spad? Jak się zachowuje taka nawożona gleba jeśli będzie to humus z fundamentów i z drogi.

Zastanawiałem się również nad tarasem przy samym lasku albo jakimś miejscem na ognicho i myślę, że gdzieś tam warto również doprowadzić wodę? Raczej nie chciałbym tam budować jakiegoś drogiego tarasu w ogrodzie bo wiem, że człowiek lubi iść na łatwiznę i im dalej trzeba isć/nosić tym rzadziej tam bywa. Ale jakiś hamak, huśtawka, ławeczka z miejscem na ognicho chyba brzmi dobrze. Może macie coś podobnego w ogrodzie u siebie?

Oczywiście będę również wdzięczny za komentarz ogólny