Cytat Napisał Neutral Zobacz post
Zyski słoneczne to latem przegrzane pomieszczenia więc strata energii na ewentualne chłodzenie, ale muszę Ci przyznać, że coś z tym południem jest. Jednak tutaj chyba kształt działki i droga wymuszą taki układ. Dziwnie byłoby obrócić dom i patrzeć się nie na las, a sąsiada.
Powiem tak: łatwiej przeciwdziałać nadmiarowi słońca (zadaszenie, roślinność, rolety/żaluzje) niż dostarczyć słońce tam gdzie go nie ma.

Polecam jednak pobawić się programami do rysowania ukladu pomieszczeń. Jest trochę aplikacji do modelowania 3D dedykowanych, darmowe np. Sweet Home 3D, KaazaPlan (on-line, nie trzeba nic instalować, wystarczy przeglądarka). Przy swoim projekcie używam Blendera, ale to już kobyła do grafiki/animacji 3D.
To bardzo ułatwia rysowanie (np. trzyma zadaną grubość ścian, od razu podaje powierzchnię pomieszczenia, itp.), bo pozwala w miarę szybko przeanalizować wiele różnych układów.
Polecam też w programie od razu wypełniać pomieszczenia modelami mebli (w realnej skali) to od razu weryfikuje pomysły - cos co z początku wydawało się świetnym układem może okazać się bez sensu, i na odwrót, niby głupia koncepcja może okazać się całkiem funkcjonalna.

Korytarz dobrze, żeby miał min. 120cm szerokości... chyba, że bardzo krótki bez drzwi to może być 100cm.

Co do rozprzestrzeniania ognia. Z powodu usytuowania mojego budynku mi architekt zaprojektował ścianę rozdzielenia pożarowego, czyli jedną ścianę mam mieć ocieploną wełną mineralną, pozostałe normalnie - styropian.