dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Instalacja PV a przewody

    Witam,

    Proszę o udzielenie informacji.

    Wstęp:
    Mam pod dachem wykonaną pod-rozdzielnicę, z główna rozdzielnicą łączy się przewodem 5x2.5mm^2 (instalacja 3-fazowa).
    Licznik od dostawcy znajduję się za zewnątrz budynku.

    Mogę wpiąć wyjście z falownika do mojej pod-rozdzielnicy i czy przekroje przewodów są wystarczające, myślę o instalacji ~3kW 1-fazowa (zastanawia mnie najbardziej przewód PE, czy muszę ciągnąc nowy np. 10mm^2)?

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    3 kW przy 1-faz. falowniku to 16A, więc ten przekrój 2,5 pod względem wytrzymałości prądowej jest wystarczający, natomiast jaki będzie spadku napięcia to zależy jak jest wykonane całe zasilanie, przekroje i odległość od złącza/licznika do tej mikrodzielnicy a następnie falownika

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    3 kW przy 1-faz. falowniku to 16A, więc ten przekrój 2,5 pod względem wytrzymałości prądowej jest wystarczający, natomiast jaki będzie spadku napięcia to zależy jak jest wykonane całe zasilanie, przekroje i odległość od złącza/licznika do tej mikrodzielnicy a następnie falownika
    Na szybko mogę dodać iż przewód łączący rozdzielnice ma jakieś 25m długości.
    Ostatnio edytowane przez 3rav ; 10-08-2020 o 13:38

  4. #4

    Domyślnie

    Na tym odcinku spadek nap. to jakieś 2 % a powinno się dążyć do poniżej 1 na całym odcinku , tak że mogą być problemy z za wysokim napięciem i wyłączeniami falownika.
    Albo wymienić ten odcinek albo obwód DC z modułów podciągnąć bliżej rozdzielnicy głównej i tam falownik

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Na tym odcinku spadek nap. to jakieś 2 % a powinno się dążyć do poniżej 1 na całym odcinku , tak że mogą być problemy z za wysokim napięciem i wyłączeniami falownika.
    Albo wymienić ten odcinek albo obwód DC z modułów podciągnąć bliżej rozdzielnicy głównej i tam falownik
    Dzięki za cenne informacje.

    Mam alternatywny przewód, który docelowo zasilał poddasze w prąd elektryczny (domek szeregowy zakupiony od dewelopera). Jest to przewód 3x2.5mm2 o długości około 10m, z obliczeń wychodzi że teoretyczny spadek (dla 16A) to 0,9% (spróbuję go zmierzyć doświadczalnie).

    Teraz pytanie co z przewodem uziemiającym, czy muszę tam doprowadzić 10mm2 (a nawet może 16mm2)?
    Moje obecne SPD AC wymaga min. 10mm2 przypuszczam że dla DC pewnie też.

    Zastanawia mnie czy jest bezwzględnie wymagane czy mogę wykorzystać PE z przewodu zasilającego?
    Ostatnio edytowane przez 3rav ; 12-08-2020 o 09:13

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Może nie na temat przewodu, ale czy dobrym rozwiązaniem jest instalowanie inwertera "pod dachem". Jeżeli tam mogą występować wyższe temperatury, to nie wiem czy inwerter będzie z tego zadowolony i nie wyłączy się, jak zrobi mu się za gorąco.
    Też miałem taki pomysł, ale zmieniłem zdanie i zamontowałem inwerter w chłodnym pomieszczeniu w przyziemiu. Teraz widzę, że był to dobry krok. Inwerter ma chłodzenie pasywne i jego plecki w postaci solidnego radiatora rozgrzewają się prawie do 50* przy maksymalnej mocy.

  7. #7

    Domyślnie

    Dobra uwaga, u mnie pod dachem będzie to poddasze użytkowe odizolowane 30cm wełny od pokrycia (blacha). Na chwilę obecna bez płyt gk (ale za to z pełną izolacją) maksymalna temperatura na poddaszu to 30 stopni.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał 3rav Zobacz post
    Witam,

    Proszę o udzielenie informacji.

    Wstęp:
    Mam pod dachem wykonaną pod-rozdzielnicę, z główna rozdzielnicą łączy się przewodem 5x2.5mm^2 (instalacja 3-fazowa).
    Licznik od dostawcy znajduję się za zewnątrz budynku.

    Mogę wpiąć wyjście z falownika do mojej pod-rozdzielnicy i czy przekroje przewodów są wystarczające, myślę o instalacji ~3kW 1-fazowa (zastanawia mnie najbardziej przewód PE, czy muszę ciągnąc nowy np. 10mm^2)?

    Pozdrawiam
    Ma 4,55kW w garażu idzie podłącozne pod 5x2,5mm2 .długość tego 2,5mm2 to ok 10-12m później już 22m 10mm2 i elektrownia
    2,5mm2 trochę mało na uziemienie i przejściówkę dlatego mam dobitą szpilkę i połączone z panelami 16mm2 i połączone dodatkowo z tym 2,5mm2 taki uziom dodatkowy.
    Przy falowniku SPD Po stronie AD i DC

    Po stronie DC dałem 6mm2 grosze różnicy a straty mniejsze
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony