dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Aneks kuchenny w bloku - wentylacja - jak to podłączyć

    Witam serdecznie!

    Otóż kobieta każe przenieść sobie kuchnię z kuchni do salonu. Rozwiązałem 3 z 4 problemów (tj gaz, woda, kanalizacja), natomiast utknąłem na ostatnim, czyli wentylacji.
    Szukam, czytam i znaleźć nie mogę. Pytanie, czy ktoś z doświadczonych forumowiczów jest w stanie wymyślić sposób, w jaki można podłączyć przyszły aneks kuchenny zaznaczony na czerwono do wentylacji? W bloku jest wentylacja grawitacyjna, resztę widać na planie.
    Czy jest w ogóle możliwa taka operacja?



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kuchniawentylacja.jpg
Wyświetleń:	204
Rozmiar:	4,8 KB
ID:	447122

  2. #2

    Domyślnie

    Czy z tych trzech kanałów wentylacyjnych na ścianie między łazienką, tylko jeden jest twój?
    Może zapytaj administrację czy któryś z pozostałych jest wolny, w co wątpię.

    Ja widzę dwie opcje:
    1. Trudniejsza - musisz przenieść łazienkę do obecnej kuchni i wykorzystać jej kanał wentylacyjny.
    2. Łatwiejsza - Wywalić ścianę/drzwi między kuchnią i korytarzem i przerzucić kratkę z obecnej kuchni na drugą stronę - na korytarz. Koniecznie nawietrznik w oknie w kuchni i dobrze zaizolowane drzwi wejściowe, żeby powietrze zasysane było z kuchni a nie z klatki schodowej. W tym wypadku kuchnia z korytarzem będzie jednym pomieszczeniem z wentylacją

    Kobieta pomysł ma dobry, też bym tak zrobił. Zyskacie dodatkowy pokój.
    Jeżeli wybierzesz opcję numer dwa, to ustal meble kuchenne i ich ułożenie. W tym wypadku możesz dostosować ścianę miedzy salonem a korytarzem, żeby zmieścić szafki na styk i nie mieć pustej ściany. Możesz wydłużyć ścianę od strony łazienki i zrobić przejście przy ścianie na przeciwko (po lewej).
    Rozważcie też kuchnie przy balkonie, wtedy można wcisnąć zlew pod okno.
    Ostatnio edytowane przez yabol86 ; 14-08-2020 o 06:10

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał AlojzySwiderek Zobacz post
    Witam serdecznie!

    Otóż kobieta każe przenieść sobie kuchnię z kuchni do salonu. Rozwiązałem 3 z 4 problemów (tj gaz, woda, kanalizacja), natomiast utknąłem na ostatnim, czyli wentylacji.
    Szukam, czytam i znaleźć nie mogę. Pytanie, czy ktoś z doświadczonych forumowiczów jest w stanie wymyślić sposób, w jaki można podłączyć przyszły aneks kuchenny zaznaczony na czerwono do wentylacji? W bloku jest wentylacja grawitacyjna, resztę widać na planie.
    Czy jest w ogóle możliwa taka operacja?



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kuchniawentylacja.jpg
Wyświetleń:	204
Rozmiar:	4,8 KB
ID:	447122
    Można zrobić prościej i bez rujnowania kupić płytę idukcyjną lub witroceramiczną i z gazu zrezygnować jak się da i zrobić wyciąg z recyrkulacją. Może to nie jakieś mega rozwiązanie ale zawsze.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał yabol86 Zobacz post
    Czy z tych trzech kanałów wentylacyjnych na ścianie między łazienką, tylko jeden jest twój?
    Może zapytaj administrację czy któryś z pozostałych jest wolny, w co wątpię.

    Ja widzę dwie opcje:
    1. Trudniejsza - musisz przenieść łazienkę do obecnej kuchni i wykorzystać jej kanał wentylacyjny.
    2. Łatwiejsza - Wywalić ścianę/drzwi między kuchnią i korytarzem i przerzucić kratkę z obecnej kuchni na drugą stronę - na korytarz. Koniecznie nawietrznik w oknie w kuchni i dobrze zaizolowane drzwi wejściowe, żeby powietrze zasysane było z kuchni a nie z klatki schodowej. W tym wypadku kuchnia z korytarzem będzie jednym pomieszczeniem z wentylacją

    Kobieta pomysł ma dobry, też bym tak zrobił. Zyskacie dodatkowy pokój.
    Jeżeli wybierzesz opcję numer dwa, to ustal meble kuchenne i ich ułożenie. W tym wypadku możesz dostosować ścianę miedzy salonem a korytarzem, żeby zmieścić szafki na styk i nie mieć pustej ściany. Możesz wydłużyć ścianę od strony łazienki i zrobić przejście przy ścianie na przeciwko (po lewej).
    Rozważcie też kuchnie przy balkonie, wtedy można wcisnąć zlew pod okno.
    Punkt nr 2 jest niezłym pomysłem - jeśli przejdzie to jako jeden pokój z kuchnią (korytarz i salon), to i kratka wentylacyjna będzie, więc prawu stanie się zadość.Dzięki yabol86

    Niestety tylko jeden kanał wentylacyjny jest 'nasz'. Jakiś dziad ze wspólnoty blokuje wywalenie piecyków gazowych na rzecz ciepłej wody z mpec. Gdyby nie to, to może udałoby się uzyskać zgodę na wykorzystanie niepotrzebnego wtedy kanału spalinowego na rzecz wentylacji poprzez wsadzenie w niego jakiejś rury i lekką przebudowę komina na szczycie....
    Ostatnio edytowane przez AlojzySwiderek ; 14-08-2020 o 12:25

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Można zrobić prościej i bez rujnowania kupić płytę idukcyjną lub witroceramiczną i z gazu zrezygnować jak się da i zrobić wyciąg z recyrkulacją. Może to nie jakieś mega rozwiązanie ale zawsze.
    Niestety w budynku niema 'siły'

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał AlojzySwiderek Zobacz post
    Niestety w budynku niema 'siły'
    nie jest ona konieczna można zastosować podłączenie 2x230V zamiast 400V jest w instrukcji.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    nie jest ona konieczna można zastosować podłączenie 2x230V zamiast 400V jest w instrukcji.
    Dzięki za odpowiedź!
    Dzięki Twojej pomocy zaczynam widzieć szanse na realizację

    Czyli tak,
    Płyta indukcyjna z okapem recyrkulacyjnym - brzmi świetnie, natomiast pozostaje kwestia wizyty kominiarza sprawdzającego kratkę wentylacyjną.
    Jeśli przełoże kratkę wentylacyjną na korytarz i połączę salon z korytarzem przejściem ok 140cm szerokim i max wysokim, to czy wtedy będzie to jedno pomieszczenie? Przepis wymaga kratki wentylacyjnej w kuchni...
    Czy będzie potrzebna jakaś zgoda na takie rozwiązanie? Zmiana użytkowania pomieszczeń?
    Nie mogę znaleźć żadnych przepisów regulujących takie zagadnienie...

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał AlojzySwiderek Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź!
    Dzięki Twojej pomocy zaczynam widzieć szanse na realizację

    Czyli tak,
    Płyta indukcyjna z okapem recyrkulacyjnym - brzmi świetnie, natomiast pozostaje kwestia wizyty kominiarza sprawdzającego kratkę wentylacyjną.
    Jeśli przełoże kratkę wentylacyjną na korytarz i połączę salon z korytarzem przejściem ok 140cm szerokim i max wysokim, to czy wtedy będzie to jedno pomieszczenie? Przepis wymaga kratki wentylacyjnej w kuchni...
    Czy będzie potrzebna jakaś zgoda na takie rozwiązanie? Zmiana użytkowania pomieszczeń?
    Nie mogę znaleźć żadnych przepisów regulujących takie zagadnienie...
    ale kominiarz może mieś uwagi do pomieszczeń z urządzeniami gazowymi i urządzeniami spalającymi paliwa a co do innych to nie mają prawa się wypowiadać.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony