dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Domek 35m2 + pietro działka

    Witam panów, pierwszy mój post na tym forum, mimo że przeglądam je od jakiegoś czasu.
    W większym skrócie napiszę tak (chociaż ja raczej nie potrafię), rok temu zdecydowałem się na zakup działki i postawienia domku 35m2 + piętro co łącznie nam daje 70m2 użytkowych, wolałem zainwestować w tą stronę niżeli się męczyć w bloku albo zaciągać kredyty i kupować mieszkania 2-3 pokojowe po 350-400 tysięcy. Moja wiedza na temat budowlanki czy różnych domowych rozwiązań była równa zeru, ale przecież każdy kiedyś zaczynał, prawda?

    W łazience oraz pokoju na dole z aneksem kuchennym mam zamontowane elektryczne grzanie podłogowe, o ile w łazience ciepło bardzo fajnie przechodzi na kafelki i ogrzewa pomieszczenie, to w pokoju z kuchnią popełniliśmy błąd i daliśmy za grube podkłady w ogóle nie dedykowane podłogówką, efekt jest taki że te ciepło średnio przechodzi na panele i nagrzać pomieszczenie przy takiej temperaturze jak teraz da rade do około 21 stopni co zajmuje kupę czas, ale myślę że na zimę to będzie dużo za mało.

    No i pozostaje kwestia jeszcze piętra na którym docelowo zamierzamy spać, tutaj na razie nie grzeje nic poza ciepłem które ucieka z dołu.

    Z informacji które mogą być dla was przydatne to dom ma konstrukcje drewnianą, okna są w miarę nowe plastiki więc nigdzie czapki z głowy nie zwiewa, sam w sobie dom jest naprawdę szczelny. Ściany lecąc od środka to regips zielony > wełna 15 > płyta osb > styropian 5 z zatopiona siatka bez tynku jeszcze. Wełna jest również w suficie pomiędzy dołem a piętrem i piętrem a dachem.

    Jak się przygotować do zimy bym nie musiał stąd uciekać ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał WiSu Zobacz post
    Jak się przygotować do zimy bym nie musiał stąd uciekać ?
    Zamontuj klimę.
    Tę ścianę projektant przeanalizował pod względem kondensacji pary wodnej? Wygląda ryzykownie.
    Rozumiem wentylacja grawitacyjna? To nie musisz mieć nawiewniki w oknach - więc szczelność to złudzenie (a jak nie masz nawiewników to będą problemy z grzybem, pleśnią i samopoczuciem).

  3. #3

    Domyślnie

    Nie było analizowane, raczej prace były w gronie "rodzinnym", zapomniałem dodać ze wełna zabezpieczone folia budowlana w scianach.

    Co do wentylacji, bo mam problem z wilgocią, jutro jest mocowany okap (nie najtanszy, troche mocniejszy) i rury będą poprowadzone prawie aż pod dach i to samo tyczy się łazienki,16 watowy wentylatorek i rury tak samo wysoko prowadzone. Myślałem o nawiewnikach w oknach bo narazie ich nie ma, ale chcę zobaczyć jaka będzie sytuacja z wilgotnością i temperaturą po kompletnym założeniu wentylacji.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    mieszkam w podobnym domu. konstrukcja drwniana 2 kopntygnacje, 35m2 po obrysie zewnętrznym
    grzanie:
    łazienka - grzejnik elektryczny, drabinka
    a w pokojach multisplit czyli jedna jednostka zewnętrzna 3 wewnętrzne (po jednej w każdym z pokoi) jak na razie żadnych problemów ani z grzaniem ani z chłodzeniem w to przyjemnie ciepłe lato.
    Wentylacja ogranicza się do wentylacji mechanicznej wywiewnej w łazience i porządnym wietrzeniu ale ja praktycznie nie gotuję.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał WiSu Zobacz post
    Co do wentylacji, bo mam problem z wilgocią, jutro jest mocowany okap (nie najtanszy, troche mocniejszy) i rury będą poprowadzone prawie aż pod dach i to samo tyczy się łazienki,16 watowy wentylatorek i rury tak samo wysoko prowadzone. Myślałem o nawiewnikach w oknach bo narazie ich nie ma, ale chcę zobaczyć jaka będzie sytuacja z wilgotnością i temperaturą po kompletnym założeniu wentylacji.
    Jak faktycznie, jak pisałeś, masz szczelny dom to skąd ma napłynąć powietrze wywiewane wentylatorami?
    Latem wilgoć to standard przy WG (nawet prawidłowo wykonanej, z nawiewnikami) bo ciąg kominowy zależy od wysokości komina i różnicy temperatur. A że na zewnątrz nie jest cieplej, niż wewnątrz to wentylacja nie ma "napędu".
    Zimą za to wilgotność w normie przy WG świadczy o jej znikomej wydajności (albo wydajnym źródle wilgoci). Każda sprawna wentylacja bez odzysku wilgoci w sezonie grzewczym przesusza dom.

  6. #6

    Domyślnie

    Na taką powierzchnię.... tylko aluminiowe grzejniki elektryczne energooszczedne z wkładem ceramicznym koalit. Na jedna godzinę grzania, pradu pobiera około 11-15 minut.
    Wyszukaj w googlu: jawo-polska.pl
    Masz święty spokój... wg nastawy, automatycznie działa, grzejniki ciagle ciepłe, ciepło przypominającez z pieca kaflowego, 30 lat gwarancji

  7. #7

    Domyślnie

    Nad wilgotnością jest rada... rekuperator jednorurowy wewnątrzścienny... pomaga usunąć CO2 i zapobiega kondensacji..
    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 07-09-2023 o 06:49
    PV gruntowa 9,9 kWp - stara zasada. Dom piętrowy ocieplony, 185 m2 po podłodze. Kocioł dwupaliwowy: drewno zgazowane (na wzór kotłów szwedzkich typu holzgas) i pellet, palnik pelletowy - Revo Mini 4-26 kW. Hybryda kocioł kondensacyjny De Dietrich MCR3 EVO 4-24 kW + ekonomiczne niemieckie grzejniki z wkładem ceramicznym "Koalit" Lamina (jawo-polska.pl) - zużycie prądu w m-cu III `24 - 407 kWh na piętrze - 90 m2. Faktura-Energa za I i II '24 - 50 zł. Bojler CWU 140 l z grzałką wifi 3 kW

  8. #8

    Domyślnie

    Nie psuj okien nawiewnikami. Lepiej dziury w ścianach i w nich nawietrzaki. Może kiedyś zechcesz zamontować rekuperator i wtedy takie dziury można w stu procentach skutecznie zlikwidować. Okno z przewierconymi na wylot przez wszystkie komory profilu otworami jest zniszczone na zawsze.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Cytat Napisał WiSu Zobacz post
    ...
    Ściany lecąc od środka to regips zielony > wełna 15 > płyta osb > styropian 5 z zatopiona siatka bez tynku jeszcze. Wełna jest również w suficie pomiędzy dołem a piętrem i piętrem a dachem. ...
    Jeśli nie masz szczelnie zrobionej paroizolacji pod regipsem to zimą po osb będzie spływać woda.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony