dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie

    Zacząłem budowę w 2001 (pierwsze odpisy). Od 1999 lub 2000 pojawił się w ustawie zapis że mozna odliczać przez 4 lata. Ale jak to liczyć. Czy od rozpoczęcia budowy i mogę odpisywać wydatki tylko w 2001- 2002- 2003- 2004 (bez względu na to kiedy poniesione), czy też przez 4 lata od momentu poniesienia wydatku - czyli jeśli będę miał fakturę z 2004 roku to do np. 2008?
    Ktoś to ćwiczył?

    Paweł

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Możesz odliczać wydatki poniesione w latach 2001-2004. Ale jeśli nie odzyskałeś do 2005 roku wszystkich nadpłaconych zaliczek na podatek dochodowy to odzyskujesz w następnych latach. Ale nie waloryzuje ci się to odliczenie. US ci odsetek nie zapłąci.

  3. #3

    Domyślnie

    O to właśnie mi chodzi. Czy jeżeli wydam coś w 2004 to mogę to odpisać już tylko w 2004 czy też (w ramach limitu) mogę odpisywać jeszcze w kolejnych latach do wyczerpania wydatków?

    Paweł

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Odpisujesz w zeznaniu za 2004 rok. A cała nie wypłacona kwota przechodzi do odzyskania w następnych latach. Ale nie jest tak, że w 2007 roku znajdujesz jakieś nie rozliczone faktury za 2004 rok i jeszcze sobie odpisujesz.

  5. #5

    Domyślnie

    To jasne.
    Mozna gdzieś w internecie znaleźć treść starej wersji ustawy (wg ostatniej nowelizacji tego już nie ma).

    Paweł

  6. #6

    Domyślnie

    Pawełku,
    chyba sobie trochę z nas zażartowałes

    Bardzo jasno i czytelnie te problemy są opisane na portalu
    rzeczpospolitej. Po wejściu na tę stronę, wejdź na "serwis prawny" a tam skolko godno. I podatki; nowe, stare i cala masa
    przydatnych rzeczy.

  7. #7

    Domyślnie

    OK, jest komentarz, ale odpowiedzi wprost na takie pytanie nie ma. Więc chciałbym sięgnąć do źródła.
    Paweł

  8. #8

    Domyślnie

    Nie rozumiem Cię, gdzie nie ma źródła ?

    Ej, tam jest opisane metoda "lopatologii".
    Na przykladach, z drobiazgami.
    Tylko trzeba poczytać.
    Pozdrówki




    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Gajka dnia 2002-10-29 17:49 ]</font>

  9. #9

    Domyślnie

    Źródło, czyli treść ustawy. To co jest w Rzepie to komentarz (interpretacja). Jej autor nigdy nie opisze wszystkich możliwych przypadków - chociaż sama ustawa bez komentarza jest czasami b. trudna do interpretacji.
    Paweł

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    pawel, nie jestes aby zbyt leniwy, poszukaj sobie ustawy, tylko
    pewnie nie wiesz jak sie ona zwie
    portale; rzeczpospolitej, gazety wyborczej, g.prawnej, na stronach ministerswta, trzeba tylko chciec!!!!!!!!!!!!!!

  11. #11

    Domyślnie

    Oczywiście, że wiem (ustawa o podatku doch. od osób fizycznych). I nawet znalazłem, tyle że w wersji aktualnie obowiązującej, czyli bez "dużej ulgi budowlanej".
    Paweł

  12. #12

    Domyślnie

    Pawle,
    tak jak wspomniałam wyżej, na portalu rzeczpospolitej, serwis
    prawny, podatki2001 i masz wszystkie ustawy.
    Cierpliwości w czytaniu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony