dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Co najpierw - tynki czy ścianki działowe z g-k?

    Wykonawcy trochę namieszali mi w głowie - co najpierw wykonać - tynki na ściany konstrukcyjne, czy ścianki działowe z g-k? Zaleceniem tynkarza jest aby najpierw otynkować, bo płyty g-k mogą się uszkodzić od wody z kładzonego tynku. Problem w tym, że przed tynkami trzeba położyć instalację elektryczną, która to wymaga istnienia ścianek działowych ... Trochę pokręcona - jak rozwiązujecie ten problem?
    Dom już wykończony. Ja też.
    Marcin

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar inż. Mamoń
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.780
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    95

    Domyślnie Re: Co najpierw - tynki czy ścianki działowe z g-k?

    Najpierw instalacja elektryczna na zwykłych ścianach + wypusty w miejscach gdzie będzie szedł G-K. Później tynki. Resztę instalacji elektrycznej uzupełnisz po zbudowaniu stelaży i jednostronnym przykręceniu płyty GK

  3. #3

    Domyślnie

    Ja też bym robił g-k po tynkach. Wilgoć to jedno, a brud i chlapanie przy tynkowaniu to drugie - być może przy tynkach gipsowych jest czyściej, ale moje cementowo-wapienny to był horror!
    Tomasz M.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    Plyty GK, nalezy bezwzglednie montowac po zakonczeniu wszelkich robot mokrych, a do takich naleza tynki. I nie chodzi tu tylko o wode tylko na styku plyt z tynkiem, ale o wilgotnosc w pomieszczeniu, ktora w czasie wysychania tynkow, bedzie dlugotrwale wieksza niz jest to normalnie.
    Z instalacja nie ma problemu, bo jesli ulozyles peszle, to okablowanie przeciagniesz potem, warto miec peszle z sonda . A jesli bez peszli, to przeciez wiesz w kturych miejscach bede scianki, i ile trzeba kabla to pierwszej puszki, i tyle + pare cm wiecej zawijasz w koleczko i niech tynkuja.
    Acha i tak przy okazji, pamietaj potem aby profile stykajace sie ze scianami jak i za podlaga i sufitem, Byly do nich przykrecone przez pasek z filcu, albo pianki. Dzieki temu beda lepsze akustycznie.

  5. #5

    Domyślnie

    Metoda moja.
    1 konstrukcja pod gk
    2 instalacja elektryczna i jaka jeszcze ew.ma byc
    3 tynk na sciany
    4 gk dopiero po calkowitym wyschnieciu tynku.Inaczej duze szanse na zniszczenie.

    I jak kolega wyzej napisal-podkladki pod szkielet.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    ta metoda ma swoje wady:

    - sciana przed otynkowaniem zazwyczaj nie jest rowna, i uniemozliwi ona calopowierzchniowe przyleganie profila do sciany
    - z tego samego powodu przy mocowaniu punktowym profila, moe on zostac "ponaciagny", i ulec zdeformowaniu
    - zatynkowanie profilu zmniejszy takze jego wysokosc, i moga powstac problemu przy przykrecaniu plyt KG, gdyz scianki profila beda pod naciskiem wkretow sie zapadac do srodka
    - tynk przylegajacy do profilu uniemozliwi jego swobona prace, oraz (jak przy braku podkladki dystansujacej) pogorszy wlasciwosci akustyczne scianki

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony