dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Która opcja lepsza?

Głosujących
19. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Pompa Ciepła

    16 84,21%
  • Kocioł na gaz ziemny

    3 15,79%
Strona 6 z 10
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 187
  1. #101
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał boldix Zobacz post
    Wybierając pompe ciepla trzeba mieć na uwadze, ze w przypadku awarii mozna mieć problem, gdyż większośc producentów(jak nie wszyscy) mają magazyny części zamiennych zagranicą.Moj panasonic zaliczyl awarie po 2 latach pracy, do wymiany byl zawór trójdrożny.Sprowadzenie częsci z Niemiec, trało 3 dni, ale instalator potrzebowal polejnych 3 dni aby znależć czas na naprawę. Niestety więksszośc producentów pomp nie ma autoryzowanych serwisów, za serwis i naprawę jest odpowiedzialny istalator. Mając populary piec gazowy, części zamienne pewnie można dostać w każdym wiekszym mieście,
    Zawór trójdrożny z Niemiec ściągali ??
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  2. #102

    Domyślnie

    Przede wszystkim trzeba sprawdzić dla jakich warunków podana jest moc pompy ciepła. Niestety część producentów po prostu podaje moc, a nie podaje warunków pracy pompy. Często spotyka się też podawanie mocy pompy dla A2W35- ta moc jest dużo wyższa niż dla warunków obliczeniowych. Temperatura zewnętrzna dla warunków obliczeniowych to od -16C do -24C w zależności od regionu Polski, więc należy wziąć pod uwagę swoją strefę. Trzeba też pamiętać, że poniżej -20C pompa nie pracuje.

    Na przykładzie Vitocal 222S- dla domku o Q=10kW powinniśmy kupić model 221.C16, a i tak trochę brakuje.

    Nie wiem na ile ceny internetowe są miarodajne (może ktoś mnie skoryguje), ale ten model kosztuje prawie 50k brutto. Dużo, więc wiadomo, że każdy pogodzi się z tym, że będzie się przez kilka dni dogrzewał prądem i weźmie pompę o mniejszej mocy. Wybór zdroworozsądkowy to 221.C08 za ok 30k brutto.

    Druga sprawa, że pompa ciepła oznacza ogrzewanie podłogowe. Mi np. nie podoba się ogrzewanie podłogowe w sypialniach- nie umiem przy tym spać. A i też trzeba trzeba pomyśleć o odpowiednich meblach- na nóżkach ( a i tak spora część podłogi jest przysłonięta). Dla mnie to jest marnowanie przestrzeni, bo tracimy miejsce pod łóźkiem.

    W pompie, więcej rzeczy może się zepsuć.

    Ja się zdecyduje na gaz, a po kilku latach dorbię multisplita i PV. Niestety na ten moment nie mam $$.

  3. #103
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    Druga sprawa, że pompa ciepła oznacza ogrzewanie podłogowe. Mi np. nie podoba się ogrzewanie podłogowe w sypialniach- nie umiem przy tym spać. A i też trzeba trzeba pomyśleć o odpowiednich meblach- na nóżkach ( a i tak spora część podłogi jest przysłonięta). Dla mnie to jest marnowanie przestrzeni, bo tracimy miejsce pod łóźkiem.
    Wiesz ludzie mają różne fobie, choc nie wiem czy strach przed podlogówką w sypialni ma jakąś medyczną nazwe. Może pomoże Ci wiadomość, że w sypialniach łózko może stać na podłodze, podobnie jak dywan z długim włosiem.
    Ale jak mimo wszystko nie chcesz podłogówki w sypialni, to są jeszcze inne grzejniki powierzchniowe np ogrzewanie ścienne. Poza tym nawet na forum jest wiele osób które mają standardowe kaloryfery i pompe ciepła.
    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    W pompie, więcej rzeczy może się zepsuć. .
    To stwierdzenie jest mocno dyskusyjne... Zwłaszcza w wypadku pompy gruntowej.

  4. #104

    Domyślnie

    To nie fobia, a komfrort. Nie każdemu pasuje spanie tuż nad ciepła powierzchnia.
    A nie po to robi się podłogówke, żeby potem ją zasłaniać. To samo dotyczy każdego ogrzewania płaszczyznowego. Trzeba się liczyć z ograniczeniami w aranżacji pomieszczeń. Nie każdemu to pasuje. Ja np. mam łóżko z pojemnikami. To mnóstwo dodatkowej przestrzeni do przechowywania.

    Grzejniki na parametrach 45/35 to wielkie krowy.

    Pompa ciepła jest bardziej skomplikowanym urządzeniem niż kocioł gazowy i z tego powodu ma więcej elementów, które mogą się zepsuć.

    Poza tym czytając posty na forum widzę, że ludzie nie mają pojęcia o tym w jakich warunkach podawana jest moc pompy. A co za tym idzie często dobrana jest za mała pompa i załącza się grzałka elektryczna. Poprzednie zimy były łagodne, więc nie było tego widać. W tym roku pewnie sporo osób zobaczy, ze już działają grzałki.

  5. #105
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    To nie fobia, a komfrort. Nie każdemu pasuje spanie tuż nad ciepła powierzchnia.
    A nie po to robi się podłogówke, żeby potem ją zasłaniać. To samo dotyczy każdego ogrzewania płaszczyznowego. Trzeba się liczyć z ograniczeniami w aranżacji pomieszczeń. Nie każdemu to pasuje. Ja np. mam łóżko z pojemnikami. To mnóstwo dodatkowej przestrzeni do przechowywania.

    Grzejniki na parametrach 45/35 to wielkie krowy.

    Pompa ciepła jest bardziej skomplikowanym urządzeniem niż kocioł gazowy i z tego powodu ma więcej elementów, które mogą się zepsuć.

    Poza tym czytając posty na forum widzę, że ludzie nie mają pojęcia o tym w jakich warunkach podawana jest moc pompy. A co za tym idzie często dobrana jest za mała pompa i załącza się grzałka elektryczna. Poprzednie zimy były łagodne, więc nie było tego widać. W tym roku pewnie sporo osób zobaczy, ze już działają grzałki.
    Ciepła powierzchnia pod czy obok łóżka, uniemożliwiająca spanie to wg Ciebie 23-24st.C ?
    Bo taką temp.podłogi mam u siebie w sypialni, ok.30cm pod głową.

    Używam pompy od 8 lat,jak narazie nagrzewnica nie przepalila mi się

    Tylko niezbyt swiadomi nie potrafią dobrać odpowiedniej mocy pompy do obciążenia cieplego domu.

  6. #106
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    To nie fobia, a komfrort. Nie każdemu pasuje spanie tuż nad ciepła powierzchnia.
    A nie po to robi się podłogówke, żeby potem ją zasłaniać. To samo dotyczy każdego ogrzewania płaszczyznowego. Trzeba się liczyć z ograniczeniami w aranżacji pomieszczeń. Nie każdemu to pasuje. Ja np. mam łóżko z pojemnikami.

    .
    Ja mam podłogówkę, też mam takie łóżko i co ?
    Ile nocy przespałeś w energooszczędnym domu z podłogówką ?

  7. #107
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    Druga sprawa, że pompa ciepła oznacza ogrzewanie podłogowe. Mi np. nie podoba się ogrzewanie podłogowe w sypialniach- nie umiem przy tym spać. A i też trzeba trzeba pomyśleć o odpowiednich meblach- na nóżkach ( a i tak spora część podłogi jest przysłonięta). Dla mnie to jest marnowanie przestrzeni, bo tracimy miejsce pod łóźkiem.
    .
    Rozumiem, że masz dom z ogrzewaniem podłogowym w sypialniach i się tak męczyłeś, że budujesz drugi z kaloryferami?
    Nie wiesz oczywiście, że ceny PC są różne, nie doczytałeś że lepiej dogrzać grzałką niż mieć taktującą PC przez większość sezonu i zapewne nie wiesz, że podobne, problemy z doborem mocy, występują przy ogrzewaniu piecykami gazowymi a wynika to z niewiedzy inwestora oraz chęci zysku instalatora, który chętnie namówi na najdroższe w tym grzejniki na ścianie.
    Mam takich sąsiadów. Jak przychodzą do mnie na pogawędki, to ich szlag trafia, kiedy widzą że mam chłodniej w sypialniach niż w reszcie pomieszczeń, bez żadnego sterowania, bez mieszaczy, bez grzejników. Wystarczył projekt podłogówki.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #108
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    ..... Trzeba się liczyć z ograniczeniami w aranżacji pomieszczeń. Nie każdemu to pasuje. Ja np. mam łóżko z pojemnikami. ...
    Pompa ciepła jest bardziej skomplikowanym urządzeniem niż kocioł gazowy i z tego powodu ma więcej elementów, które mogą się zepsuć.
    ...
    Najwięcej do powiedzenia mają teoretycy. Powielasz jakeś voodoo-pierdoły na temat podłogówki, pompy ciepła też chyba od środka nie widziałeś. Ja w sypialni mam podłogówkę , łóżko ze skrzynią, na podłodze dywan z długim włosiem i 21'C.
    Gruntowe pompy potrafią pracować bezawaryjnie przez 20 lat i dalej nie mają ochoty się zepsuć.

  9. #109
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @Rosq
    Właśnie wróciłem z obchodu domu z pirometrem, a tu takie dylematy.
    łazienka 21*C, podłoga 24,5*C
    sypialnie, salon, 20*C, podłoga 23,2*C
    Podejrzewam że latem, w upały podłogi mogą być cieplejsze.

    Najzimniejsze miejsca są w narożnikach okien i drzwi HST, od 15,6 do 17,2*C
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #110

    Domyślnie

    Tylko po co podłogówka skoro stawiasz tam łóżko

  11. #111

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Najwięcej do powiedzenia mają teoretycy. Powielasz jakeś voodoo-pierdoły na temat podłogówki, pompy ciepła też chyba od środka nie widziałeś. Ja w sypialni mam podłogówkę , łóżko ze skrzynią, na podłodze dywan z długim włosiem i 21'C.
    Gruntowe pompy potrafią pracować bezawaryjnie przez 20 lat i dalej nie mają ochoty się zepsuć.
    A po jakim czasie się to zwraca?

  12. #112
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    Tylko po co podłogówka skoro stawiasz tam łóżko
    Po to, by nie wstawiać tam grzejnika, to chyba jasne

    Po co "psuć" instalację wstawiając do tego pomieszczenia grzejnik, który wymaga większej temperatury pracy, co za tym idzie dodatkowych zaworów, czy mieszaczy ? ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #113

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Rozumiem, że masz dom z ogrzewaniem podłogowym w sypialniach i się tak męczyłeś, że budujesz drugi z kaloryferami?
    Nie wiesz oczywiście, że ceny PC są różne, nie doczytałeś że lepiej dogrzać grzałką niż mieć taktującą PC przez większość sezonu i zapewne nie wiesz, że podobne, problemy z doborem mocy, występują przy ogrzewaniu piecykami gazowymi a wynika to z niewiedzy inwestora oraz chęci zysku instalatora, który chętnie namówi na najdroższe w tym grzejniki na ścianie.
    Mam takich sąsiadów. Jak przychodzą do mnie na pogawędki, to ich szlag trafia, kiedy widzą że mam chłodniej w sypialniach niż w reszcie pomieszczeń, bez żadnego sterowania, bez mieszaczy, bez grzejników. Wystarczył projekt podłogówki.
    A niby skąd podłogówka bierze zadana temperaturę w pomieszczeniu? No kurde ludzie nie piszcie bzdur. Każda instalacja musi dostać "sygnał", który jej mówi zwiększ lub zmniejsz przepływ. Potem ktoś czyta te bzdury i w nie wierzy.

  14. #114

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Po to, by nie wstawiać tam grzejnika, to chyba jasne

    Po co "psuć" instalację wstawiając do tego pomieszczenia grzejnik, który wymaga większej temperatury pracy, co za tym idzie dodatkowych zaworów, czy mieszaczy ? ?
    Dlatego, że nie każdemu pasuje podłogówka w sypialni. Nie wszyscy mają takie odczucia jak Ty i trzeba o tym pisać, żeby potem nie było zdziwienia. A obiektywna ocena zawiera wady i zalety danego rozwiązania. Żeby podjąć decyzję powinno się znać ograniczenia. To po prostu uczciwe podejście.
    Dla mnie nie ma sensu podłogówka pod łóżkiem. Po co nam przykryta powierzchnia grzewcza. Ale co kto lubi.

  15. #115

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    Tylko po co podłogówka skoro stawiasz tam łóżko
    Podłogówkę robisz wszędzie. Pod wszystkimi melbami, pod wanną, tym bardziej pod łóżkiem. To nie grzejnik naścienny , który atakuje cię gorącym nadmuchem, gdy w reszcie domu masz zimno.
    Niskotemperaturową podłogówką dostarczasz do domu energię. W ścianach, meblach kumulujesz ciepło. U mnie po zabawie w śniegu, przy 10 stopniowym mrozie, bez rękawiczek - ściana z silki parzy ręce. A wszyscy mówią, że musi być zimna...

  16. #116

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    Dla mnie nie ma sensu podłogówka pod łóżkiem. Po co nam przykryta powierzchnia grzewcza. Ale co kto lubi.
    Nie rozumiesz zasady działania podłogówki w niskoenergetycznym domu.

  17. #117

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Rozumiem, że masz dom z ogrzewaniem podłogowym w sypialniach i się tak męczyłeś, że budujesz drugi z kaloryferami?
    Nie wiesz oczywiście, że ceny PC są różne, nie doczytałeś że lepiej dogrzać grzałką niż mieć taktującą PC przez większość sezonu i zapewne nie wiesz, że podobne, problemy z doborem mocy, występują przy ogrzewaniu piecykami gazowymi a wynika to z niewiedzy inwestora oraz chęci zysku instalatora, który chętnie namówi na najdroższe w tym grzejniki na ścianie.
    Tylko wtedy wracamy do pytania o opłacalność pompy ciepła skoro trzeba dogrzewać grzałka.
    Dlatego ja w cenie pompy ciepła wolę zrobić gaz i multisplita. Cenowo wychodzi to samo a mam szybsze przygotowanie cwu i jeszcze chłodzenie latem.
    Na wypadek jak się komuś odwidzi i zmieni zasady rozliczania z produkcji pv.

  18. #118
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Nie rozumiesz zasady działania podłogówki w niskoenergetycznym domu.
    I to jest clou programu.
    Gość wyszedł z węgla prawdopodobnie

  19. #119

    Domyślnie

    No skoro daliście się nabić w te domy energooszczędne to się nie dziwie

  20. #120

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    I to jest clou programu.
    Gość wyszedł z węgla prawdopodobnie
    Niestety pudło.
    Dajcie wyliczenia i wtedy zobaczymy ile przeplaciliscie. Bo sorry ale 30cm izolacji na ścianie to ekonomiczny absurd. Nawet jeżeli byłaby to izolacja o lambda 0,038.

Strona 6 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony