Tu już wiele razy uzyskałam pomoc, więc może i teraz dostanę jakieś wskazówki.

Instalację w domu robił elektryk z uprawnieniami i on też zrobił odbiór instalacji.
Układ sieci TN-S, WLZ główny 5xYKY 5x10mm², sieć zewnętrzna podziemna, od samego transformatora,który jest 800m od domu.
Wyłącznik główny S304 100A (choć w rzeczywistości są dwa, założone przez tego samego elektryka. pierwszy, gdy prąd był podpinany do budynku gospodarczego przed rozpoczęciem budowy i ma oznaczenia M60 C25, drugi założony przy podłączaniu prądu do domu i jest S304 100A. W każdym razie wyłączenie każdego z osobna odcina dopływ prądu do domu)

Dom na płycie. z instalacją odgromową, otokową. PE nie jest połaczony z instalacją odgromową. Powinien być uziemiony przy skrzynce z licznikiem bo z domu wychodzi przepustem w rurze pcv

Końcem czerwca była burza i piorun prawdopodobnie przetestował nasz najwyższy zwód. Prawdopodobnie ponieważ nie było nas w domu, są szkody przepięciowe i chyba delikatnie przysmalony czubek zwodu.
Moje zagadki:
1. Jeśli rzeczywiście dostaliśmy po odgromówce to jakie są możliwości żeby piorun przeskoczył z druta odgromowego na kabel elektryczyny w domu ? Jakie warstwy dachu może pokonać taki "prąd" lub jeśli poszedł najpierw w ziemie to czy mógł dostać się do instalacji przez uziemienie PE ?
2. Przepięcie poszło po drucie niebieskim - 0 - wywaliło kostkę w lampie, spaliło czujnik ruchu i rolety elektryczne. Wyłączyły się wszystkie bezpieczniki 25A i wszystkie na strychu. Równocześnie w tablicy głównej odkryłam że do ochronnika przepięciowego podpięte są tylko druty fazowe, 0 nie jest podpięte. Ochronniki faz nie sa przepalone (okienka są nadal zielone)
3. Ochronnik przepięciowy chce wymienić na czteropolowy, żeby podpiać 3 fazy i 0. Chciałam się dowiedzieć jaki powinnam kupić B+C czy samo C czy może są jakieś inne ?
Dodatkowa informacja, jeśli ma to znaczenie to od lipca na dachu są panele PV, Jest do nich osobna tablica i podobno jest w niej wszystko, łącznie z ochronnikiami - 4 pola są napewno.

Prosze o wyjaśnienie mi moich zagadek Chcę zrozumieć co się mogło stać i spróbować zapobiec takim szkodom na przyszłość.
No i na chwilę obecną za szkody winię 100% elektryka z powodu nie podpięcia 0 do ochronnika, chcę wiedzieć czy słusznie,
Dziękuję