dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie Nowelizacja Prawa Budowalnego (od 19 września 2020)

    Witajcie. Czytam właśnie nowelizację Prawa Budowlanego, które wchodzi w życie we wrześniu i najprawdopodobniej zawiera ona interesujące mnie przepisy. Ale po kolei. Kończę właśnie budowę domu, rozpoczęliśmy etap wykończeniówki - w projekcie domu nie zostały uwzględnione tarasy (wiem, nie dopilnowałem, trzeba było je zaprojektować od razu razem z domem) oraz garaż, które to chciałbym już zacząć "budować". W nowelizacji widzę zapis:
    Art. 29. 1. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, ale wymaga zgłoszenia, budowa:
    (...)
    14) wolno stojących:
    a) parterowych budynków gospodarczych,
    b) garaży,
    c) wiat
    – o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
    (...)
    22) przydomowych tarasów naziemnych o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2;

    2.Nie wymaga decyzji opozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art.30, budowa:
    (...)
    31) przydomowych tarasów naziemnych o powierzchni zabudowy do 35 m2;
    (...)


    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/do...20200471Lj.pdf

    Mam kilka pytań do osób obeznanych w interpretacji przepisów.
    1. Rozumiem, że mogę postawić na zgłoszenie garaż o pow. 35 m2, a czy mogę postawić dwa takie garaże (działka 10 arów, zachowany % powierzchni biologicznie czynnej, nie jest to w sprzeczności z zapisami MPZP)?
    2. Czy z punktu 31 wynika, że mogę bez żadnego zgłoszenie wybudować kilka tarasów po maksymalnie 35 m2, czy w sumie mają tyle maksymalnie mieć? Niestety w PnB domu nie zostały wyrysowane tarasy, teraz widzimy, że to bez sensu wprowadzać się do domu i mieć piach zamiast tarasu. Chcemy więc dobudować dwa tarasy 19 m2 i 8 m2. Czy takie tarasy mogę zadaszyć?
    3. Czy można na zgłoszenie zwiększyć powierzchnię utwardzeń na działce (w stosunku do tego do jest w planie zagospodarowania), np. budując dodatkowe miejsca parkingowe (oczywiście przy zachowania odpowiedniego % powierzchni biologicznie czynnej i innych)?
    4. Czy zgłoszenia budowy ww. obiektów (garaż, tarasy, utwardzenia) mogę zgłosić do Starostwa jeszcze przed odbiorem domu, czy najpierw wykonać to co jest przedmiotem PnB (dom, szambo, utwardzenia zgodne z planem zagospodarowania), a następnie już po odbiorze zgłosić modyfikację utwardzeń, garaż i tarasy? Czy zrobić to od razu, żeby geodeta za jednym zamachem wszystko umieścił na mapie?

    Rozpisałem się trochę, będę wdzięczny za każdą sugestię/podpowiedź.
    Ostatnio edytowane przez kemot_p ; 31-08-2020 o 13:04

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    garaż - po jednym na każde 500m2 działki.

    zadaszenie tarasu może być wiatą lub gankiem - wchodzi w ograniczenie po jednym na każde 500m2

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Ok, dzięki za odpowiedź.
    Czyli tarasy mogę zbudować bez zgłaszania, natomiast zadaszenie (jak wiata) do zgłoszenia? Czy mogę je wybudować przez odbiorem domu?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tak na to wygląda. Prawo jeszcze w życie nie weszło.
    Możesz zbudować niezależnie od domu.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    kemot_p

    każda zmiana w zagospodarowaniu działki na podstawie wydanej Decyzji o PNB jest zmianą ISTOTNĄ i wiąże się z projektem zamiennym i nową Decyzją, tak więc : najpierw skończ budowę zgodnie z projektem, potem możesz występować z nowymi projektami do Urzędu. W przeciwnym wypadku możesz nie otrzymać Pozwolenia na użytkowanie obiektu, który nie pokrywałby się z Projektem i PNB.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #6

    Domyślnie

    A u mnie zmianę zagospodarowania działki wszyscy łącznie z pinbem potraktowali jako zmianę nieistotną. Z tym, ze u mnie ubyło. Nie wiem jaby pinb potraktował gdyby przybylo.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    kemot_p

    każda zmiana w zagospodarowaniu działki na podstawie wydanej Decyzji o PNB jest zmianą ISTOTNĄ i wiąże się z projektem zamiennym i nową Decyzją, tak więc : najpierw skończ budowę zgodnie z projektem, potem możesz występować z nowymi projektami do Urzędu. W przeciwnym wypadku możesz nie otrzymać Pozwolenia na użytkowanie obiektu, który nie pokrywałby się z Projektem i PNB.
    Rozumiem, czyli mimo że po nowelizacji prawa budowa tarasu nie będzie wymagała ani zgłoszenia, ani pozwolenia, to lepiej tą budowę rozpocząć dopiero po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie domu.

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    A u mnie zmianę zagospodarowania działki wszyscy łącznie z pinbem potraktowali jako zmianę nieistotną. Z tym, ze u mnie ubyło. Nie wiem jaby pinb potraktował gdyby przybylo.
    Możesz rozwinąć myśl? U nas w powiecie urzędnicy nie kontrolują utwardzeń, tylko dom, szambo, śmietnik, studnia.

  8. #8

    Domyślnie

    Brak utwardzen , śmietnika itp. W projekcie to wszystko było.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Czyli podobnie jak u nas, do odbioru domu nie trzeba mieć utwardzeń wyrysowanych w planie zagospodarowania.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... lepiej tą budowę rozpocząć dopiero po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie domu

    - dokładnie TAK, wówczas śpisz spokojnie
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony