Proszę o informacje osób, które zamawiały projekt indywidualny o informacje na co zwrócić uwagę i co tak naprawdę jest potrzebne przy prostej bryle, żeby projekt był "kompletny". Spotykam się z różnymi ofertami, rozstrzał cenowy jest szalony. Jeśli kogoś ciekawi to najtańsza oferta 5tys, a najdroższa 33 tysiące. Najwięcej ofert w zakresie 7-16 tysięcy.

Rozumiem, że oferty mogą się różnić pomiędzy sobą bo np. ktoś zajmuje się formalnościami, a kto inny nie. Ktoś robi wizje lokalną, a ktoś inny nie. Projekty przyłączy, opieka autorska itd. Ale chodzi mi o taki "must have". Dowiedziałem się, że projekt może zawierać kilka stron albo kilkadziesiąt. Dlatego chciałbym, żebyście mi pomogli w decyzji co tak naprawdę jest ważne. Nie chciałbym iść po najmniejszej linii oporu, ale też nie chciałbym szaleć.

Czy takie minimum do pozwolenia na budowę to mało? Czego Wam brakowało w projektach albo co było zbędne? Czy wykonawcy zwracali uwagę, że czegoś projekt nie uwzględnia albo coś robili i tak po swojemu i pewne szczegóły okazały się błędne?

- projekt zagospodarowanie terenu
- projekt wykonawczy
- projekt wjazdu
- projekt architektury,
- projekt konstrukcji wraz z zestawieniem materiałów
- projektowana charakterystyka energetyczna
- projekt wewnętrznych instalacji wod-kan, elektrycznej, ogrzewania
- obsługa spraw administracyjnych
- koncepcja w formie rzutów, wizualizacji i zagospodarowania terenu.
- mapa do celów projektowych zamawiana u geodety
- badania gruntu
projekt instalacji gazowej wewnętrznej i zewnętrznej
- projekt przyłącza wod-kan
- same schematy przyłączy czy kompletne rysunki
- nadzory autorskie
- wizja lokalna

Czy np. projekt architektury czy konstrukcji może się różnić zależnie od projektanta czy są jakieś standardy, schematy, których nie da się zlekceważyć. Nie mówię, że ktoś zaprojektuje płytę fundamentową 10cm, a ktoś 30cm. Chodzi mi o zawartość tej części czy wyszczególnione rzeczy będą zawsze te same i ogólna zawartość również? Czy może się okazać, ze u jednego otrzymam więcej szczegółów w tej samej części?

Dziękuję i pozdrawiam!