Milusin - podałem jako przykład ewolucji i upraszczania stylu narodowego jaka szybko zachodziła w latach 20tych. Gdyby był budowany 10 lat wcześniej - miałby dach polski (czyli polski łamany)

Żelazowa Wola - to samo napisałem, budynek był odbudowywany pod koniec lat 20tych, w stylu narodowym i otrzymał dach naczółkowy. I to nie jakiś tam mało ważny dwór - to ikona kwestii narodowej.

Klaudynówka - podałem jako dowód ilustrujący, że dach naczółkowy był w użyciu na ziemiach Wielkopolski przed rozbiorami, a więc przed narzucaniem stylu niemieckiego/pruskiego.w architekturze (Oficyna powstała w 1791 a Kórnik trafił do zaboru pruskiego w 1793).

W Wielkopolsce dach naczółkowy jest może mniej typowy, ale na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Zamojszczyźnie, Podlasiu - ten tym dachu jest rdzennie polski, typowy dla starych wiejskich chat i odwołania do niego w zabudowie willowej powstającej w pierwszych dekadach wieku XX są bardzo liczne.,
Myślę, że w Małopolsce było podobnie przed powstaniem i sukcesem stylu zakopiańskiego. W końcu Tetmajer budując dom dla siebie w stylu narodowym - wg swoich własnych poszukiwań jego korzeni w ludowości chłopskiej - też wybrał dach naczółkowy. (Ten dom jest teraz znany bardziej jako Rydlówka).

Pzdr.