dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    335

    Domyślnie Jak wykorzystać nadwyżki prądu?

    Zakładam ten temat bo może ktoś ma ciekawe pomysły co zrobić z nadwyżką prądu?
    Wiadomo że można grzać CWU ale u mnie nie ma dodatkowego wyjścia na grzałkę, od góry jest anoda wkręcona, pewnie można zamiast anody zamontować grzałkę ale nie wiem czy to nie skróci żywotności zbiornika. Mam kospel SWK termo top 120.

    Kolejnym pomysłem jest klima ale to już wysokie koszty inwestycyjne i tak naprawdę nie jest mi jakoś bardzo potrzebna.
    Na okresy przejściowe zamontuję łazienkowy grzejnik elektryczny taki nadmuchowy bo łazienka od północy więc pasuje podgrzać zanim się dziecko pójdzie kąpać, ale to nie zje nadwyżki która będzie wynosić ok 2000 kWh na rok.

    Nie chcę też rozstawiać po chałupie grzejników elektrycznych bo stoi takie coś i zawadza.
    Namierzyłem za to takie coś jak grzejnik elektryczny kontowany prosto do kontaktu o mocy max 400W. Tak myślę że to by się nadało na okresy przejściowe gdy po nocy delikatnie temp spada a w dzień słońce na tyle dogrzeje że jest optymalna temperatura. Niby 400W to mało ale dom nie duży, dobrze ocieplony to tak wydaje mi się że to zrobi elekt. Myślałem żeby na początek dać jeden w salonie z otwartą kuchnią bo tam się każdy rano z sypialni przenosi.
    Może ktoś ma takie urządzenie? Zastanawiam się czy to jest głośne i czy to ma sens w ogóle takie coś montować. Chciałbym w puszkę pod kontakt zamontować smart gniazdko i w aplikacji ustawić np grzanie 22-6 rano. Koszty niskie bo smart gniazdko to wydatek 15-30zł a ten grzejnik to 40-80zł.

    Myślałem jeszcze nad grzałką kanałową do rekuperacji, może to jest lepszym rozwiązaniem?
    Dodam że rekuperator jeszcze leży w kartonie bo nie było kiedy zamontować ale już się do niego przymierzam.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Może by tak grzałkę w obieg CO wsadzić.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacek22

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Ja zainstalowałem pompę ciepła CWU... I nawet dostałem na nią dotację z Urzędu miasta....

  4. #4

    Domyślnie

    A ja grzeje klimą i grzejnikiem elektrycznym w zimę. Mało to sposobów kup żonie indukcję.
    To badziewie 400W wkładane do grzejnika możesz do śmietnika od razu wsadzić, ugrzejesz tym niewielką łazienkę o salonie możesz pomarzyć. A 400W to bierze klimatyzacja na grzaniu
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Uciułane kWh warto pomnażać przy użyciu pompy ciepła, tak jak poprzednicy pisali. Do pomp należy też klima.

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli dla kolegi klima to duży watek to po co zjadać pompą jak można kupić grzejnik 2kW i przeje wszystko a jeśli na wiosne nadal nie przeje to w marcu odpalam tunel foliowy z pomidorami i niech grzeje. Jeśli prądu będzie mniej to wkładam klimę przenośną to tunelu i grzeje pompą ciepła

    Czym jeszcze można przejeść prąd czajnikiem elektrycznym - zamiast gazem, pompą do podlewania w lato se studni lub grzać cały rok cwu grzałką u mnie na 400l bufor wychodziło 10kWh/doba.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Dołożyć małą farmę i grzać otoczenie...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  8. #8

    Domyślnie

    Opowiedz z doświadczenia jak to się sprawuje.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    335

    Domyślnie

    No poczytalem opinie nt tego malego grzejnika i podobno wyje jak suszarka wiec odpada. Teraz mi zaswital pomysl na nagrzewnice kanalowa do rekuperacji, musze o tym poczytac. Kurcze gdybym wiedzial ze przez najblizsze lata nie namodza z PV to bym domontowal drugi inwerter bo mi zalega, panele uzywki na garaz i dodarkowe 3000 kWh bym zrobil a wtedy klima i wywalam gaz. Indukcje juz mam ale gaz to gaz, rurka poleci a jakos nie chce mi sie wierzyc ze bedzie tak cudownie jak jest czyli odbior energii w zimie i brak oplat za to, brak podatku od slonca, brak podatku dochodowego od uzyskanego przychodu czy tysiac innych pomyslow jakie sa w stanie wprowadzic nasi politycy...

    Na chwile obecna to nie chce inwestowac wielkich pieniedzy na to zeby zuzyc prad bo to mialo generowac oszczednosci a nie zeby wydawac kase na dodatkowe urzadzenia. To lato bylo malo gorace to nie odczulem potrzeby klimatyzacji ale zobacze jak bedzie za rok, jak upal mocno da w kosc to na jesien wpadnie klima

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał raxon Zobacz post
    Myślałem jeszcze nad grzałką kanałową do rekuperacji, może to jest lepszym rozwiązaniem?
    Grzałka dobry pomysł. Ale jak się nie da w zasobnik, to w rurę, żeby grzać wężownicą CWU. Jak pompę obiegową masz w kotle to jeszcze kwestia zgrania tego, żeby niepotrzebnie kocioł nie wychładzał wody a pompa pracowała jak grzałka elektryczna będzie grzała (albo dołożenie drugiej pompy i dorobienie ominięcia kotła).
    Dzięki temu nie tracisz 20% - bo grzejesz bezpośrednio, a nie przez ZE. A jak zasobnik się rozsypie, to kupisz taki z grzałką. Grzanie CWU to oprócz klimy najlepsze rozwiązanie. Ale przemyśl tę klimę.

  11. #11

    Domyślnie

    Ja bym nadal przekonywał do klimy do grzania CO. miesiąc grzania w okresach przejściowych i ile m3 gazu masz zaoszczędzone! Kupić byle zestaw klimę do samodzielnego montażu za niecałe 2k PLN i masz spokój na lata a to zawsze pompa ciepła.
    A rekuperacja z tą klimą zrobi robotę bo odzyska ciepło z klimy i przekaże na inne pomieszczenia, wybór jest Twój.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał raxon Zobacz post
    Zakładam ten temat bo może ktoś ma ciekawe pomysły co zrobić z nadwyżką prądu?
    Kup destylator. W czasach kryzysu to najlepszy towar.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    335

    Domyślnie

    Jednostke wewnetrzna klimatyzacji bym umiescil miedzy kuchnia a salonem ale nie wiem co z jednostka zawnetrzna. Nie chce po drugiej stronie scieny bo tam mam taras... Trzeba by bylo wszystko pociagnac z innej sciany, pewnie przez sufit i strychem.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał raxon Zobacz post
    Jednostke wewnetrzna klimatyzacji bym umiescil miedzy kuchnia a salonem ale nie wiem co z jednostka zawnetrzna. Nie chce po drugiej stronie scieny bo tam mam taras... Trzeba by bylo wszystko pociagnac z innej sciany, pewnie przez sufit i strychem.
    Rurki do woda trzeba zainstalować. Samo żeby spływało. Najlepiej bez pompki.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  15. #15

    Domyślnie

    Wiecie co ja też jestem za destylatorem. Chłop szuka dziury w całym = klima za droga! A miejsce usytuowania to większy problem niż wygląd PV na dachu
    Chłopie kup se destylator i znajdziesz lepsze hobby.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Najlepszym rozwiązaniem bedzie zdemontowanie sześciu paneli z dachu, problem z nadwyżka rozwiąże sie bez ponoszenia kosztów

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    335

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Wiecie co ja też jestem za destylatorem. Chłop szuka dziury w całym = klima za droga! A miejsce usytuowania to większy problem niż wygląd PV na dachu
    Chłopie kup se destylator i znajdziesz lepsze hobby.
    Wygląd PV na dachu mnie nie boli, ale klima nad głową na tarasie już tak...

  18. #18

    Domyślnie

    Dojrzejesz do decyzji o klimie a później będziesz tylko żałował że tak późno ją zainstalowałeś. Więc jak już dojrzejesz do tej decyzji pamiętaj że proponowaliśmy Ci ją lata wcześniej.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #19

    Domyślnie

    Sam u siebie myślę o montażu klimy, ale czy jednostkę zewnętrzną można zamontować na południowej ścianie?
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  20. #20

    Domyślnie

    Jest kategoryczny zakaz, podobnie zresztą jak na północnej, wschodniej i zachodniej.
    A co jej się od pd. strony stanie słońce będzie na nią świeciło i co? Kiedy klima będzie jeszcze gorętsze powietrze z siebie wyrzucać.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony