dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 8
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 153
  1. #81
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    WM kontroluje wilgotność w domu szczególnie latem... Gdy nawiewa powietrze o wilgotności względnej 14-15g/m3 i robi się wewnątrz 70-75%. Im bardziej dmucha tym więcej wilgoci..
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  2. #82
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    W gramach na m3 to jest wilgotność bezwzględna, nie względna.

    Jakie zatem mamy inne wyjście, otworzyć okno? To mniej pary z powietrza nawieje? No raczej więcej niż mniej, tylko temperaturę elegancko podniesie w pięć minut, to nie będzie tak bardzo czuć wilgoci

    W WM można latem zmniejszyć wydajność do minimum, zachowując wymianę świeżego powietrza, i ograniczając przegrzewanie.
    Wentylacja grawitacyjna nie daje takich możliwości, pomijając już fakt, że latem co do zasady po prostu nie działa.

    Nie zdarzyło mi się w domu z WM przekroczyć latem 65%.

  3. #83

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    W WM można latem zmniejszyć wydajność do minimum, zachowując wymianę świeżego powietrza, i ograniczając przegrzewanie.
    Wentylacja grawitacyjna nie daje takich możliwości, pomijając już fakt, że latem co do zasady po prostu nie działa.
    No nieźle.
    Są tutaj tacy co w okresie dużego natężenia smogu wyłączają wentylacje bo im szkoda filtrów.
    Zaraz znajdą się tacy, co latem ograniczają wentylacje bo im wilgotność szaleje.

    To jest sens wydawać pieniądze na coś co ma był wyłączone, lub ograniczone do minimum?

  4. #84
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak, miałem na myśli bezwzględną wilgotność.

    A chodziło mi o to, że WM sama w sobie nie jest w stanie kontrolować wilgotności i raczej bym optował za tym, że ma dostarczać świeże powietrze usuwając zużyte.
    I rzecz jasna nie jestem przeciwnikiem WM, a wręcz orędownikiem. Ale trzeba być świadomym doc zego służy.... Są tacy, którzy piszą że to się do nieczgo nie nadaje bo latem nadal jest gorąco, a miało być zimno.

    U mnie cały rok jest wymiana 40% kubatury na godzinę - czyli ok 180m3/h. Docelowo będzie zmneijszana do 20% gdy nikgoo nie bedzie w domu, to wszystko.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 07-10-2020 o 11:24
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #85
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Przepraszam, umknął mi Twój wpis.

    Kupiłem na znanym portalu aukcyjnym używane siłowniki Belimo 230V 5 Nm
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  6. #86
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    połączyłam watki, bo tematyka była zdublowana

  7. #87
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Zaraz znajdą się tacy, co latem ograniczają wentylacje bo im wilgotność szaleje.

    To jest sens wydawać pieniądze na coś co ma był wyłączone, lub ograniczone do minimum?
    To skoro już mają WM, to powinni na maxa wentylować? Dobre.

  8. #88
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nikt nie napisał, że na maxa, tylko tak by zapewnić odpowiednią wymianę powietrza.

  9. #89
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Ja tam widzę, że _John napisał, żeby nie ograniczać

  10. #90
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Ja tam widzę róznicę między nie róbcie na minimum a róbcie na maxa
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #91

    Domyślnie

    Po 8 latach użytkowania WM z reku i GWC powiem że z pewnością powtórzyłbym ten układ.

  12. #92
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Po 8 latach użytkowania WM z reku i GWC powiem że z pewnością powtórzyłbym ten układ.
    Potwierdzam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #93

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    !
    Wentylacja nie jest od zapewniania świeżego powietrza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    WENTYLACJA SŁUŻY DO PANOWANIA NAD WILGOTNOŚCIĄ WZGLĘDNĄ W DOMU !!!
    Sam nie wiem ... przegrałem życie , zamontowałem reku a wystarczyło osuszacz/nawilżacz kupić ....
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  14. #94

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrS88 Zobacz post
    No dobrze, ale jak tą WM połączyć z okapem kuchennym? Zakładając, że blat kuchenny jest elektryczny, w domu nie ma kominów bo PC. Czy w takim wypadku, musi powstać jeden kominy dla okapu z kuchni?
    Ja bym nie łączył tych instalacji, z gotowania/smażenia do okapu masz różnej maści tłuszcze które więcej lub mniej się odkładają na przewodach (wiem wiem , ale nie da się wszystkiego odfiltrować, wiem to z praktyki - kwestia czasu) . Stałem też przed tym wyborem ale po prezentacji mojego pomysłu ludzie od WM delikatnie mi wyperswadowali że to nie jest najlepszy pomysł. Mam normalny wyciąg i jestem zadowolony (szybciej wyciągnie zapachy /spalenizne nie "cisnąć" WM )
    Czy robić WM ? PEWNIE ! nie wyobrażam sobie życia bez niej , budzisz się rano i czujesz świeże powietrze w sypialni , jakbyś spał w lesie (mam las obok )
    Jesli chodzi o odzysk to nie jest głównym celem WM z odzyskiem.
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  15. #95

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    . Zdecydowanie odradzam rezygnację z okapu.
    oooo to to to to !!!


    P.S.
    Sorki za spam ale czytam i odpowiadam stad tak kilka odpowiedzi , dzisiaj wiecej czasu
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  16. #96

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Okap nad kuchnią(mam indukcję) - zdecydowanie TAK i to z własnym kanałem(wyrzut ba zewnątrz), bez funkcji pochłaniacza.
    Do tego klapa zwrotna , okap sobie radzi z jej otwieraniem pod cisnieniem
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  17. #97

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrS88 Zobacz post
    Czyli można zastosować WM z okapem nad kuchnią z własnym kanałem wyrzutowym oraz z piecem 5 klasy na pelet?
    Można , pod warunkiem ze piec nie jest w tym samym pomieszczeniu co okap
    Najlepiej jakby miał swoją "zetkę" w kotłowni
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  18. #98
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Czy robić WM ? PEWNIE ! nie wyobrażam sobie życia bez niej , budzisz się rano i czujesz świeże powietrze w sypialni , jakbyś spał w lesie (mam las obok )
    Zazdroszczę. Nie lasu tylko dobrze zrobionej WM. U mnie nad ranem w sypialni nie ma czym oddychać.


    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Cytat Napisał Slawko123
    Okap nad kuchnią(mam indukcję) - zdecydowanie TAK i to z własnym kanałem(wyrzut ba zewnątrz), bez funkcji pochłaniacza.
    Do tego klapa zwrotna , okap sobie radzi z jej otwieraniem pod cisnieniem
    Mam WM i okap w funkcji wyciągu.
    Teraz zrobiłbym jako pochłaniacz. Może nawet tak jeszcze zrobię.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  19. #99

    Domyślnie

    Witam,
    planuję budowę domu nr2. W obecnym nie mam WM. Założenie było takie aby w nowym również jej nie było ale czytam już któryś wątek o WM i szczerze mówiąc zaczynam się łamać
    Buduję parterówkę w szczerym polu w sąsiedztwie lasów (Natura 2000 i takie tam) - chodzi mi o to że ze smogiem nie będę walczył, raczej czystsze powietrze będę miał na zewnątrz niż w środku domu . Oszczędności na ogrzewaniu podejrzewam zrównoważą się z kosztami utrzymania (energia + filtry). Kontrola nad wilgotnością w domu - no dobra - to niby jest jakiś argument.
    Nurtują mnie dwa problemy:
    1. Głośność tego ustrojstwa - chodzi mi o sypialnie w nocy (czy w sypialniach jest standardowo nawiew czy wywiew?) Nie wyobrażam sobie w trakcie zasypiania najmniejszego szumu w sypialniach. Może mam na tym punkcie bzika ale przeszkadza mi nawet lodówka w drugim końcu domu, która z założenia miała być mega cicha. Ewentualnie - czy można ustawić działanie rekuperatora tak aby w "godzinach zasypiania", czyli np. 22-24 po prostu nie pracował. Chociaż nie - to bez sensu. To będzie akurat po kąpaniu całej rodziny więc dobrze byłoby wyciągnąć wilgoć z łazienki.
    2. Druga sprawa - całe życie miałem od maja do września otwarte wszystkie okna, latem również w nocy. Rozumiem że przy WM otwieranie okien powoduje że te wszystkie przepływy powietrza się rozjeżdżają? Podejrzewam że na początku będzie mi bardzo ciężko przyzwyczaić się do zamkniętych okien - szczególnie latem.
    Sam nie wiem. Gdybym budował się na Śląsku to nawet bym się nie zastanawiał.
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 13-10-2020 o 08:25

  20. #100
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    W sypialniach robi się nawiew świeżego powietrza. Zamknięte okna to popularny mit - nikt ci nie broni otwierać okien latem. U mnie prawie każdej letniej nocy są otwarte, dom się wtedy szybciej schładza.
    Jeśli chodzi o hałas - to zależy gdzie jest jednostka i jak są zrobione kanały. Takie rzeczy trzeba przemyśleć na etapie projektu.
    Szum nawet jeśli słyszalny, to jest stały, więc nie wkurza tak jak lodówka, która się włącza i wyłącza.

Strona 5 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony