dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Hydroizolacja fundamentów

    Witam, mam dylemat jak zrobić izolacje pionową ściany fundamentowej. Im więcej czytam internetów, tym głupszy jestem. Dom niepodpiwniczony, teren suchy jak pieprz, kamienisty. Wymurowalem ściankę fundamentową na warstwie papy fundamentowej. Teraz kolej na izolacje pionową. Kiedy pytam różnych ludzi, budowlańców, sprzedawców na hurtowniach, jakiej użyć izolacji, to każdy mówi :"Panie, walnij Pan dysperbitem i będzie dobrze, szkoda się w koszta ładować". Z jednej strony może i racja bo teren suchy, piwnicy nie ma, ale z drugiej to ponoć z dysperbitu niewiele zostaje po kilku latach, a tego już odgrzebywać nikt nie będzie. Ktoś doradzi jak to zrobić, żeby było dobrze, a nie ładować się w zbędne koszty? Ja myślałem nad taką opcją, żeby z zewnątrz zagruntować dysperbitem, a na drugą warstwę dać izohan wm. Czy taka opcja będzie wystarczająca? Kolejne pytanie, co zrobić ze ściana wewnętrzna? Izolować też? Po takie opinie czytałem, że nie, bo ściana wilgoc będzie trzymać,itd. Jeśli izolować to czym? Czy sam dysperbit wystarczy w dwóch warstwach, czy dawać coś lepszego. Proszę o jakieś uzasadnione rady
    Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Pod powierzchnią gruntu ZAWSZE jest wilgoć, nawet jeśli wydaje się, że jest sucho (poza tym nie masz gwarancji, ze warunki gruntowe się nie zmienią kiedyś).
    Zatem izolacja przeciwwilgociowa to podstawa. Izohan WM to masa typu KMB i dobrze spełni taką rolę przy minimalnym zalecanym zużyciu. To jest klasa wyżej niż dysperbit, który w zasadzie jest co najwyżej gruntem pod normalną izolację (np. pod tego WM). Na to spokojnie wystarczy (skoro nie ma piwnicy), bo markowa izolacja KMB o jeszcze lepszych parametrach to trzeba liczyć cenę Izohana razy 3.
    Ścianę wewnątrz izolować dokładnie tak jak na zewnątrz - tam też jest wilgoć.

    Izolacje typu KMB nakłada się, gdy wilgotność masowa ściany to 3-4% nie więcej. Jeśli zaizolowana jest poprawnie to wilgotność nie wzrośnie (chyba, że dojdzie do kondensacji pary wodnej wewnątrz ściany fund. np. przy braku ocieplenia, ale to wówczas projektuje się inne rozwiązania). Jeśli nie ma hydorizolacji to ściana i tak ma wilgotność gruntu, czyli więcej niż 3-4%. W strefie cokołu można zaizolować szlamem cementowym zamiast bitumami - szlam jest otwarty dyfuzyjnie, więc daje szansę na ujście pary wodnej z fundamentu i jego osuszanie tą drogą.

    Obejrzyj na youtube instrukcję Izohana wm, jest dobrze wyjaśnione. Jedyny błąd tam to, że zalecają nakładanie masy pacą zębatą. Wszyscy markowi producenci zalecają pacę gładkią. Nierównomierna warstwa masy uzyskiwana pacą zębatą prowadzi do nierównomiernego wysychania i powstawania naprężeń a w konsekwencji ryzyko pękania masy.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fukujin

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Wawer
    Posty
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Jedyny błąd tam to, że zalecają nakładanie masy pacą zębatą. Wszyscy markowi producenci zalecają pacę gładkią. Nierównomierna warstwa masy uzyskiwana pacą zębatą prowadzi do nierównomiernego wysychania i powstawania naprężeń a w konsekwencji ryzyko pękania masy.
    Ponieważ powoli przymierzam się do budowy samemu to ostatnio obejrzałem sporo filmów. Z tego co widziałem na filmie jednego z markowych producentów masy (już nie pamiętam jakiego) paca zębata była używana do dawkowania odpowiedniej ilości masy na metr po czym była wygładzana pacą gładką "bez zbierania" materiału.

    Przykładowo przy naniesieniu pacą zębatą załóżmy 6mm masy i wygładzaniu jej pacą gładką mamy niejako pewność, że warstwa będzie miała około 3mm.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja zastosowałem icopal siplast szybki grunt i na to siplast fundament. Grunt mam piaszczysty i suchy tak jak Ty. Tez miałem zamiar kupić zwykły dysperbit ale widziałem co się z nim dzieje po jakimś czasie. Znika Icopal grunt jest mega wydajny i gdzieś słyszałem ze podwójna warstwa już stanowi lekka izolacje przeciwwilgociowa. Siplast fundament już jest gęstszy ale spokojnie możesz go nakładać szczotka. Po nałożeniu według instrukcji trzeba odczekać 72h przed nakładaniem styropianu. Na youtubie jest gdzieś filmik jak ta powłoka fajnie trzymała jak koparkowy wjechał w ścianę fundamentowa.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony