dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Surowy beton na ścianach

    Witam,

    Chciałabym położyć na ściany (nowy budynek bez tynków) surowy beton. Zależy mi na gładkiej powierzchni, aczkolwiek małe 'dziurki' mogą występować. Chciałabym też, aby beton był nieco jaśniejszy (bielony) od tradycyjnego szarego betonu. Czy jest możliwość nałożenia na ściany ręcznie czy maszynowo betonu? Nie chciałabym kłaść typowych tynków, a od razu beton. Nie chcę używać do tego ozdobnego/architektonicznego/struktualnego betonu z wiaderka. Na taką powierzchnię ścian zbyt wysoka cena.
    Czy w ogóle jest to możliwe?

    Przykładowa ściana w tym stylu: https://cdn1.jysk.com/getimage/wd2.medium/166648
    Ostatnio edytowane przez Szolga ; 02-02-2022 o 16:13

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Betonu jako takiego raczej nie uda się nałożyć zamiast tynku a już na 99,9% nie uzyskasz efektu jak na zdjęciu. Dedykowane materiały albo dowolna inna technika, na YT gdzieś widziałem naj plyty OSB ktoś zatarł jakimś klejem do "płytek", i wyszedł jakiś wyrób w jego mniemaniu betono-podobny.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Betonu jako takiego raczej nie uda się nałożyć zamiast tynku a już na 99,9% nie uzyskasz efektu jak na zdjęciu. Dedykowane materiały albo dowolna inna technika, na YT gdzieś widziałem naj plyty OSB ktoś zatarł jakimś klejem do "płytek", i wyszedł jakiś wyrób w jego mniemaniu betono-podobny.
    Dlaczego nie można nałożyć betonu zamiast tynków? Zbyt ciężki? Drogi? Myślę, że można dobrać taki skład (kolorystykę i strukturę), aby efekt był zadowalający. Charakterystyczne "wżery" tworzą się podczas szalunków, tego nie przeskoczę, ale naprawdę nie da rady położyć warstwy betonu na wszystkie ściany? Nie rozumiem w czym jest problem? W materiale? Technice? Nikt nie kładł normalnego betonu na ścianę? Żeby mieć betonowe ściany trzeba kupić dedykowane materiały, ale nie beton?

  4. #4

    Domyślnie

    Beton się układa, co najwyżej wylewa. To inna technologia bo materiał też inny. Nałożyć to można farbę albo tapetę.

    Są takie mazie gotowe na tynki. Nakłada się to packą czy gąbką. Efekt zależny od umiejętności nakładającego. Dalekie od efektu rozszalowanego betonu. Stosunkowo drogie.

  5. #5

    Domyślnie

    Wiem jaka konsystencję ma zwykły beton. I zdaję sobie sprawę, że beton towarowy się wylewa. Jednakże też nakłada się go metodą natryskową. Oczywiście musi być odpowiednia konsystencja. Dlatego ciekawi mnie czy dobranie właściwych parametrów, bardziej pod kątem betonu architektonicznego sprawi, że będzie można nanieść go na ścianę? Chodzi mi czy beton da radę potraktować jak tynk?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Nanieść na ścianę się da, ale co z tym dalej zrobić ? Betony mają zupłnie inna konsystencję grube kruszywo można wywalić z recptury wykonując pseudo beton ale jak to zatrzeć by efekt był zadowalający, wg mnie nie realne.

  7. #7

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Głównym problem to własności relogiczne betonu. W dużym uproszczeniu słabo się "klei". Dlatego też raczej wykonuje się tynki cementowo-wapienne a nie wyłącznie cementowe, wymaga też warstwy przygotowawczej (szprycy). Jeśli wykonuje się beton samodzielnie można dodać specjalnych emulsji polimerowych (np. Ceresit CC81) do wody zarobowej, dzięki temu masa o wiele lepiej się nanosi, nawet na sufit - trzeba poeksperymentować z proporcjami.
    Beton można nanieść, ale jak wyżej wspomniano musi mieć odpowiednią recepturę (kruszywo, plastyfikatory, etc.). Trzeba też pamiętać o utrzymaniu wilgotności, by nie powstały rysy skurczowe, co może wymagać więcej wysiłku niż w przypadku typowego tynku cem-wap.
    Generalnie wątpię aby było cokolwiek taniej niż tradycyjny tynk. Jeśli ściany są równe a instalacje pochowane w bruzdach można pokusić się o wykonanie bezpośrednio tynku cieńkowarstowego imitującego beton bez typowego tynkowania.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  9. #9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony