dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie (D)ogrzewanie klimatyzacją - rozmieszczenie, pytania

    Poniższy plan to generalny remont starego domu. Dom parterowy z płaskim dachem, 150mkw. Planuję ogrzewać / dogrzewać dom klimatyzacją. Głównym źródłem mają być kable grzewcze i grzanie drugą taryfą. Jeszcze nie wiem jaką taryfę będę miał (pewnie na przestrzeni lat będzie się to zmieniać) więc liczę się z tym, że np. nie będę miał okienka dziennego. Wtedy chciałbym przede wszystkim w ciągu dnia grzać klimą. W okresach przejściowych, może tylko będę grzać klimą a nie kablami - zależnie czy nadmuchiwane powietrze będzie mi bardzo przeszkadzało. Myślałem, że w takim przypadku może fajna byłaby klimatyzacja kanałowa, ale chyba nie chcę aż tak w to inwestować, poza tym nie chcę kolejnego systemu, który będzie siedział w mojej głowie i męczył mnie czy na pewno kanały są odgrzybione, nie wpadają w rezonans itd. No i kanały są duże, musiałbym opuścić sufit podwieszany.

    Wg OZC z buildeska roczne zapotrzebowanie na energię użytkową na potrzeby ogrzewania i wentylacji QH+W to 6828kWh/rok ( EUCO+W = 45,37 [kWh/m² rok] ). W najgorszym miesiącu grudniu, zapotrzebowanie to 1801kWh. Powiedzmy, że klima chodziłaby non-stop, czyli 744h, zatem potrzebowałbym 2.4kW. Dodatkowo, w łazienkach pewnie będą odpalone kable, czyli odpada nam około 10% kubatury, liczmy więc 2.2 kW. Zakładam jednak, że na jakimś etapie życia będę miał okienko dzienne, które będę chciał wykorzystać - wtedy większa moc klimy się przyda - załóżmy więc że interesuje mnie klima około 4-5kW.

    Pytania:
    1. Czy lepiej założyć jednego splita czy dwa splity na tej powierzchni (150 mkw)?
    2. Gdzie umieścić jednego splita / dwa splity? Myślałem, że jeśli jeden split to w miejscu "D" , jeśli dwa splity to chyba "A" i "C".
    3. Czy dobrze myślę, że jeśli 1 split to jakieś 4.5kW a dwa splity to 2x 2.5kW?
    4. Jeśli dwa splity, to może warto jeden umieścić niżej (np. 60cm od sufitu) - i ten split byłby bardziej na grzanie, a drugi, wyższy bardziej na chłodzenie na lato? Boję się, że ten niższy będzie wiał na twarz
    5. Chyba lepiej mieć dwa splity niż multisplit? Taniej, i zawsze jeśli się coś zepsuje to drugi powinien działać.
    6. Jednostki zewnętrzne planuję wrzucić na dach płaski. Rozumiem, że będę musiał poprowadzić rurki z jednostek wewnętrznych do kanalizacji.
    7. Inne uwagi mile widziane


    Ostatnio edytowane przez hipodrom ; 15-09-2020 o 22:14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony