dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie

    Wiem, że w kominku pali się drewnem liściastym, ale po budowie została mi sterta desek ( często z gwoździami) i różnych drewnianych odpadów. Czy mogę to spalić w kominku?

  2. #2

    Domyślnie

    Możesz, co najwyżej potem będzie trzeba zainwestować w płyn do czyszczenia szyby, szczotkę drucianą no i trochę czasu w wyczyszczenie. Ale lepiej żeby to wszystko było dobrze wysuszone

  3. #3

    Domyślnie

    Ja nie polecam, ale wiem że większość tak robi. Może mieszaj z innym drzewem. Lecz w żadnym wypadku nie czyść szyby popiołem!!!.
    Marek.

  4. #4

    Domyślnie

    Mozna spalac, sam tak robie. Warunkiem jest zachowanie proporcji drewna iglastego z lisciastym, ktorego powinno byc wiecej. A szyba i komin brudza sie od kazdego drewna - i iglastego i lisciastego (choc od iglastego szybciej) i i tak trzeba je czyszcic...

    D.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Jeżeli wiesz, że w kominku pali się drewnem z drzew liściastych to po co Ci eksperyment z iglastym ? Chyba , że musisz sprawdzić w jakim tempie zbiera się sadza, ile kosztuje praca kominiarza, jak szybko zapycha się przewód kominowy, co robić gdy nie ma "cugu" itd. Ja bym nie próbował.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    Ja suszę i będę palił. Bo co mam z tym robić?
    Tylko tnij ręcznie a nie piłą (chodzi mi o zabrudzenia cementowe)

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    Ja suszę i będę palił. Bo co mam z tym robić?
    Tylko tnij ręcznie a nie piłą (chodzi mi o zabrudzenia cementowe)

  8. #8

    Domyślnie

    My też palimy - już połowy nie ma - przy okazji testowaliśmy kominek. Wszystko w porządku - szyba owszem brudna, ale to sie da wyczyścić.

  9. #9

    Domyślnie

    Eksperci nie polecają, ale paliłem liściastym, mokrym drewnem (kopciło szybę jak diabli) natomiast suche iglaste paliło się świetnie i nie kopciło.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Ja dam całość drewna ojcu. Ma zwykły węglowy kocioł, to mu się przyda na rozpałkę. Nie zamieram sobie brudzić ani szyb ani komina. W dodatku drewno do kominka ściągnę sobie na etapie wykańczania, tak żeby jeszcze doschło.

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Oczywiście wszyscy palący drewnem iglastym mają rację, że się dobrze pali i nic się (na razie) nie dzieje, ale to mówiąc krótko "krótka piłka". Jak się ktoś uprze to może do wkładu lub pieca (koza) wrzucać wszytkie śmieci (makulatura, karton,pewnie i plastykowe opakowania ....). To wszytko się spali. Jednak po pewnym czasie Ci którzy eksperymentują będą tego żałować.Trzymajcie się jednego - TYLKO LIŚCIASTE.
    Kominiarz

  12. #12

    Domyślnie

    Czymkolwiek by się nie paliło, i tak komin trzeba czyścić regularnie.
    Mada, podziab sobie odpady na drobne szczapki, dobrze wysusz i będziesz mieć idealną rozpałkę.

  13. #13

    Domyślnie

    A czemuz to "kominiarz" odradza palenie makulatura i kartonami ? Toz to najlepszy material na podpalke ! Uwazasz ze lepiej zamiast podpalac kartonami robic to chemicznymi plynami czy zelami do rozpalania ? To jeszcze bardziej zabrudzi komin.. Co do tego wiekszego brudzenia komina wskutek palenia iglastym to nie zauwazylem. Wiecej brudu i sadzy mam jak napale mokrym lisciastym niz suchym iglastym... A komin tak czy siak trzeba czyscic. A od palenia drewna sosnowego na pewno sie nie zapcha Co najwyzej kominiarz bedzie mial wiecej pracy podczas czyszczenia - stad wziela sie pwenie opinia "kominiarza" wyzej

    D.

  14. #14

    Domyślnie

    proponuje rozpalać benzyną albo ropą...
    jako właściwy opał można stosować proch strzelniczy

    gwarantuje rozrywki wszelakie (wraz z darmową depilacją brwi)



    snow

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    Gwarantuję wam Kochani Forumowicze, że jak się skończą zapasy starych desek itp. po zakończeniu budowy, to szybko przejdziecie na liściaste.....a np. za rok,czy dwa lata jak zajrzycie na forum to w nowym wątku na ww.temat wypowiecie się, że pali się wyłącznie liściastym.A dlaczego? Bo trzeba będzie kupować nowe zapasy - no a wtedy każdy z Was przypomni sobie, że w instrukcji wymagane jest d. liściaste(to po co kupować iglaste?).Kominiarz


  16. #16

    Domyślnie

    Hi !
    A ja drewna budowlanego używam li tylko na rozpałkę a palę lisciastym od leśniczego.
    Palę ponad 2 sezony i myślę, ze jeszcze na przynajmniej jeden sezon mi wystarczy na rozpałkę.
    Pozdro.

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    Możesz ale ani to estetyczne a i odpady kłopotliwe (śruby, gwoździe, zaprawa,...)
    Ja używam go do ogniska - od czasu do czasu w gronie znajomych - oczywiście wymaga to odpowiednich warunków otoczenia.

    Pzdr.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Najlepiej przestrzegać instrukcji obsługi pieca (kominka) lub wkładu i używać paliwa zalecanego przez producenta takiego urządzenia, chwilowe rozpalanie w kominku tekturą lub nawet drewnem iglastym na pewno nie przyniesie żadnych ubocznych skuków zarówno dla samego urządzenia grzewczego jak i komina.
    Ciekawostka: np. w/g niemieckich autorów fachowych książek dotyczących kominków jak i palenia w nich nie ma większego znaczenia czy drewno jest iglaste czy liściaste, najważniejsze aby było odpowiednio wysuszone.
    Pozdrawiam kominiarz
    PS tam wyżej to nie ja.

  19. #19

    Domyślnie

    Chwała kominiarzowi (ale nie temu wyżej) za rozsądną wypowiedź

  20. #20

    Domyślnie

    Wczoraj, u sprzedawcy Jotula, dowiedziałem się, że dla wkładu Jotula, nie ma różnicy czy drzewo jest liściaste; czy iglaste. I jedno i drugie nadaje się do palenia!.
    Marek.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony