dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 55 z 55
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Jest zakaz rozsączania jakiejkolwiek cieczy do gruntu czy to ścieków czy wód opadowych.
    Nie widzę nigdzie zakazu rozsączania. Podałeś przykład artykułu i uchwały w zakresie odprowadzania wody z działki. A jak nie odprowadzam (zagospodarowuję na działce) to ten zakaz jest bezprzedmiotowy - a nawet w tej Krakowskiej uchwale masz zgodę, na odprowadzenie wody powierzchniowo poza swoją działkę.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie widzę nigdzie zakazu rozsączania. Podałeś przykład artykułu i uchwały w zakresie odprowadzania wody z działki. A jak nie odprowadzam (zagospodarowuję na działce) to ten zakaz jest bezprzedmiotowy - a nawet w tej Krakowskiej uchwale masz zgodę, na odprowadzenie wody powierzchniowo poza swoją działkę.
    To jak rozumieć ten nakaz?
    "nakazuje się ujmowanie wód opadowych i wód z drenażu w system kanalizacyjny i odprowadzenie ich do miejskiej sieci kanalizacyjnej, rowu lub cieku;"

    Czy jeżeli coś się nakazuje, to nie jest to obowiązkiem? Natomiast w stenogramach z dyskusji wiem jaki był kontekst tego zapisu, aby nie nawadniać naszej góry Rajsko, tylko ją odwodnić.

    Tak, jest zgoda, ale na odprowadzanie powierzchniowe, ale to chyba dotyczy działek płaskich, bo dla działek na zboczu jest ten powyższy nakaz (?) Gdzieś było albo w Planie albo w stenogramach, a na pewno powtórzył mi to geolog, że w tym celu należy utrzymywać powierzchniową szatę roślinną, aby nie dopuścić do penetracji wody w głąb gruntu. Odprowadzanie powierzchniowe to jest co innego niż rozsączanie pod ziemię.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 23-09-2020 o 20:42
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    To jak rozumieć ten nakaz?
    "nakazuje się ujmowanie wód opadowych i wód z drenażu w system kanalizacyjny i odprowadzenie ich do miejskiej sieci kanalizacyjnej, rowu lub cieku;"
    [...]
    Odprowadzanie powierzchniowe to jest co innego niż rozsączanie pod ziemię.
    To chyba oczywiste, że zatrzymywanie wody na działce to przeciwieństwo odprowadzania? Masz obowiązek zabetonować dzialkę, żeby przypadkiem deszczówka nie wsiąkła, skoro tak rozumiesz ten nakaz?
    Sam pisałeś, że to dotyczy:
    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Wejdź na "Tekst ustaleń planu", odprowadzenie wód: § 8. ust.4 pkt. 3
    a nie zatrzymywanie.

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To chyba oczywiste, że zatrzymywanie wody na działce to przeciwieństwo odprowadzania? Masz obowiązek zabetonować dzialkę, żeby przypadkiem deszczówka nie wsiąkła, skoro tak rozumiesz ten nakaz?
    Sam pisałeś, że to dotyczy:
    a nie zatrzymywanie.
    Ja tak rozumiem, że wodę z mojej działki - zarówno z wierzchu jak i z drenażu mam wyprowadzić poza swoją działkę. Racja, nie pisze tutaj wprost, że zabrania się wsączania. Ale co mi po takim wsączaniu jak tę wsączoną wodę mam obowiązek zdrenować poza działkę?
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Ale co mi po takim wsączaniu jak tę wsączoną wodę mam obowiązek zdrenować poza działkę?
    Z czego wynika obowiązek robienia drenażu?

    Dla mnie ten zapis określa, jak możesz odprowadzić wodę poza działkę. Nie zmusza do jej odprowadzania, jak chcesz ją zagospodarować na działce.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-09-2020 o 13:42

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Z czego wynika obowiązek robienia drenażu?
    Z "nakazu (czyli ja rozumiem obowiązku?) ujęcia wody opadowej w system kanalizacyjny".

    Czy "nakaz" nie oznacza, że całą wodę opadową mam ująć w system kanalizacyjny, a nie zostawić samowolnie do wsiąknięcia? Nie mogę jej wypić, albo użyć do podlewania... Ja na przykład zrobiłem zbiornik retencyjny wody deszczowej, co jest niezgodne z tym obowiązkiem, bo wprawdzie ująłem ją "w system kanalizacyjny", ale nie odprowadziłem do rowu.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Z "nakazu (czyli ja rozumiem obowiązku?) ujęcia wody opadowej w system kanalizacyjny".

    Czy "nakaz" nie oznacza, że całą wodę opadową mam ująć w system kanalizacyjny, a nie zostawić samowolnie do wsiąknięcia? Nie mogę jej wypić, albo użyć do podlewania... Ja na przykład zrobiłem zbiornik retencyjny wody deszczowej, co jest niezgodne z tym obowiązkiem, bo wprawdzie ująłem ją "w system kanalizacyjny", ale nie odprowadziłem do rowu.
    I wlepiają kary jak woda wsiąknie w trawnik?

    Wyrywasz zdanie z kontekstu - a kontekst jest taki, że dotyczy wody odprowadzanej z działki i precyzuje, jak masz ją odprowadzać ale nie oznacza, że musisz odprowadzać.

  8. #48

    Domyślnie

    IMHO istotniejsze jest co oznacza owo "ujmowanie wód " w tym zapisie.

  9. #49
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jacek61

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-346
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam Kolegów z forum jako, że to mój pierwszy post.
    Jak zbiornik deszczówki zrobiony ze starego szamba o pojemności 10 m3 to wszystko OK. Jak wiadomo takie szamba nie były szczelne.
    Pozdrawiam Jacek

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek61 Zobacz post
    Witam Kolegów z forum jako, że to mój pierwszy post.
    Jak zbiornik deszczówki zrobiony ze starego szamba o pojemności 10 m3 to wszystko OK. Jak wiadomo takie szamba nie były szczelne.
    Pozdrawiam Jacek
    Ty pytasz czy stwierdzasz?

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ciekawą sprawą jest to, że w nowelizacji Ustawy Prawo Budowlane ( A.D.2020 ), jest wymieniony :
    - zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3
    - instalacja zbiornikowa na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3, przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych;
    - staw i zbiornik wodny o powierzchni nieprzekraczającej 500 m2 i głębokości nieprzekraczającej 2 m od naturalnej powierzchni terenu, przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa, sytuowanych na obszarze Natura 2000;
    - szczelny zbiornik na gnojówkę lub gnojowicę ( przy obiektach gospodarczych związanych z produkcją rolną ... )
    - zbiornik magazynowania gazu LNG
    - ... szereg innych zbiorników poza jednym : zbiornikiem na deszczówkę - tego BRAK w Ustawie, tak więc można na dobre " popłynąć "
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    ciekawą sprawą jest to, że w nowelizacji Ustawy Prawo Budowlane ( A.D.2020 ), jest wymieniony :
    - zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3
    - instalacja zbiornikowa na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3, przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych;
    - staw i zbiornik wodny o powierzchni nieprzekraczającej 500 m2 i głębokości nieprzekraczającej 2 m od naturalnej powierzchni terenu, przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa, sytuowanych na obszarze Natura 2000;
    - szczelny zbiornik na gnojówkę lub gnojowicę ( przy obiektach gospodarczych związanych z produkcją rolną ... )
    - zbiornik magazynowania gazu LNG
    - ... szereg innych zbiorników poza jednym : zbiornikiem na deszczówkę - tego BRAK w Ustawie, tak więc można na dobre " popłynąć "
    Tak jest. O zbiornikach na deszczówkę przepisy poprzednie jak i obecne milczą. Architekt mówił, że dawniej zwyczajowo podciągano zbiornik na deszczówkę pod wymagania dla szamba. Ale, od 2018 r. od kiedy wody deszczowe i opadowe (za wyjątkiem tych z dróg i parkingów) nie są już ściekiem w myśl Prawa Wodnego, to należałoby to podciągać pod instalacje drenażowe.

    Zresztą traktowanie wody deszczowej jak ściek na równi z szambem z kanalizacji było podłe i krzywdzące dla deszczówki. Po roku posiadania zbiornika na deszczówkę stwierdzam, że to jest praktycznie destylowana (duży opór elektryczny) woda z domieszką piachu, który bardzo łatwo wyłapać grubym filtrem.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    kiedyś trafiłem na wyrok Sądu, który podtrzymał koszt legalizacji samowoli budowlanej ( dot. zbiornika na deszczówkę + kanalizacji deszczowej budynek / zbiornik ) naliczając zgodnie z Prawem opłatę w wysokości : UWAGA : 125000,-zł !!!
    Dlatego napisałem, że uwaga ! : " można na dobre " popłynąć "
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #54

    Domyślnie

    Czytam, i aż włos się jeży. Czyli mogę przypuszczać, że do samego podlewania ogrodu, interes w postaci montażu zbiornika podziemnego jest zupełnie nieopłacalny.. ? I że tak naprawdę nie będzie miał wpływu na wysokość podatku " od deszczu" ? A mnie, nie ukrywam głównie o to teraz chodzi.

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ale skąd takie wnioski ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony