Cytat Napisał Martin_1 Zobacz post

Mam w planach montaż kotłowni i mam dylemat bo co fachowiec to inne zdanie. Jest dom parterowy ok 150m2 tylko podłogówka ilość ruek w podłodze to 1400mb. Obowdy maja max 80m
Zainstalowano dwa rozdzielacze po 10 obwodów gdzie każdy ma ok 700mb rurki. Pytanie jest nastepujące czy pompka z pieca wydoli na tą podłogówke (piec termet 2funkcyjny z zasobnikiem a w nim pompka wilo Qmax=3.3m3/h).
Jeśli pompa w kotle faktycznie posiada podawaną wydajność to dla 20 obwodów podłogówki i średnim przepływie 1,5 - 2l/min. jest w stanie to obsłużyć.
Problemem jednak jest nie tylko przepływ Q ale i wydajność ciśnieniowa czyli wysokość podnoszenia H
Ta druga wielkość uwzględnia opory przepływu i straty w pętlach.
Obie wielkości ustalają punkt pracy danej instalacji i dopiero to pozwala na dobór pompy i jednoznaczne określenie przydatności.

Cytat Napisał Martin_1 Zobacz post
Kolejny zaś twierdzi że trzeba zainstalować sprzęgło i po pompce na każdy rozdzielaczy czyli dwie pompy dodatkowe. .
To dobre i bezpieczne rozwiązanie pozwalające na odciążenie pompy kotła oraz na zrównoważenie hydrauliczne.

Cytat Napisał Martin_1 Zobacz post
Trzeci twierdzi że wystarczy jakiś zawór 3D i dwie pompki po jednej do rozdzielacza.
.
Jeśli kocioł jest typu kondensacyjnego to zawory 3D są zbędne. Poza tym dwie pompy za zaworami będą powodowały dodatkowe trudności w zrównoważeniu obu obwodów

Cytat Napisał Martin_1 Zobacz post
Ten drugi fachowiec twierdzi dzięki temu rozwiązaniu że będą dodatkowe pompki to piec nie będzie tak dociążony i bez problemu ogarnie c.w.u jak i c.o.
Określiłeś w swoim zapytaniu tylko wydajność maksymalną pompy nie podając typu kotła, więc jeśli na dodatek nie posiadasz projektu instalacji podłogowej gdzie są jasno określone wielkości dotyczące wydajności pompy to zaufaj drugiemu fachowcowi który w instalacji zastosuje sprzęgło i dwie pompy.