dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie podlogowe instalacja

    Witam

    Mam w planach montaż kotłowni i mam dylemat bo co fachowiec to inne zdanie. Jest dom parterowy ok 150m2 tylko podłogówka ilość ruek w podłodze to 1400mb. Obowdy maja max 80m
    Zainstalowano dwa rozdzielacze po 10 obwodów gdzie każdy ma ok 700mb rurki. Pytanie jest nastepujące czy pompka z pieca wydoli na tą podłogówke (piec termet 2funkcyjny z zasobnikiem a w nim pompka wilo Qmax=3.3m3/h). Jeden z fachców twierdzi że TAK. Kolejny zaś twierdzi że trzeba zainstalować sprzegło i po pomce na kązdy rozdzielaczy czyli dwie pompy dodatkow. Jeśli przyjąc na rotametrach przepływ ok 1.5l/h to wychodzi mi 1800l/h. Trzeci twierdzi że wystarczy jakiś zawór 3D i dwie pompmki po jednej do rozdzielacza.
    Czy ktoś już to przerabiał. Jakie są zasady jak są dwa rozdzielacze.
    Ten drugi fachowiec twierdzi dzięki temu rozwiązaniu że będą dodatkowe pompki to piec nie bedzie tak dociążony i bez porobemu ogarnie c.w.u jak i c.o.
    Co się tyczy trzeciego rozwiązania to jakaś kolejna magia ale jest tańsza od drugiego.
    Co o tym sądzicie jakie rozwiązanie jest najbardziej optymalne.
    Ostatnio edytowane przez Martin_1 ; 28-09-2020 o 14:22

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martin_1 Zobacz post

    Mam w planach montaż kotłowni i mam dylemat bo co fachowiec to inne zdanie. Jest dom parterowy ok 150m2 tylko podłogówka ilość ruek w podłodze to 1400mb. Obowdy maja max 80m
    Zainstalowano dwa rozdzielacze po 10 obwodów gdzie każdy ma ok 700mb rurki. Pytanie jest nastepujące czy pompka z pieca wydoli na tą podłogówke (piec termet 2funkcyjny z zasobnikiem a w nim pompka wilo Qmax=3.3m3/h).
    Jeśli pompa w kotle faktycznie posiada podawaną wydajność to dla 20 obwodów podłogówki i średnim przepływie 1,5 - 2l/min. jest w stanie to obsłużyć.
    Problemem jednak jest nie tylko przepływ Q ale i wydajność ciśnieniowa czyli wysokość podnoszenia H
    Ta druga wielkość uwzględnia opory przepływu i straty w pętlach.
    Obie wielkości ustalają punkt pracy danej instalacji i dopiero to pozwala na dobór pompy i jednoznaczne określenie przydatności.

    Cytat Napisał Martin_1 Zobacz post
    Kolejny zaś twierdzi że trzeba zainstalować sprzęgło i po pompce na każdy rozdzielaczy czyli dwie pompy dodatkowe. .
    To dobre i bezpieczne rozwiązanie pozwalające na odciążenie pompy kotła oraz na zrównoważenie hydrauliczne.

    Cytat Napisał Martin_1 Zobacz post
    Trzeci twierdzi że wystarczy jakiś zawór 3D i dwie pompki po jednej do rozdzielacza.
    .
    Jeśli kocioł jest typu kondensacyjnego to zawory 3D są zbędne. Poza tym dwie pompy za zaworami będą powodowały dodatkowe trudności w zrównoważeniu obu obwodów

    Cytat Napisał Martin_1 Zobacz post
    Ten drugi fachowiec twierdzi dzięki temu rozwiązaniu że będą dodatkowe pompki to piec nie będzie tak dociążony i bez problemu ogarnie c.w.u jak i c.o.
    Określiłeś w swoim zapytaniu tylko wydajność maksymalną pompy nie podając typu kotła, więc jeśli na dodatek nie posiadasz projektu instalacji podłogowej gdzie są jasno określone wielkości dotyczące wydajności pompy to zaufaj drugiemu fachowcowi który w instalacji zastosuje sprzęgło i dwie pompy.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony