Witam serdecznie. Piszę do was ponieważ moja wiedza orz doświadczenie są zbyt małe aby poradzić sobie samemu.
Remontuję poddasze starego domu. Na parterze mieszkają inne osoby. Poddasze ma jakieś 120m2. Remontując dach zastosowaliśmy płyty warstwowe 15cm najlepsze jakie mona było dostać. Zachowaliśmy stare deskowanie które ma służyć nam jako ozdoba sufitu. warstwą dachu jest od dołu : Deskowanie, papa, łata, membrana, kontr łata, Belka na której leży płyta warstwowa.
Problem polega na tym, że nad miejscami mokrymi lokatorów z dołu widać na deskowaniu gnicie itd...
strop który jest między nami składa się od dołu z: ozdobnych desek, płyta sob, wełna 25cm, 2x Płyta sob, oraz 2cm podkładu qwyciszajcego z gumy.(powinna być folia paroizolacyjna lecz nie ma możliwości położyć jej nad kuchnią).
Moje pytanie dotyczy wentylacji pomieszczeń. Kuchnia będzie nad kuchnią a łazienka nad łazienką. Więc ilość pry wzrośnie.
Myślałem nad tym aby włożyć folia paro.. nad łazienką na płytę osb ta dolną. Zamontować wentylacje mechaniczną w każdym z pomieszczeń mokrych jak łazienka, pralnia oraz kuchnia. Ponieważ dach jest skośny i drewniany (sufit podwieszany tylko w łazience oraz pralni) myślałem, żeby wszystkie deski mocno zaimpregnować przeciw grzybicze oraz żeby nie ciągły wody np lakierem do jachtów. Ķiejsce łazienki oraz pralni dodatkowo dać jakąś folie żeby para nie szła w górę. Ślady na deskowaniu widać tylko nad łazienką oraz kuchnią reszta deskowania jest w stanie idealnym.
Wydaję mi się, żę para zatrzymują się pod papą czyli na deskach.

Czy ma to wyglądać tak, że: Mając skos nad łazienką oraz pralnią. Pralnia jest w miejscu szczytu dachu a łazienka w najniższym miejscu. Gdy zrobi sufit podwieszany oraz zastosuję wentylację łazienkową w obu pomieszczeniach muszę prowadzić to do dachu czy również muszę dać wentylację mechaniczną na dach żeby zbierała z miejsca nad tymi pomieszczeniami? Przypominam, że formą ocieplenia jest płyta warstwowa więc boję się o utratę ciepła.

Jednak jak taka forma izolacji wpłynie na sufit podwieszany itd? Czy jest jeszcze jakaś możliwość aby zmniejszyć jakieś ryzyko?
Proszę o jakieś zdjęcia, linki, nieszablonowe pomysły itd.