dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 16 z 18
Pokaż wyniki od 301 do 320 z 349
  1. #301
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Kalkulator. Może się komuś przyda do zabawy
    https://www.waermepumpe.de/normen-technik/jazrechner/
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  2. #302
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Kalkulator. Może się komuś przyda do zabawy
    https://www.waermepumpe.de/normen-technik/jazrechner/
    nicht schissen

  3. #303
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Ja to nawet do tych twoich 2 słów potrzebowałem tego.
    Ale kalkulator fajny.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  4. #304

    Domyślnie

    A czy wie ktoś może czemu pomijając koszt odwiertów gruntówki są takie drogie (zawsze pada ze gruntówka droższa bo sa odwierty, ale to tylko cześć tej różnicy) ? Nie mogłem tej informacji doszukać się w żadnym temacie ale z wycen które mam zazwyczaj powietrzna to 29-34 tysiące wraz z montażem gdzie przy gruntowkach koszt pompy z montażem bez kolektora to 46-60k. Wiem, ze niektóre z tych modeli są inwektorowe co zwiększa cenę ale kurczę, gruntówki ogólnie gdzieś czytałem powinny być prostszymi w budowie urządzeniami a tutaj wydaje się jakby producenci chcieli sobie mega zarobić. Wiem, ze sa polskie gruntówki o wiele tańsze ale bardziej chodzi mi o fakt, tej różnicy pomiędzy PW a GW w kwestii samego urządzenia tego samego producenta (np. Daikin).

  5. #305
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.774

    Domyślnie

    Nie dojdziesz z tym do ładu bo na logikę gruntówka powinna być o 1/3 tańsza od powietrznej mowa o samym urządzeniu a praktyka nijak ma się do tego więc tu nie o koszty chodzi tylko marketing , jak by ktoś zabronił marketingu i fabryka by sprzedawała bezpośrednio w swoich sklepach firmowych to te pompy byśmy kupili pewnie po 5 tys zł ,podobnie jak klimatyzator ba teoretycznie powinno być nawet taniej niż klimatyzator bo to prostsze urządzenie jako same urządzenie .

  6. #306
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Nie poskładasz gruntówki za 5 tysięcy.
    No, jak ma być DOBRA.
    Zwykle do niej dodawany jest bufor 300 - 500 litrów. To też kosztuje.
    Teraz gruntówka, komplet z odwiertami i montażem, to koszt bardzo dobrej powietrznej.
    Ale, fakt!
    Za niektóre naklejki/firmę na obudowie żądają cen niezrozumiałych.
    We środku jednak wszystkie mają to samo i realnie - od tego samego producenta.
    Głównie Danfos i Panasonic.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #307
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.774

    Domyślnie

    No wiem ale odrzucam wszelkie bojlery,bufory i inne bajery , mówimy o samej jednostce a ona na samą logikę powinna być tańsza od każdej powietrznej bo zamiast wymiennika dajemy inny wymiennik sporo tańszy , zresztą wystarczy zerknąć na klimy i monobloki tam rozbieżność jest tak samo astronomiczna a różnica w sterowaniu i jednym wymienniku , sterowania za 300 zł można dać zewnętrzne zresztą ale co ja tam się znam .

  8. #308
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    No, i jest tańsza!
    Do tego - bardziej niezawodna, bo znacznie prostsza.
    Płacisz za markę/naklejkę.

    No i jak ma to działać - nie odrzucaj bufora.
    Sterownik pozwalajacy jej pracować tak jak powietrznej to koszt nie 300 a cos koło 6000zł.
    Kilka inwerterów, bogate opomiarowanie, wi-fi sri-fi, zabezpieczenia...
    Czas w moskwie, hongkongu i Paryżu... (bo się da) i kupę zbędnych pierdół.
    (tego nie polecam)

    Pozornie - proste, ale tylko pozornie, jak gwarancja ma być długa.

    Każdy rozgarnięty uszyje to sobie w pudełku po butach za koszt komponentów w domowym wasztacie.
    Ale czy taką chciałbyś mieć?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #309
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.774

    Domyślnie

    Nie odrzucam buforów , one robią robote to wiem tylko chodzi o to niech mi ktoś sprzeda gruntówkę powiedzmy gołą za 8-10 tysiaków a ja sobie koparkowego wezmę bufor kupię o to mi chodziło i tak po prawdzie zadupcyłem sprawę bo mam już kupionego monobloka i czekam na lepszą pogodę aby go w końcu podłączyć a mogłem iść w gruntówkę , jak nie padnę to przecież zawsze mogę zmienić w sumie , jedno auto czy wczasy mniej i po sprawie .

  10. #310
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zobacz sobie pompy polskich producentów - a w zasadzie "składaczy", którzy z makrowych produktów robią proste urządzenia. Cena nie zabija Aczkolwiek nie jest to 8-10k.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #311
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Składacz jest wtedy, jak kupi projekt/licencję i podzespoły i poskłada.
    Producent kupuje tylko podzespoły. I to nie wszystkie.
    Reszta jest własna.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #312
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pisząc składaczy nie miałem nic negatywnego na myśli. Bardziej chodziło mi o fakt, że wszystkie podzespoły to firmy globalne - zresztą jak u brandowanych producentów. Mało który używa swoich sprężarek, inverterów, sterowników.

    Oczywiście soft, algorytmy, budowa, połączenia i idea działania są autoarmi polskich producentów. Tak samo obudowy. Jeszcze kilka lat temu sceptycznie patrzyłem na te produkty, ale po 3 roku z pompą polskiego producenta widzę same plusy. Nie ma wypasionego LCD, miliona opcji do sterowania i na dobrą sprawę można by ją uruchomić bez sterownika gdyby się uprzeć.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #313
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Fakt!
    Przekaźnikologia wystarcza.
    Znam takie sztuki.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #314
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Miałem dawno temu lodówkę "Mińsk" została zutylizowana z powodu zardzewiałej karoserii. Przestała działać po odłączeniu zasilania przed ostatnią podróżą na złom.
    Fakt, tam były przekaźniki.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  15. #315

    Domyślnie

    Wszystko ma swoje "zady i walety". Aczkolwiek widziałem polskie pompy z bajeranckim sterownikiem na 7-calowym wyświetlaczu dotykowym, tańsze niż proste nibe. Jedyny problem z takimi firmami (poza oczywiście znaczną niepewnością jakościową) jest taki, co się stanie jeśli właściciel umrze albo zbankrutuje. A pompa ma chodzić i mieć serwis przez 20 lat. Zapewnienie, że jest na "identycznych częściach ale tańsza" między bajki wkładam, bo sama sprężarka może i Copeland, ale już inne rzeczy, np. zawory to nie wiadomo. No i dochodzą kwestie systemowego zarządzania jakością produkcji, automatyzacji, certyfikacji -- wszystko to, co sprawia, że pompy od dużego renomowanego producenta trzymają ustalony poziom jakości projektowej i niezawodności w długich seriach, a od producenta "garażowego" już nie. Jedna może wyjść super, ale inna już nie, i nikt nie wie która, kiedy i dlaczego.

  16. #316
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.774

    Domyślnie

    O jezu tys to nas teraz nastraszył , systemowe ,niepewnością jakości, umarciem, certyfikacjami a to tylko zwykła pompa ciepła skraplacz parownik z miedzi czasem powlekane aluminium , sprężarka jak w każdych innym kilkuset milionach pomp i zawory rozprężna jak w kilkuset milionach pomp ciepła , za dużo bełkotu marketingowego , da się przecież gadać po ludzku ale wtedy za tanie by to było ? czy co ?

  17. #317
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał T.N. Zobacz post
    Wszystko ma swoje "zady i walety". Aczkolwiek widziałem polskie pompy z bajeranckim sterownikiem na 7-calowym wyświetlaczu dotykowym, tańsze niż proste nibe. Jedyny problem z takimi firmami (poza oczywiście znaczną niepewnością jakościową) jest taki, co się stanie jeśli właściciel umrze albo zbankrutuje. A pompa ma chodzić i mieć serwis przez 20 lat. Zapewnienie, że jest na "identycznych częściach ale tańsza" między bajki wkładam, bo sama sprężarka może i Copeland, ale już inne rzeczy, np. zawory to nie wiadomo. No i dochodzą kwestie systemowego zarządzania jakością produkcji, automatyzacji, certyfikacji -- wszystko to, co sprawia, że pompy od dużego renomowanego producenta trzymają ustalony poziom jakości projektowej i niezawodności w długich seriach, a od producenta "garażowego" już nie. Jedna może wyjść super, ale inna już nie, i nikt nie wie która, kiedy i dlaczego.
    Zgodzę się do standardów, kontroli jakości, seryjnej produkcji itd. Ale argument, co jak firma się zawinie... A co jak po 5 latach od zakupu pompy ciepła od Nibe nie dostaniesz najważniejszych części? Może nie po 5, ale po 10 życzę powodzenia. Suma sumarum i ja i Ty będziemy skazani na kumatego gościa, który z g bicz ukręci. Sprawnośc pompy i jej działanie łatwo zbadać czy zmierzyć. Więc masz te 2 lata na testy, a jak je już przejdzie to będzie działała dalej.
    Pada Ci pompa, wzywasz autoryzowany serwis - przyjeżdża i stwierdza awarię płyty głównej - część niedostępna, nienaprawialna - elektronika smd. Kasuje za diagnozę i odjeżdża.

    Jeśli chodzi o komponenty - to wystarczy zdjąć obudowę i do niej zajrzeć, a tam masz prawie wszystko jak na dłoni - poza elementami w izolacji jak wymienniki.
    Na zaworach jest logo porducenta, nr części.

    Jak się coś popsuje, to bazując na danych katalogowych możesz dopasować część innego producenta. Zaczynając od sprężarki, poprzez zawory, czujniki temp, a na wymiennikach kończąc. W mojej siedzi prosty jak cep sterownik Frisco. Jak myślisz, która będzie prostsza w naprawie za 10/20 lat?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #318

    Domyślnie

    Ma ruszyć program "Moje ciepło". Dla nowobudowanych domów - a ten temat od samego początku dedykowałem takim właśnie inwestycjom - pojawia się kolejny argument "dlaczego gruntowa pompa ciepła".

    Bo jej cena dzięki większej dopłacie może się zrównać luz prawie zrównać z powietrzną.
    Myślę, że kwestią czasu będzie pojawienie się w necie ofert pod ten program.

    Tak na szybko:
    pompa (przy odwiertach 5/35 spokojnie da ok. 7 kW mocy cieplnej)
    https://sklep.auroks.pl/pl/p/VIESSMA...odzenie-/33711

    odwierty, do tej pompy dla spokoju 200m (18 kPLN)
    https://allegro.pl/oferta/odwierty-d...lo-10243712855

    Myślę, że taki komplet na 8% Vacie, z montażem i po negocjacjach da radę zrobić za 50 kPLN
    Dopłata 15 kPLN
    Zostaje 35 kPLN
    By nie być posądzonym o lokowanie polskich producentów pomp (gdzie ceny pewnie byłyby lepsze) specjalnie wrzuciłem vieśka....

    Tu trochę informacji i obliczeń:
    https://enerad.pl/aktualnosci/moje-cieplo/
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  19. #319

    Domyślnie

    Nawet teraz te dopłaty z "czystego powietrza" są korzystniejsze dla gruntówek, chociaż dalej wychodzi drożej.
    Miałem podobną sytuację właśnie, pompa+odwierty 50k, dofinansowanie 20, i wyszło 30, gdzie za powietrzną bym realnie musiał z dopłatą dać około 7-8k mniej, z tego co pamiętam. Niby ciągle dużo, ale przy takich kwotach to dopłata rzędu 20-25% do gruntówki, może mieć sens, bo odpada szereg wad pompy powietrznej, a dopłata jest akceptowalna.
    To wypada mniej korzystnie kiedy szukamy pompy powietrznej maksymalnie taniej, wtedy różnica jest duża.
    Dom: 127m2, gazobeton 24cm, styropian 12cm (podłogi 10cm), wełna 25cm, komin wentylacja grawitacyjna
    PC: Nibe F1226 8kW, DZ: pionowe 2x80m, bufor 218l, podłogówka 26m2, reszta: grzejniki alu, temp: 22C
    PV: 10kWp wschód/zachód, Growatt 8kW

  20. #320

    Domyślnie

    Dlaczego gruntowa pompa ciepła?
    ...Bo kogoś stać? Markowa PG to cena 40-70k, z odwiertami i instalacją można dojść do 100k. Za tyle można do końca życia grzać prądem.

Strona 16 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony